Qiang Jin Jiu 15. Karabaşlı İskete

Share
  • 28 Şubat 2023

Ç/N: Bölüm 13, 14, 15’teki başlıklar – Küçük Ağustosböceği (小蝉), Peygamberdevesi (螳螂) ve Karabaşlı İskete (黄雀) (Bir kuş) – “Peygamberdevesi, ağustosböceğini takip eder, arkasındaki karabaşlı isketenin farkında değildir,” atasözündendir. (螳螂 捕 蝉 , 黄雀 在 后). Yani kişinin arkasındaki daha büyük bir tehlikenin farkında olmadan (veya umursamadan) önündekine gıpta etmesi ve kazanımlar peşinde koşması.

₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪

    Ertesi gün, Shen Zechuan’ın görevini almak için İmparatorluk Korumaları’na gitmesi gereken gündü. Xi Gu’an’ın aynı ebeveynlerden küçük erkek kardeşi Xi Hongxuan’ın bir ziyafete ev sahipliği yaptığı güne denk gelmişti. Qudu’daki tüm gelecek vadeden akademisyenleri ve umut verici yetenekleri Chaodong Tavernası’nda medeni bir söyleme davet etmişti.

    Xi Hongxuan obez bir adamdı. Oturduğunda, birisinin yanında ona bakması ve onu yellemesi gerekiyordu. Bir bambu yelpazeyi kavrayarak, “Bu yıl, bu mütevazı kişinin şanslı yılı. Yanqing’i (1) davet edememiş olsam da Yuanzhuo’yu davet etmeyi başardım!”

Ç/N: 1. Xue Xiuzhuo’nun nezaket adı

    Xue Xiuzhuo resmi görevlerine iştirak etmek zorundaydı, bu yüzden o gün gelememişti. Xi Hongxuan’ın bahsettiği “Yuanzhuo”, şu anki Kıdemli Kâtip Hai Liangyi’nin sevgili öğrencisi–– Yao Wenyu idi. Bu üç adam, hepsi Qudu’nun Sekiz Büyük Klanı’ndan oldukları ve çocukluklarından beri bir arkadaş oldukları için birbirlerine çok yakın bir şekilde hitap edebilirlerdi.

    Tam o sırada boncuk perde kalktı ve içeriye yeşim taşı kadar kibar ve saf zarif bir bilgin girdi. Belinde bir zhaowen çantası(2) ile birlikte kuzgun mavisi, eğimli yakalı geniş kollu bir cübbe giymişti. Bunu duyunca sadece gülümsedi. Ziyafetteki çeşitli Konfüçyüsçü alim(3), karşılamak için ayağa kalktılar. Bir an için alışılagelmiş selamlama sesleri duyuldu.

Ç/N: 2. 招 文 袋 belge veya para saklamak için belde asılı küçük bir çanta.

3. 儒生 Konfüçyüsçü alimler; örnekleri Konfüçyüs olan bu akademisyenler, özellikle devlet memuru olma hırsları varsa, kamu hizmeti sınavlarına hazırlık olarak, kuralsal literatürde ve Konfüçyüs geleneklerinin felsefi eserlerinde erken yaşlardan itibaren eğitim almışlardı.

    Yao Wenyu, onları birer birer selamladı. Herkesi yerlerini almaya davet ettikten sonra oturdu ve “Her yıl buluşuyoruz. Nasıl “nadir varlık” kelimelerine layık olayım?”

    Onun alçakgönüllü olduğu kadar, orada bulunanların hiçbiri onu küçümsemeye cesaret edememişti. Çünkü Yao Wenyu, Qudu’nun ilk yıllarındaki deha çocuktu. Sekiz yaşında şiirler, on iki yaşında ise methiyeler(4) ve nesirler(5) yazmıştı. O, Yao Klanı’nın İhtiyar Efendisi’nin avuçlarında tuttuğu “yeşim taşı” idi. Yeteneklerinin azalmasına izin vermemek için Hai Liangyi’yi öğretmeni olarak almıştı. Hai Liangyi, doğası gereği katı ve sert biriydi. Bugüne kadar sadece bir öğrencisi olmuştu–– çok değer verdiği bir öğrenci.

Ç/N: 4. 颂 şarkı; Kurban vesilesiyle söylenen imparatorluk atalarına övgüler yağdıran şarkılar içeren Şarkılar Kitabı’nın (《诗经》) üç bölümünden biri.

5. 赋 fu; genellikle “rapsodi” veya “nesir şiiri” olarak çevrilir; Han zamanından Altı Hanedan dönemine kadar pek çok şiir ve nesir unsurlarını birleştiren karmaşık bir edebi formdur.

    Havadan sudan konuşmaların ardından mevcut durumu tartışmaya başladılar.

    Xi Hongxuan, kendisini yellemeyi bıraksın diye görevlisine işaret etmek için elini salladı ve “Son zamanlarda Qudu’da gerçekten tuhaf bir şeyler oluyor. Acaba muhtelif kardeşler, beş yıl önce cezalandırılma korkusuyla kendisini ateşe veren Jianxing Prensi Shen Wei’yi hâlâ hatırlıyor mu?”

    “Düşmanlarla iş birliği yapan ve savaşmadan korkan aşağılık adam!” Sırada oturanlardan biri doğruldu ve “Kanun gereği başı kesilmiş olmalıydı. Bütün klanını idam etmek bile aşırı olmazdı. Ne yazık ki Majesteleri, Shen Klanı’nın kalan son üyesinin hayatını bağışlamak zorundaydı. Bu sabah serbest bırakıldığını duydum. Shen Wei’nin suçunun kanıtı kesindir. Askerleri yenilgiye uğramış bir suçlu yetkilinin oğlu olarak nasıl bir göreve başlayabilirdi? Her yönden erdemli yeteneklerin bunu kabul etmesini nasıl bekliyorlar?!”

    “Kesinlikle,” dedi Xi Hongxuan, “Bu nasıl olacak? Daha önce hiç böyle bir emsal olmamıştı.”

    “Büyük ihtimalle onu korumak isteyen İmparatoriçe Majesteleri.” Bir başkası konuştu, “Kalan bu üyenin Hua Klanı ile bir ilişkisi olduğunu uzun zaman önce duymuştum. Ancak kişisel ilişkiler devlet yasalarının önüne nasıl geçebilir? Bu yasanın kendisinin ihlali değil mi?”

    Xi Hongxuan kederle iç geçirdi. “Korkarım bu, suçlu yetkililerin gelecekteki tüm mirasçılarına istismar etmek için bir boşluk verecek bir emsal oluşturacak.”

    Bu, Konfüçyüsçü alimleri hemen körüklemişti. Shen Wei’nin suçlarının ciddiyeti nedeniyle, Shen Zechuan’ın serbest bırakılmasına izin veremezlerdi.

    “Yuanzhuo ne düşünüyor?”

    Yao Wenyu çayını içti ve nezaketle, “Uzun zamandır başkentte bulunmadığım için ayrıntıların farkında değilim. Tek kelime edecek durumda değilim,” dedi.

    Xi Hongxuan anlayışlı bir şekilde konuştu, “Bu doğru. Genellikle araştırmalar için uzaktasın, bu yüzden Qudu’da neler olduğunun farkında değilsin.”

    Aralarından biri şöyle dedi: “Buradaki hepimiz klasikler ve edebiyatı geniş çapta okuyan bilgili adamlarız. Hepimiz onur ve utanç duygusu olan adamlarız ve hepimiz hukuku iyi biliriz. Sadece oturup hiçbir şey yapmadan durmamalıyız.”

    Xi Hongxuan, “O zaman ne yapmalıyız?” dedi.

    O kişi yanıtladı, “Hepimiz İmparatorluk Koleji’nin(6) öğrencileriyiz. Halkın duyguları artarsa, Majesteleri bunu yeniden düşünmek zorunda kalacak. Neden Mingli Salonu önünde Majestelerine emrini geri çekmesi ve Shen Klanı’nın son üyesini ağır bir şekilde cezalandırması adına yalvarmak için dönüp diz çökmemize müsaade etmiyorsunuz?!”

Ç/N: 6. 国子监 Çin İmparatorluğu’nun en yüksek eğitim kurumu olan İmparatorluk Koleji’nden (veya Akademi) evrilen Eğitim Müdürlüğü. Burada İmparatorluk Koleji terimini öğrencilerin bakış açısından kullanacağım.

    Ziyafettekiler arasında onay sesleri yükseldi. Xi Hongxuan ellerini çırptı ve “Mükemmel! Buradaki hepiniz gerçekten de ülkenin direklerisiniz. Bugün bu diz çöküş için çağlar boyunca hatırlanacaksınız! Bu mütevazı kişi utanç içinde. İmparatorluk Koleji öğrencisi olmasam da yine de hepinize katılmaya hazırım.”

    Daha önce konuşan Konfüçyüsçü alim, “Bu işe yaramaz. Kardeş Hongxuan’ın ağabeyi, Sekiz Büyük Eğitim Bölüğü’nün Mühür Tutan Başkomutanı’dır. Bu meseleye karışırsanız, sadece kaybetmeye devam edersiniz. Beyler, gidecek olan biz olalım!”

Ziyafet sona erdiğinde, Yao Wenyu dükkân sahibini biraz yumuşak ve lezzetli et yemekleri buğulasın diye çağırdı. Beklerken, aşağı inen Konfüçyüsçü alimlerin fısıltılarını dinledi.

“Ne Parlatılmamış Yeşim Yuanzhuo’su(7)? O sadece bir korkak değil mi? Daha önceki haline bak. Tek kelime etmeye bile cesaret edemedi. Kardeş Hongxuan’ın iyilikseverliğiyle nasıl karşılaştırılabilir?”

Ç/N: 7. 璞玉 元 琢 kelimenin tam anlamıyla, Parlatılmamış Yeşim Yuanzhuo (Yuanzhuo, Yao Wenyu’nun nezaket adıdır); parlatılmamış yeşim, henüz bilinmeyen ancak bir üst düzey alim gibi (önünde parlak bir geleceği olan zhuangyuan (状元) olarak da bilinir) “cilalanma” potansiyeline sahip bir yeteneğe atıfta bulunmaktadır. 

Yao Wenyu ağzına bir çam fıstığı atıp sessizce kahkaha attı. Ancak, onlarla çekişmek için öne çıkmadı. Etli çöreği hazır olduktan sonra ortaya çıktığında, alimler çoktan dağılmışlardı.

Xi Hongxuan, “Yuanzhuo, seni bırakayım mı?” dedi.

“Hayır teşekkürler.” Yao Wenyu, elindeki eti kaldırdı. “Öğretmenin evine gidiyorum.”

Her iki adam da birbirlerine veda etti. Xi Hongxuan, Yao Wenyu’nun gidişine baktı ve “Hadi gidelim,” demeden önce bir an alayla güldü.

Diğer tarafta, Shen Zechuan, İmparatorluk Korumalarının avlusuna çoktan ulaşmıştı. Eşiği aştı ve etrafındaki herkesin bakışını kazandı. Acele eden ve meşgul olan İmparatorluk Korumalarının tüm bileşimi, geçerken bile ona bir göz atmak zorunda kalmıştı.

Yolu gösteren Ge Qingqing’di. Shen Zechuan’ı görev kayıtları odasına götürdü ve konuştu, “İmparatorluk Korumaları dört gruba ayrılır. İlk grup, sarayı süpüren(8) kız kardeşin “hane halkının kadın reisi”(9) olduğu sivil hanelerden(10) seçilmiştir. Erkek kardeş daha sonra İmparatorluk Korumalarına gelir ve geçici bir bel tableti takar. Hizmetten muaf olmasına rağmen kendisine maaş ödenmez. Bu grubun bir örneği Xiaowu’dur. İkinci grup, saray-gonggong’u tarafından “Harem Ağası’nın(11) Tavsiyesiyle Onore Etme” olarak adlandırılan bir tavsiye alan kişilerdir. Başkomutan bu duruma bir örnektir. Üçüncüsü, konumu miras kalan askeri hanelerden doğanlardır. Ben bunun en iyi örneğiyim. Dördüncü grup, farklı alanlarda uzmanlaşmış beceri ve yeteneklere sahip olanlardır. Bunlar, geçmişlerine bakılmaksızın Majesteleri tarafından seçilmektedir. Bu kategorideki erkeklerin hepsi çok zorlu. Doğal olarak gelecekte onlarla tanışma şansın olacak.” [1]

Ç/N: 8. 洒扫 Süpürmeden ve temizlemeden önce zemine su serpmek veya dökmek.

9. 女 户 Hanede erkeğin bulunmadığı ve kadınların (tek kişi) hane reisi olduğu kadın hane halkı.

10. Haneler, vergilendirme ve işe alma için temel verileri sağlamak adına mesleklerine göre Huangce’ye veya sarı sicile/sarı kitaba (黃 冊) sınıflandırılır ve kaydedilirdi. Esas olarak üç kategoriye ayrılırdı: sivil (民 户), askeri (军 户) ve zanaatkar.

11. 中 官 Zhongguan, harem ağasından bahsedilebilir.

Y/N: [1] İlgili bilgiler için lütfen “İmparatorluk Korumalarının Rollerinin Özeti” * 《锦衣卫 职能 略论》, “İmparatorluk Korumaları” * 《锦衣卫》 ve “İmparatorluk Korumaları Seçim Kitabı” * 《锦衣卫 选 簿》kitaplarını referans alın. Aslında, ayrıntılara girecek olursak, sekiz tür İmparatorluk Koruması seçimi vardı. Ancak burada olay örgüsü yalnızca dört türün tanıtılmasını gerektiriyordu. (Ç/N: Yıldızlı isimler kaynakların esas isimleri değildir. Araştırmak istiyorsanız verilen Çince isimleriyle araştırınız.)

Ge Qingqing konuşurken, asılı panoyu kaldırdı ve ona, “Görevini almak için resmi kayıtlara kaydolman gereken yer burası,” dedi.

Shen Zechuan içeri girdiğinde, kayıt odasındaki gürültü aniden durdu. Farklı kıyafetleri ve farklı bel tabletleri olan tüm İmparatorluk Korumaları başlarını çevirdi. Salona garip bir sessizlik çökmüştü.

“Shen Zechuan?” Masanın ardında bacak bacak üstüne oturan adam önündeki kitabı kenara itti ve ona baktı. “Sen misin, ha?”

Shen Zechuan, onun uçan balık kıyafeti(12) giymiş olduğunu gördü. Rütbeleri Bölge Komutan Yardımcısı olmayan İmparatorluk Korumalarının bu kıyafeti giymesine izin verilmedi. Bu yüzden hafifçe eğildi ve “Bu benim,” diye yanıtladı.

Ç/N: 12. 飞鱼 服, kelimenin tam anlamıyla “Uçan Balık Kıyafetleri” (Kendi dilinizde resmi adının ne olduğu hakkında hiçbir fikriniz yok). Sadece seçkin korumalar olarak değil, aynı zamanda soylular da dahil olmak üzere herkesi tutuklama, sorgulama ve cezalandırma konusunda tam özerkliğe sahip olan kovuşturmalarda adli işlemleri bozma yetkisi verilen imparatorluk mahkemesinin gizli servisinin (锦衣卫) resmi birliğidir.

Bu adamın saçları alnından sarkıyordu ve sakalları henüz kesilmemişti. Davranışı ve tavrı oldukça alışılmadıktı. Çenesine dokundu ve gülümsedi. “Bir dansçı-fahişenin oğlundan beklendiği gibi. O zamanlar Shen Wei’nin güzelliğin gülümsemesini kazanmak için harcadığı abartılı harcama boşuna değilmiş. Qingqing, ona tableti ver.”

Bunu dedikten sonra tableti Ge Qingqing için önceden hazırlanmış olan masanın üzerine fırlattı.

Ge Qingqing tableti kaptı ve Shen Zechuan’a verdi. “Lanzhou, bu, İmparatorluk Korumalarının Yargıcı(13). Bugün buraya sadece tableti sana teslim etmek için özel bir yolculuk yaptı.”

Ç/N: 13. 镇抚 Yolsuzluk yapan memurları bastırmak için işkenceyi kullanma konusunda uzmanlaşmış İmparatorluk Hapishanesi Yargıcı. Ming Hanedanlığı döneminde, İmparatorluk Korumalarına bağlı bir Güney ve Kuzey Hapishanesi (镇抚 司) vardı. Güney Hapishanesi askeri yasaları yorumlamak ve askeri zanaatkarları yönetmekle sorumluyken, Kuzey Hapishanesi İmparator tarafından verilen davalardan sorumluydu.

“Bu alçakgönüllü hizmetkar, Qiao Tianya’dır.” Bunu söyledikten sonra Qiao Tianya, Shen Zechuan’a tabletine bakmasını işaret etti.

Shen Zechuan bel tabletini ters çevirdi ve tekrar Qiao Tianya’ya baktı.

Qiao Tianya, “Evcilleştirilmiş Filler Ofisi, öyle mi? Gideceğin yer orası. Qingqing seni daha sonra oraya götürecek. Ama önce sana söylemem gereken bazı kurallar var. İmparatorluk Korumaları tabletlerimiz, Sekiz Büyük Eğitim Bölüğü tabletleri kadar değerlidir. İzin günlerinde görevde olmadığın zaman, onu düzgün korumalısın. Yabancılara ödünç veremezsin. On İki Ofis’te herkes görevlere atanmış olsa da bunlar asıl işin değil. Bizim işimiz Majestelerine hizmet etmektir. Majesteleri ne yapmamızı söylerse onu yaparız. On İki Ofis’teki görevler dışında, sırayla “göz kulak” görevi görmemiz gerekiyor. Seni beş yıl önce tutuklamamız gibi önemli bir şey olursa, Majestelerinin “imparatorluk fermanına” ihtiyacımız olacak. Ancak belge ve tutuklamalar için özel tabletler elimizde olduğunda devam edebiliriz. Alacağımız herhangi bir görevin tahsisine ben veya Başkomutan karar vermeyecek. Bunun yerine, herkes “kura çekecek” ve kuranın karar vermesine izin verecek.”[2]

Y/N: [2]: Görev üstlenmeye geldiğinde, İmparatorluk Korumaları gerçekten de “kura çekerek” karar verirlerdi. Bu, herhangi birinin ilgili istihbaratı önceden sızdırmasını önlemek içindi.

Ji Gang daha önce Shen Zechuan’a bu konuda bilgi vermişti. Bu yüzden başını salladı ve hiçbir şey söylemedi.

“Son bir şey daha.” Qiao Tianya ayağa kalktı ve salondaki herkese baktı. “İmparatorluk Korumalarının hepsi hemfikirdir. Bel tabletimizi astığın anda, bizim kardeşimizsin. Geçmişte yaşanan her türlü kin rüzgârla dağılır. Kendi kardeşimizi suçlamak ya da aptal durumuna düşürmek için hiçbir gizli girişim olmayacak. Olursa ve fark edilirseniz, isimleriniz silinerek tüm tabletleriniz iptal edilecek ve hepiniz ciddi bir şekilde hakkınızdan gelinmek üzere İmparatorluk Hapishanesine atılacaksınız.”

Çevrelerindeki herkes bakışlarını başka yöne çevirdi ve kendi işine odaklandı.

Memnun olan Qiao Tianya döndü ve Shen Zechuan’a, “Gidebilirsin,” dedi.

Shen Zechuan veda ederek eğildi ve Ge Qingqing’i kapıdan dışarı izledi.

“Bunun Yelleme Ofisi gibi bir İmparatorluk Kılık Kıyafet görevi olacağını düşünmüştüm.”(14) Ge Qingqing, Shen Zechuan’a baktı ve “Evcilleştirilmiş Filler Ofisi… de iş görür,” dedi.

Ç/N: 14. 扇 手 司 Yelleme görevlerinden sorumlu bir büro veya ofis. Bu ofis aslen Qing Hanedanlığı döneminde eski İmparatorluk Alayı Muhafızları (銮 仪 卫) altında bir alt organizasyondu. Burada yazar, İmparatorluk Kılık Kıyafet Bürosu (仪 銮 所) altında bahsetmiştir. Tarihsel olarak, İmparatorluk Korumaları (锦衣卫) başlangıçta Yiluan Si (仪 銮 司) veya İmparatorluk Kılık Kıyafet Hizmeti olarak biliniyordu. Sadece İmparator Hongwu tarafından 1382’de Ming Hanedanlığı döneminde İmparatorluk Korumaları Komutanlığı’na (锦衣卫 亲 军 指挥 使 司) değiştirildi. Böylece, İmparatorluk Korumaları, İmparatorun korumaları olmaktan sorumlu oldular ve aynı zamanda, bu romandaki Yelleme Ofisi de dahil olmak üzere, İmparatorluk Kılık Kıyafet zamanlarından sabah mahkemesi oturumları veya İmparatorun teftiş turu törenlerinin tören görevlerini devraldılar. Uzun lafın kısası, bunun bir kurgu işi olduğunu unutmayın. Yazar romanda Ming ve Qing Hanedanları’ndan unsurları birleştiriyor; %100 doğru / gerçeğe dayalı bir tarihi roman değil.

“Benim de birçok varsayımım vardı.” Shen Zechuan gülümsedi ve “Ama fil yetiştireceğimi hiç düşünmemiştim,” dedi.

“Evcil Atlar Ofisi şu anda görevlendirilmek için iyi bir yer. Altın eyerli atların hepsi soylular adına yetiştirilir. Onlarla iletişim kurduğunda ve aşina olduğun koşullarda ilerledikten sonra bir terfi için tavsiye edilmek kolaydır. Evcil Filler Ofisi’ne gelince…” Ge Qingqing’in yüzünde tuhaf bir ifade vardı. “…Bu gerçekten boş bir iş değil. Hatta sabah mahkemelerine(15) katılman bile gerekiyor. Ve bu fil lordlarına hizmet etmek gerçekten başa dert almak demek. Ancak Başkomutan oraya neredeyse hiç gitmiyor, bu yüzden senin için sorun yaratmak onun için kolay olmayacak.”

Ç/N: 15. 早朝 İmparator, bakanlarıyla devlet işlerini görüşmesi için sabahları mahkeme oturumları düzenlermiş.

Evcil Filler Ofisi, Qudu’daki İmparatorluk Şehri’nde, Kailing Nehri’ne giden Mingli kamu yolunun yakınındaydı. Hava sıcak olduğunda, filleri su içmek ve yıkanmak için nehre götürmek zorunda kalırlardı. Sadece bu da değil, günlük sabah mahkeme oturumları sırasında, imparatorluk merdivenlerinin her iki tarafında da altı fili yönlendirmek zorundaydılar. Büyük bir şenlikli mahkeme toplantısı ya da bir avcılık piyesi varsa, fillerin sayısını arttırmaları gerekiyordu. Bu filler, sabah mahkemesi görevlilerinin yaptığı gibi sadece sabah mahkeme oturumlarına katılmakla kalmaz, aynı zamanda sabah mahkemesi yetkilileriyle birlikte mahkeme oturumlarından da çıkarılırlardı. Ancak sabah mahkemesi görevlileri hastalandıklarında iyileşmeyi zor bulurken, filler bunu yapabilirdi, çünkü onlar sırayla görev başında olan İmparatorluk Korumaları gibiydiler.[3]

Y/N: [3]: Tüm şehir izlerken yıkanan fillerle ilgili ayrıntılar için, “İmparatorluk Başkenti Sahnesinin Özeti”*《帝 京 景物 略》 bölümüne bakabilirsiniz. İmparatorluk Korumaları mucizevi bir organizasyondur. Casus olanlar arasında sadece steno (konuşmaları hızla ve olduğu gibi yazıya geçirmeye elverişli, kısa ve yalın imlerden oluşan bir yazı yöntemi) yazabilenler değil, ressamlar da vardı. Ressamlar, doktorlar, hayvan eğitmenleri, gümüşçüler, demirciler, patlayıcı yapanlar… ve hatta çevirmenler vardı. Seçim gereksinimleri yüksekti ve çoğu, alanlarında birinci sınıf profesyonellerdi. Normal şartlar altında, askere alınanların uzun, uzun bacaklı ve güçlü kolları olması gerekiyordu. “1566 Ming Hanedanlığı” nda 《大 明 王朝 1566》, Liu Heping, İmparatorluk Korumalarının “kaplanlar gibi kolları, arılar gibi belleri ve peygamberdevesi gibi bacakları” olan adamların yanı sıra “günde yüz altmış liden fazla, hızlı yürüyebilecek” olanları istediğinden bahsetmişti. İki zhang yüksekliğindeki bir duvarı sadece kollarıyla tırmanarak geçebilirlerdi, başka bir adamın boğazını sadece çıplak elleriyle kırabilirler ve görevlerini tamamlamadıkları günler boyunca uykudan feragat edebilirlerdi. Yani görünüşe göre, Ce’an İmparatorluk Korumalarında olmak için daha uygundu.

Shen Zechuan daha önce köpek bile yetiştirmemişti ve şimdi ona fil yetiştirme gibi imkânsız bir görev veriyorlardı. Tek söyleyebildiği, hayatın tahmin edilemez olduğuydu.

Her iki adam da peşlerinden koşan birini duyduklarında hâlâ yoldaydı.

Ge Qingqing arkasına baktı ve “Sorun nedir?” diye sordu.

Arkalarından gelen İmparatorluk Koruması, Shen Zechuan’a baktı ve ciddi bir ifadeyle, “Tablet askıya alındı. Bugün göreve başlayamaz. Hemen kayıt odasına dönün!” dedi.

Shen Zechuan, “Saraydan yeni bir sevk emri mi var?” diye sordu.

“Saraydan yeni emir yok. Ama İmparatorluk Koleji’nin üç bin öğrencisi açlık grevi yapıyor ve Majestelerine emrini geri çeksin ve Shen Klanı ile ciddi bir şekilde başa çıksın diye yalvarmak için protesto etmek adına diz çöküyor!”

Ge Qingqing’in çehresi, Shen Zechuan’a baktığında değişti.

Cezaya çarptırılmış Xiao Chiye kanepede uzanmış ve hikâye anlatımının senaryosunu(16) karıştırıyordu. Chen Yang’ın Prens Chu’nun gelişini söylediğini duyduğunda bile, ayağa kalkma zahmetine girmemişti.

Ç/N: 16. 话 本 Hikâye anlatımı için senaryo; Yerel halk hikayelerine dayanan Şarkı ve Yuan edebi formu.

“Cezalıyım.” Xiao Chiye başını kaldırmadan bir meyve yedi. “Öyleyse neden bu kadar küstahça kasılıyorsun?”

Li Jianheng, Xiao Chiye’nin genel naip tabletini attı ve heyecanla, “Ce’an! Büyük bir şey oldu!” dedi.

Xiao Chiye’nin göz kapağı seğirdi.

Li Jianheng devam etti, “Üç bin öğrenci, Majestelerinden Shen Zechuan’ı ağır bir şekilde cezalandırmasını istemek için diz çöktü! Karanlık olana dek diz çöktüler ve Majestelerini emirlerini geri çekmeye zorlamak için açlık grevine başladılar. Majesteleri akşam yemeğinde bunu duyduğunda, o kadar kızmıştı ki tekrar yatağa düştü!”

Xiao Chiye o bel tabletine baktı ve “At onu,” dedi.

“…Sekiz Büyük Eğitim Bölüğü, öğrencileri dağıtmayacak. Bu yüzden tableti sana geri vermemi söylediler. İmparatorluk Ordusu bu gece öğrencileri dağıtabilirse, onlarla olan hesabın silinecek!” Endişeli Li Jianheng ayağını yere vurdu ve şöyle dedi, “İmparatorluk Ordusu başka bir şey yapamaz ama tavuk bağlayacak gücü bile olmayan birkaç öğrenciyle uğraşmak kolay değil mi? Bu iyi bir şey!”

Xiao Chiye, yüzünü kapatmak için kitabı kaldırdı. Bir anlık sessizlikten sonra, sıktığı dişlerin arasından, “Ve bu ne kadar iyi bir şey,” dedi.

İmparatorluk Koleji öğrencileri, İmparatorluk Mahkemesi için gelecekteki adaylardı ve yerel Konfüçyüsçü alimler arasında rüzgârın esişini etkileyebilirlerdi. Xi Gu’an, onların, ellerini uzatamayacağı sıcak patatesler(17) olduklarını biliyordu. Xiao Chiye bugün bu üç bin öğrenciyi gerçekten tahrik ederse, o zaman fırçalarının altına gömülecek ve gelecekte tükürülecek ilk kişi o olacaktı!

Ç/N: 17. Çetin ceviz

“Shen Zechuan şimdi nerede?” Xiao Chiye aniden doğruldu ve elleri dizlerinin üzerinde sordu.

“Sabah erkenden İmparatorluk Korumalarının kayıt odasına gittiğini duydum.” Li Jianheng, kıyafetlerini giyerken ona baktı ve ardından bir soruyla devam etti, “Nereye gidiyoruz? Shen Zechuan’ı arayacak mıyız?”

Xiao Chiye, merdivenlerden aşağı Chen Yang’ın çoktan atını hazırladığı yere indi. Bindi ve gitmek için mahmuzladı.

₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪

 Ç/N: [1], [2], [3] olan kısımlar yazarın notlarıdır.

Çevirmen: