Qiang Jin Jiu 16. Yağmur Fırtınası

Share
  • 28 Şubat 2023

16. Yağmur Fırtınası

₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪

Rüzgar bir süre sonra artmış ve ardından yağmur yağmıştı.

Xiao Chiye yağmura meydan okudu ve atıyla dörtnala koştu. İmparatorluk Koleji’ne tam zamanında vardığında Gao Zhongxiong’un başını kaldırarak bağırdığını duydu. “Hain idam edilmediği sürece halkın gazabı yatışmayacak!”

Arkadaki öğrenciler eğildiler ve birlikte tekrarladılar “Hain idam edilmediği sürece halkın gazabı yatışmayacak!”

Yağmur toprağın üzerinden sıçramış, öğrencilerin cübbelerini ve saçlarını ıslatmıştı.

Xiao Chiye atını dizginledi ve at olduğu yerde toynaklarıyla yeri çiğnedi. Bir an onlara baktı, sonra yüksek sesle şöyle dedi: “Daha önce ne yapıyordunuz? Eğer siz beyler hayatta kalan o soydan gelen biri başkente girdiğinde kendinizi ortaya koymak için diz çökmüş olsaydınız, o zaman bugüne kadar asla yaşayamazdı.”

Gao Zhongxiong’un göğsü kabarmıştı.”Naip, dedikleri gibi, geç olması hiç olmamasından iyidir. Hayatta kalan bu oğul hala toy ve henüz kanatlarını açmadı. Majesteleri emrini geri çekmeye ve onunla ciddi bir şekilde ilgilenmeye istekli olduğu sürece, bu yine de Zhongbo’nun tüm sadık ruhları için bir teselli olacaktır!” dedi.

“Göklerin Oğlu’nun* bir imparatorluk fermanını feshetmek için kesinlikle hiçbir neden yok.”Xiao Chiye konuştu, “Diz çökerek, Majestelerine kararını iptal etmesi için yalvarmıyor, onu buna zorluyorsunuz. Buradaki muhtelif beyefendilerin hepsi sadık ve dünyanın sorumluluk sahibi beyleri. İtirazınızı etmek için kullanabileceğiniz yüzlerce yol var, öyleyse neden bu kadar akıllıca olmayan bir hamle yapmakta ısrar ediyorsunuz?”

*天子Göklerin Oğlu, İmparator’a atıfta bulunur. Bir İmparator sözü kadar iyidir, bu yüzden emirlerini nadiren geri çeker ya da sözlerinden döner.

“Ekselansları.” Gao Zhongxiong yukarı baktı. “Fırça kullanan adamlar itiraz ederken ölürken, kılıç kullanan adamlar savaşlarda ölür! Majestelerinin işleri bu kadar karışık bir şekilde ele almak için aldatıldığını çaresizce izlemek zorunda kalırsak, o zaman inançlarımız için ölmek üzere bu gece imparatorluk terasına kanımızı dökebiliriz!”

Xiao Chiye, “Her fırsatta ölüm tehdidini kullanmak.Antik çağlardan beri tüm memurların yapabileceği tek şey bu mu?

Yağmur şiddetlenmişti. Öğrenciler kımıldamadı.

Xiao Chiye atından indi ve Gao Zhongxiong’un önünde çömeldi. Şiddetli yağmur bir şelale gibi yağıyordu. Eğildi ve “Sizi kışkırtan kim?” diye sordu.

Gao Zhongxiong büyük bir kararlılıkla, “Hükümdarıma olan sadakatim beni harekete geçiren şeydir!” dedi.

Xiao Chiye bir kabadayı havası ile, “Sanmıyorum. Elbette, bir yabancıyı korumak istiyorsanız, yapabilirsiniz. Sadece bu geceki eyleminiz, arkanızdaki üç bin öğrenciyi de bu işe bulaştırdı. İmparator öfkeye kapılırsa ve bu geceyi kan gölüne çevirirse, o zaman Shen Klanı’nın son soyundan farklı olmayacaksınız—hepiniz çağlar boyunca mahkûm edilen günahkârlar olacaksınız. Ve bu en korkunç şey bile değil. Daha da kötüsü, Majesteleri başınızı kaybetseniz bile kararını feshetmeye isteksiz olacaktır. On iki yıl boyunca zorluklara rağmen çalışmalarınızda direndiniz, hepsi sadece başkasının kirli işlerini yapmak için miydi?”

Gao Zhongxiong kolunu kaldırdı ve yüzündeki yağmur suyunu sildi. “Yaptığım şey sadakat ve doğruluk meselesi. Shen Klanı’nın hain eyleminden tamamen farklı! Bu gece üç binimiz de burada ölsek bile, kanımız imparatorluk terasından taşsa bile, hepsini Majesteleri için yapıyoruz!”

Xiao Chiye, “Şimdi durum şöyle ki saray ne Shen Zechuan’ın göreve gelme emrini geri çekmiş ne de öğrencileri yatıştırmak için bir imparatorluk fermanı göndermiş. Hâlâ Majestelerinin bu konudaki niyetini anlamıyor musunuz?”

“Majesteleri hükmünü geri çekmediği her gün,” Gao Zhongxiong ısrar etti, “Ne yemek yiyeceğiz, ne kalkacağız, ne de geri çekileceğiz!”

Gök gürledi. Xiao Chiye ayağa kalktı. Chen Yang onun için şemsiye tutmak istedi ama Xiao Chiye elini kaldırarak onu durdurdu.Yağmur cübbesinden süzülüyordu. Belindeki tabletinden bile su damlıyordu.

“Naip.” Chen Yang yumuşak sesi ile aniden konuştu. “İmparatorluk Korumaları burada!”

Xiao Chiye yağmurda başını çevirdi ve Qiao Tianya’nın atıyla geldiğini gördü. Qiao Tianya atından indi ve uzaktan saygısını göstermek için ellerini birleştirdi.

Kızıl Süvariyi* görünce öğrenciler arasında ani bir kargaşa yükseldi.

*缇骑 tiqi; İmparatorluk Korumaları’nın bir astı. Kırmızı üniformalar giyen ve genellikle bir memurun maiyetinin veya çevresinin korumalı eşlikçileri olan İmparatorluk Korumaları’nın atlı süvarileridir.

“Bu karışık bir mesele. Bu olay Naib’i rahatsız etmez.” Qiao Tianya kılıcına tutundu ve gülümsedi. “İmparatorluk Korumaları’ndan biri burada hedef. Bu yüzden doğal olarak, bunu İmparatorluk Korumaları olarak kendimiz halletmeliyiz.”

“Halletmek.” Xiao Chiye kolunu neredeyse düşüncesizce kaldırdı ve Qiao Tianya’nın omzuna koydu. “Yargıç bu sorunu nasıl halletmek istiyor? Onlar sadece bir grup silahsız öğrenci; İmparatorluk Korumaları’nı onlar yüzünden rahatsız etmeye gerek yok,” dedi.

“İmparator, Qudu’daki en yüksek otoritedir.” Qiao Tianya göz ucuyla baktı.”Majestelerinin emirlerine karşı gelmecesaretinde olan her kimse, İmparatorluk Koruması’nın düşmanıdır.”

Xiao Chiye gözlerinin içine baktı. Bir süre sonra, iki adam da kahkahalara boğuldu.

Xiao Chiye, “Adamım. Çok yüreklisin,”dedi.

“Yağmur sert ve soğuk.” Qiao Tianya kılıcındaki tutuşu sıkılaştırdı ve “Sana evine kadar eşlik etmesi için birini göndereceğim,” dedi.

“Bir dakika önce geldim.” Xiao Chiye’nin eli, kılıcının kabzasını kavrayan kolunu yerinde tutmak için Qian Tianya’nın omzunda kaldı. Hâlâ gülümsüyordu, “Biraz daha kalmanın bir zararı yok.”

Qiao Tianya, “Bu mesele zor bir mesele. Neden suları bulandırıyorsun?”

Xiao Chiye konuştu, “Tam olarak üstesinden gelmek zor olduğu için, hepsinden bir kerede kurtulamayız. Bu öğrencilerin hepsi devletin büyük beyinleri. Eğer içlerinden bir tanesi bile olmazsa, hiçbirimiz bunun sorumluluğunu üstlenemeyiz.”

Arkasından atından inen adam ince, geniş kol yenli bir elbise giymişti. Yanında kılıç taşımıyordu. İmparatorluk Korumaları sürüsü arasında sıkışmış, kabak gibi göze çarpıyordu.

Qiao Tianya kılıcındaki tutuşunu gevşetti ve bağırdı, “Lanzhou, buraya gel.”

Shen Zechuan döndü ve Xiao Chiye ile göz göze geldiler.

Qiao Tianya, Xiao Chiye’nin kolunu yavaşça uzaklaştırdı ve “Naib’in endişesi doğru. Fakat İmparatorluk Korumaları işlerimizde yolumuzu nasıl aşacaklarını bilmiyorlar. Hâlâ başka hazırlıklarım var. Bir süre sonra İmparator’un emri gelecek… Oh. İkiniz de eski arkadaşsınız, değil mi? Lanzhou, bir dakikalığına Naib’in yanında kal. Korkuyor.”

Shen Zechuan kol yenlerini bir araya getirdi ve yağmurda öğrencilere baktı.

Xiao Chiye ona birkaç bakış attı ve şöyle dedi: “Bel tabletin oldukça hızlı bir şekilde asılmış.”

Shen Zechuan, “İkinci Genç Efendi’nin tableti de oldukça hızlı bir şekilde iade edilmiş,” dedi.

Xiao Chiye’nin ifadesi soğuktu ama gülümsedi ve şöyle dedi: “Bu meselenin hedefi sen gibi görünebilirsin ama gerçek şu ki asıl hedef saray. Nasıl peki? Dün kazancın çok azdı diye kafesinden çıktığın anda ortalığı karıştırmak zorunda mısın?”

Shen Zechuan başını hafifçe eğdi ve ona saf, nazik gözlerle baktı. “İkinci Genç Efendi beni çok büyük görüyor. Hangi dünyada bir şeyleri karıştırmak gibi bir yeteneğim olabilir? Hedef saray olduğuna göre, İkinci Genç Efendi, Majestelerinin Hua Klanı ile arasını açtığını görmek için şu anda en çok arzu besleyen benden, daha iyi bilmez mi?” dedi.

Xiao Chiye, “Ne demek istediğini anlamıyorum. Dolambaçlı şeyler benim anlayışımın ötesinde.”

Shen Zechuan ona gülümsedi ve şöyle dedi: “Biz eski tanıdıklarız; benimle resmi olmak zorunda değilsin.”

Xiao Chiye ona cevap vermedi. Bunun yerine, Shen Zechuan’ın bel tabletine fiske atmak için bir parmağını kaldırdı.”Evcilleştirilmiş Filler Ofisi iyi bir yer. Mutlu olmalısın, ha?”

“Öyleyim,” dedi Shen Zechuan, “Vahşi hayvanları evcilleştirme konusunda biraz tecrübem var.”

Xiao Chiye, “Pek deneyim sayılmaz,” dedi. “O, aynı türler arasında derin bir sohbetti.”

“Buna böyle demeye nasıl cesaret edebilirim?”Shen Zechuan hafifçe öksürdü ve “Eğer sohbet bozulursa ve bir tekme daha yersem, önceki tüm çabalarım boşa gitmez mi?” dedi.

“O zaman dişlerini kullan.” Xiao Chiye şemsiyeyi Chen Yang’ın elinden aldı ve başının üstünde tuttu. Aynı zamanda Shen Zechuan’ı bloke etti ve “Keskin bir dilin ve akıllı bir ağzın var, değil mi? Peki sen neden korkuyorsun?” dedi.

“Hayatıma değer veriyorum.” Shen Zechuan sanki duyguluymuş gibi iç çekti.”Dedikleri gibi, ihtiyaç anlarında verilen bir damla suyun nezaketi, coşan bir pınar ile katbekat olarak geri ödenmelidir*. İkinci Genç Efendi’ye geri ödemek istediğim çok daha fazlası var.”

*滴水之恩当涌泉相 yani sayısız alınan bir iyiliğin karşılığını vermek.

“Yanlış kişiyi mi buldun?” Xiao Chiye alay etti.

“Olamaz.” Shen Zechuan, Xiao Chiye’ye uzun bir bakış attı ve sakince ona “Seni tanıyorum,” dedi.

“İyi o zaman.” Xiao Chiye de ona baktı ve “Ben de sana ne kadar borcum olduğunu görmek istiyorum,” dedi.

Şemsiyenin dışındaki sesler kesilmişti. Her iki adam da omuz omuza durdu, aralarındaki boy farkını vurguluyorlardı.

“Aslında, bu meselenin dışında kalmanın bir yolu yok.” Xiao Chiye yağmurdaki öğrencilere baktı. “Eğer biri bu gece ölürse, doğal olarak suçu sana atacak biri olacak.”

“Haksız yere ölen kırk bin ruhtan daha fazlası olup daha azı olmayacaktır.” Shen Zechuan küçümsemişti. “Madem ölümden korkuyorlar,neden başkasının silahı olsunlar ki? Biri suçu üzerime yıkmak istese bile, bu suçu kabul etmek zorunda olduğum anlamına gelmez, değil mi?”

İki adam da yine sessizliğe gömüldü.

Qiao Tianya barakanın altında ata biner gibi oturdu ve kavun çekirdeklerini çitledi. Neredeyse zamanın geldiğini gördüğünde, cübbesindeki çekirdekleri silkeledi ve ayağa kalktı. Beklendiği gibi, gecenin renginde onlara doğru gelen bir tahtırevan gördü.

Perde kalktı. Beklenmedik bir şekilde, gelen Pan Rugui idi.

Küçük harem ağası, Pan Rugui’yi eliyle desteklerken, Ji Lei onun için bir şemsiye tutarak yan taraftan takip etti.Bir kaplan, pelin ve beş zehirli*mandarin karesi** olan bir cübbe giyenve kafasında bir yandun şapkası olan Pan Rugui, Qiao Tianya’nın onu öğrencilere götürmesine izin verdi.

*五毒艾虎 resmi kıyafetlerin mandarin karelerinde veya rütbe rozetlerinde kullanılan kaplan, pelin ve beş zehirden (kırkayak, akrep, kurbağa, kertenkele ve yılan) oluşan şenlikli bir desen (sonraki dipnota bakın). Ming Hanedanlığı’ndaki saraylar, Ejderha teknesi festivali (Duanwu Festivali) ve Yaz Gündönümü kutlamaları için ayın beşinci ayının birinci gününden on üçüncü gününe kadar bu rozetle cübbeler giydiler.

** dereceli rozetler veya mandarin kareleri, onu giyen görevlinin rütbesini belirtmek için bir görevlinin üst ceketine dikilmiş büyük bir işlemeli rozetti. Örneğin, sivil görevliler için kuşları ve askeri görevliler için hayvanları gösteren karelerin kullanılması; kabak (2. bölümde bahsedilmiştir) ve kaplan, pelin ve beş zehir (önceki dipnota bakınız) gibi “mevsimlik” kareler bile vardır.

“Ne şiddetli bir sağanak.” Qiao Tianya gülümsemesini dizginledi ve şöyle dedi, “Varlığınızla bizi şereflendirmesi için Yöneticiyi gerçekten gönderdiklerini düşünmek.”

Pan Rugui, Gao Zhongxiong’a baktı ve Qiao Tianya’ya “Geri çekilmeyecek mi?” diye sordu.

Qiao Tianya, “Alimlerin hepsi inatçı. Ne havuçla baştan çıkarılıyorlar ne de sopayla gözleri korkutuluyor,” diye yanıtladı.

“O zaman, korkarım sopa yeterince sert değil.” Pan Rugui dün sağ kolu olan adamı kaybetmişti ve tüm bastırılmış öfkesini boşaltacak hiçbir yeri yoktu. Küçük harem ağası onudesteklerken, gidip Gao Zhongxiong’un önünde durdu. “Hepiniz klasikleri ve edebiyatı okumuşadamlarsınız. Nasıl oluyor da “otoritenizi aşan” sözlerini anlayamıyorsunuz? İmparatorluk Mahkemesi’nin işleri imparatorluk Mahkemesi’nin kendisinde tartışılacaktır. Bu, sizin gibi toy veletlerin etkileyebileceği bir şey değil!”

Gao Zhongxiong, “Hua Grubu’nun” bu tanınmış yalakasını görünce, sırtını dikleştirmeden edemedi ve şöyle dedi: “Her insanın ülkesine karşı bir görevi vardır. İmparatorluk Koleji öğrencileri hükümdardan bir maaş aldıklarına göre, o zaman ona sadık bir şekilde hizmet etmelidirler! Majestelerinin etrafında fazlaca hain dalkavuk var. Buna rağmen yapmazsak…”

“Hain dalkavuklar!” Pan Rugui soğukkanlılıkla güldü. “Bunu söylemek için ne güzel bir yol! Sizi imparatorluk mahkemesine iftira atmaya ve Majestelerine dil uzatmaya kim teşvik etti?”

“Sadık bir…”

“Kes saçmalığı.” Pan Rugui aniden emretti, “Uğursuz amaçları olanların kışkırtmasıyla hareket ettiniz ve imparatorluk kararına alenen karşı çıktınız. Zümrenizi İmparatorluk sarayına ve insanlara iftira atmaya teşvik ediyorsunuz. Eğer bu adam cezasız kalırsa, o zaman kanunun ne anlamı var? Askerler, onu indirin!”

Gao Zhongxiong, Pan Rugui’nin ayrım gözetmeksizin başkalarını alaşağı edecek kadar cüretkâr olmasını hiç beklemiyordu. Yağmurda hemen kendini hazırladı ve boğuk bir şekilde bağırdı, “Kim cesaret edebilir ki? Majesteleri tarafından İmparatorluk Koleji’nde okumak için seçildim! Cani adam karşımızda duruyor ve harem ağaları devleti tehlikeye atıyor! Dul İmparatoriçe devlet işleri üzerinde kontrol sahibi ve yönetimi gerçek efendisine iade etmeyi reddediyor. Alaşağı edilmesi gerekenler sizin gibi kalleş bakanlar ve hainler!”

“Onu uzaklaştırın!” Ji Lei, Pan Rugui’nin öfkelendiğini görünce hemen sitemle konuştu.

İmparatorluk Korumaları onu uzaklaştırmak için öne çıktı. Gao Zhongxiong’un ayağa kalkma girişimi engellenmişti. Kollarını saraya doğru kaldırdı ve bağırdı, “Bugün benim ölümüm gerçekten ölüme bir serzeniş! Harem ağası beni öldürmek istediğine göre bırakın öldürsün! Majesteleri…”

Qiao Tianya, Gao Zhongxiong’un boynundan tuttu. Nefes alamayan Gao Zhongxiong, mücadele etti ve kesik kesik bağırdı.

“Majesteleri—Hain bakanlar iktidarda. O zaman sadakat ve doğruluğun anlamı nedir?!”

Xiao Chiye kendi kendine konuştu, siktir.

Daha sonra olanlar tam da beklediği gibiydi. Üç bin öğrenci arasında keder ve öfke artmıştı. Yaşam ve ölümün şu anda burada yeri yoktu. Öğrenciler yağmur fırtınasında ayağa kalkarak, İmparatorluk Korumaları’na saldırdılar.

“Harem Ağaları devleti tehlikeye atıyor!” Zhaowen çantalarını bellerinden çıkardılar ve Pan Rugui’ye fırlattılar. Acı çığlıklar çınladı. “Hain bakanlar iktidarda!”

Ji Lei aceleyle Pan Rugui’nin önüne geçti ve Pan Rugui geri çekilirken onu korudu. Onları öfkeyle azarladı “Ne yapıyorsunuz? İsyan mı çıkarıyorsunuz?!”

“Bu ulusa karşı gerçek ihanet!” İmparatorluk Korumaları onları geri tutarken öğrenciler kendilerini İmparatorluk Korumaları’na karşı attılar. Parmakları neredeyse Ji Lei’nin yüzüne vuracaktı, tükürükleri onlara doğru sıçramıştı.”Hain! Hain!”

Xiao Chiye hızla şemsiyeyi Shen Zechuan’a fırlattı ve aceleyle merdivenlerden aşağı indi.

Shen Zechuan yüksek zeminde tek başına durdu ve kaosu soğukkanlılıkla izledi. Pan Rugui tekrar tahtırevanına sokulmuştu ve Ji Lei ayakkabısını bile kavgada kaybetmişti.

“Fırtınalar dövüş kardeşliğinde* yaygındır.” Uzaktan Shen Zechuan, Ji Lei’ye yumuşak bir şekilde “Ekselansları Ji, ne harika bir manzara,” dedi.

*Jianghu (江湖) olarak da bilinir. Dövüş sanatçılarının ve yaşamlarını kendi elleri ve hünerleriyle sağlayan işçilerin karşıt kültür toplumunun bir kardeşlik türüdür. Kendi ahlak yasalarıyla devlet yasalarından ayrı olarak yaşarlar.

Şemsiyenin altından bir kıkırdama yükseldi. Şemsiyeyi yavaşça çevirdi ve Xiao Chiye’nin sırtına baktı.

Büyük Üstat Qi ve Ji Gang saçakların altında şarap ve çay içiyorlardı.

Ji Gang çayını içti ve “Xiaofuzi’yi öldürmek, Chuan-er’ı dışarı çıkarmak için bir oyun muydu?” dedi.

Büyük Üstat Qi, şarabı içmeye dayanamıyormuş gibi küçük yudumlar aldı.Kabak matarasına sarıldı ve “Kim bilir? Kendin tahmin et,” dedi.

Ji Gang arkasını döndü ve “Ne olursa olsun, onun güvenliği en önemli şey,” dedi.

Büyük Üstat Qi kabağını salladı ve”Ancak riskli bir hamle yapan bir asker, düşmanını gaflete uğratabilir. Ona dövüş sanatlarını öğrettin ki tehlikede saatlerce sakin kalabilsin. Bazen güvenliği bir kenara bırakmamız gerekir. Sadece hileye veya kaçışa yer bırakmadığınızda, kişi hayatta kalmak için umutsuz bir mücadele verecek ve zafer kazanacaktır.”

Ji Gang, yağmurun hızlanışını endişeli bir kaş çatmayla izledi ve “Bana verdiğin görev için çoktan uygun bir hazırlık yaptım,” dedi.

“Buna uzun bir olta atmak* denir.” Büyük Üstat Qi ayağını kaşıdı. “Ağa girmeden önce birkaç yıl suya göğüs germesine izin vermezsen, yakalayacağın tek şey berbat balıklar ve karidesler** olacaktır.Bunun ortasında ikimizin de hayatımızı kaybedeceğimiz bir gün gelirse, bugünkü anlaşma onun hayatını koruyacak öldürücühamle olacaktır.”

*长线 () tam anlamıyla uzun bir olta atmak (büyük bir balığı yakalamak için); yani, gelecekteki büyük getiriler için uzun vadeli bir planı harekete geçirmek.

**鱼烂虾 tam anlamıyla kokan balıklar ve çürümüş karidesler. Aynı zamanda, yalnızca çürümüş et gibi atılabilecek kadar değersiz ve faydasız bir işe yaramaza atıfta bulunmak içinkullanılır.

₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪

Çevirmen: @littleowlsekai

———-