Qiang Jin Jiu 30. Kurtlar Kralı

Share
  • 28 Şubat 2023


30. Kurtlar Kralı

₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪

Xiao Chiye dün gece soğukkanlılığını kaybettiğini unutmuş gibiydi. Atını mahmuzlayarak sokağın her iki yanında bulunan tezgâhtarların hoşnutsuzluk çığlıklarının yükselmesine neden oldu. Xiao Klanı’nın Prens Konutu’ndan at arabasını görmek için tam zamanında saray kapısına koşmuştu.

Zhao Hui, Xiao Fangxu için perdeyi kaldırdı ve “İkinci Genç Efendi burada,” dedi.

Eli dizinde olan Xiao Fangxu arabadan dışarı baktı. Bakışları en küçük oğlunun yanından geçti ve arkasından ata binmekte beceriksiz olan adama––Shen Zechuan’a takıldı. Bir an duraksadı ama hiçbir şey söylemedi. Xiao Chiye önüne geldiğinde Xiao Chiye’nin yüzündeki yarayı gördü ve “Dün gece ne yaptın?” diye sordu.

“İçmeye gittim.” Xiao Chiye atını dizginledi ve kırbacını tutarken güldü. “Zamanı unuttum. Uyandığımda saat çoktan geç olmuştu. Baba, tartışmayı bitirdin mi?”

Xiao Fangxu başını salladı ve “Bu Shen Wei’nin oğlu mu?” diye sordu.

Sonbahar rüzgârı aniden Shen Zechuan’ın yüzüne hücum etti. Şakaklarının yanından geçti. Xiao Fangxu’nun gözleriyle karşılaştı ve sebepsiz yere bir ürperti hissetti. Dizginleri tutan eli huzursuzlukla sıkılaştı.

Ama Xiao Fangxu hiçbir şey yapmadı.

Libei’in eski Kurtlar Kralı’nın favorileri beyazdı. At arabasında kambur oturuyor olmasına rağmen, olağanüstü boyu ve yapısı hâlâ seçilebiliyordu. Hükmeden varlığı, kimsenin bir gecede geliştirebileceği bir şey değildi. Bir ceset dağından ve bir kan denizinden bilenmiş görkemli bir haysiyetti. Kemik ve kanla o kadar sertleşmiş müthiş bir güçtü ki, “hastalığı” bile onu gölgede bırakamazdı.

Xiao Chiye’nin doğuştan sahip olduğu, sağlam fiziği tamamen babasından miras kalmıştı. Şok edici kol gücü, olağanüstü boyu, geniş omuzları ve sırtı ve çarpıcı derecede çevik, uzun bacakları, babasından gelen hediyelerdi.

Daha nazik ve daha zarif Xiao Jiming ile karşılaştırıldığında, Xiao Chiye gerçek bir kurt yavrusuydu. İki kardeş bir arada dururken bir göz atılırsa, daha agresif bir hava verenin Xiao Chiye olduğuna şüphe olmazdı.

Ve şimdi gerçek Kurtlar Kralı Shen Zechuan’ı dikkatle izliyordu. Kendini nasıl dizginleyeceğini öğrenmiş olmasına rağmen, Shen Zechuan hâlâ kaçmak için güçlü bir dürtüye sahipti.

Bu Xiao Chiye tarafından sıkıştırılmaktan tamamen farklıydı. Bu, insanı bilinçaltında titretecek bir bakıştı.

Tam o anda Shen Zechuan, Büyük Üstat Qi’nin sözlerini hatırladı.

“Xiao Fangxu hastalıktan dolayı görev yapamaz durumda olduğu için Xiao Jiming’in parlama zamanı geldi. Herkes Xiao Jiming’den korkar. Ama Lanzhou, yirmi yıl önce, atıyla sınırı gerçekten koruyan kişi Xiao Fangxu idi. Bugünün bakış açısından, Qi Shiyu, Beş Komutanlığın başkomutanı olarak açıkça daha fazla yetkiye sahiptir, ancak kendisine bir prens* unvanı verilmemiştir. Bunun nedeni, Qidong’un “İmparator’a ait yetkilendirilmiş bir tımar” olmasıdır. Beş komutanlığın tümü, Dazhou’nun, Göklerin Oğlu’na* ait olan kurucu topraklarıdır. Ama Libei için durum farklı. Libei’nin uçsuz bucaksız bölgesi, Luoxia Geçidi’nden kuzeydoğudaki Hongyan Sıradağları’nın sonuna kadar uzanıyor ve bunların hepsi zor kazanılmış topraklar, Xiao Fangxu, Yongyi yıllarında Libei’nin Zırhlı Süvarilerini adım adım fethetmeye yönlendirdi!

“Xiao Jiming artık Libei’nin Zırhlı Süvarilerinin Başkomutanı. “Buz Nehri Zırhlı Süvarisi”—Ne kadar da hayranlık uyandırıcı. Ama bu güçlü süvari alayını kuran Xiao Fangxu idi. Libei’nin Zırhlı Süvarileri, Bianjun Komutanlığı Garnizon Birlikleri gibi uzun bir geçmişe sahip değil. Bunlar, Biansha Süvarilerinin defalarca Luoxia Geçidi’ni işgal ettiği Yongyi yıllarında, Xiao Fangxu’nun dış düşmanlarımıza ağır bir darbe indirmek için özel olarak kurduğu güçlü süvarilerdir. Libei’nin savaş atları, Libei’nin askerleri ve Libei’nin asılı zincirli çelik bıçakları… Bugün görebileceğiniz Libei’nin Zırhlı Süvarilerinin tüm sembolleri Xiao Fangxu’dan geldi.”

“Sekiz Büyük Klan, uzun bir süre boyunca kendilerini zorla Qudu’ya yerleştirdiler. Onlar Dazhou’nun yaraları ve çıbanlarıdır. Xiao Klanı, Xiao Fangxu’nun statüsü Libei’de güvende olduğu için Hua Klanı’na eşit olarak karşı çıkabilir. Xiao Fangxu hayatta olduğu sürece, Xiao Klanı Libei’de kök salmış yükselen ağaç olacak! Kurtların Kralı unvanı hiçbir şekilde hak edilmemiştir.”

Ç/N: 王 Ming Hanedanlığı döneminde prensler veya lordlar, Çin genelinde çeşitli tımarlar üzerinde nominal lordluk ile imparatorluk bürokrasisinin ünvanlı ve maaşlı üyeleriydi. Unvan verilen prensler, İmparator tarafından unvan verilen kişilerdir. Gerçek prensler (Prens Chu) ve unvan verilmiş prensler (Libei Prensi) arasında ayrım yapmayı kolaylaştırmak için her iki tür prens için farklı bir adlandırma sistemi kullandım.

Göklerin Oğlu: İmparator

Xiao Chiye arkasına baktı ve “… O Shen Wei’nin oğlu,” dedi.

Shen Zechuan atından indi ve Xiao Fangxu’ya saygılarını sundu.

Xiao Fangxu bir an ona baktı ve “Shen Wei zaten öldü ve çocuğu masum. Eski İmparator seni serbest bıraktığına göre, bu seni bağışladığı anlamına geliyor. Ama neden bu delikanlıyı takip ediyorsun?”

Shen Zechuan tek dizinin üzerine çöktü ve başını öne eğerek, “Bu mütevazı hizmetçi İmparatorluk Korumaları’na atandı. Artık geçici olarak İmparatorluk Ordusu’nun emrinde olduğuna göre, Naip’in emrindeyim.”

“Demek öyle.” Xiao Fangxu, Xiao Chiye’ye baktı. “Peki neden onun için işleri zorlaştırıyorsun?”

Xiao Chiye ağzındaki yarayı yaladı ve “Onun için işleri nasıl zorlaştırabilirim? O ve ben artık yeminli arkadaşlarız. Öyle değil mi Lanzhou?”

Xiao Fangxu, Shen Zechuan’a bir daha bakmadan Xiao Chiye ile sohbet etmeye başladı.

Shen Zechuan bir diziyle doğruldu ve yerdeki su birikintisinden Xiao Chiye’nin sınırsız gülümsemesine ve Xiao Fangxu’nun oğluna bakışına baktı.

Sıçrayan yağmur damlaları su birikintisindeki sahneyi alt üst etmişti.

Shen Zechuan bakışlarını kaçırdı.

Xiao Jiming ortaya çıktığında, Xiao Fangxu çoktan gitmişti. Qi Zhuyin onunla birkaç adım yürüdü ve aniden “Bu kim?” diye sordu.

Xiao Jiming, Zhao Hui’nin yanına baktı ve ifadesinde bir değişiklik olmadan cevap verdi, “Shen Zechuan.”

Qi Zhuyin olduğu yerde durdu ve biraz şaşkınlıkla, “Shen Wei’nin oğlu mu? Neden A-Ye’yi takip ediyor?”

Xiao Jiming, “A-Ye oyunbaz biri. Büyük olasılıkla, onun için işleri zorlaştırıyor.”

Qi Zhuyin uzun süre baktıktan sonra konuştu, “Görünüşü çok olağanüstü. Annesinin Duanzhou’dan bir dansçı olduğunu duydum. Neyse ki, Cangjun Komutanlığı değil, Duanzhou’dan bir dansçıymış.”

Başkomutan Qi Shiyu, güzelliklerin en düşkünüydü. Ne zaman güzel bir kadın görse ayağını kıpırdatmayan bir adamdı. Qi Zhuyin’in çok az erkek kardeşi olmasına rağmen, evde sayısız yiniang* vardı.

Ç/N: 姨娘 yiniang veya teyze. Yiniang ayrıca kişinin babasının cariyeleri için bir hitap şeklidir.

“Bundan bahsetmişken.” Qi Zhuyin yana döndü. “A-Ye çoktan yirmi üç yaşında, değil mi? Bir eşle evlenmeyecek mi?”

“Yizhi de onun adına endişeleniyor,” dedi Xiao Jiming. “Libei’in güçlü ve onurlu bir klandan asil bir hanımla evlenmesine ihtiyacı yok. Sadece temiz bir geçmişe sahip sıradan bir aileden bir kız olabilir. Yizhi, her yıl onun adına seçtiği tüm Libei kadınlarının portrelerini Qudu’ya göndermeye devam ediyor, ancak hiçbiri onun ilgisini çekmedi.”

Qi Zhuyin güldü. “Soylu bir hanımefendi kibirli olma eğilimindedir; onunla oynayamaz. Sıradan bir kız çok çekingen iken; onun yanında olduğu an korkacak. Ayrıca onun bu mizacını daha kaç bakire kaldırabilir? Aşık olduğu ve tam tersi olan birini bulmak Göklere çıkmaktan daha zor. Dahası, eğlence evlerinin ara sokaklarına gitmeyi çok seviyor. Ona göz kulak olsan iyi olur, yoksa bir gün evlenmek için gerçekten bir fahişe getirir.”

Xiao Jiming, Qi Zhuyin’in üvey annelerinin hepsinin Qidong’daki ünlü fahişeler olduğunu biliyordu. Bütün gün arka bahçede öyle bir kavga çıkarırlardı ki, eve geldiği an her zaman başı ağrırdı. Bu yüzden Qi Zhuyin, küçüklüğünden beri fahişelerden nefret ederdi.

“Gerçekten hoşlandığı biriyle tanışırsa onu kim durdurabilir?” Xiao Jiming uzun bir iç çekecekmiş gibiydi. Baş ağrısıyla konuştu, “On boğa bile onu eve sürükleyemez.”

“Yağmurlu günlere hazırlansan iyi olur.” Qi Zhuyin bir an düşündü. “Diğerlerini boş ver, ama kadının kişiliği çok çarpıcı olmamalı. Yizhi’niz doğası gereği naziktir. Eve sinirli birini getirirse, Yizhi her gün aşağılanmalara katlanmak zorunda kalır, değil mi?”

“Daha hiçbir şey şekillenmeye başlamadı bile.”* Xiao Jiming aniden yüksek sesle güldü. “Hâlâ çok erken.”

Ç/N: Bu satır, kelimenin tam anlamıyla 八 (sekiz) karakterinin ilk vuruşu 八字没一撇’den alınmıştır.八字 ayrıca bir kişinin sekiz karakterini, kişinin astrolojik veya fal amaçlı doğum verilerini, yıl, ay, gün, saat, göksel gövde ve dünya dalından bir araya getirir. O günlerde anne babalar genellikle çocuklarının sekiz karakterini eşleştirmeden önce birbirleriyle karşılaştırırlardı. Sekiz karakterin çatışan çiftlerin birbirleriyle çeliştiği kabul edildiğinden, bir evliliğin gerçekleşebilmesi için genellikle sekiz karakterin eşleşmesi gerekiyordu, bunun da ahenksiz ve mutsuz bir evliliğe yol açacağına inanılıyordu. Yani burada bu bağlamda 八字没一撇, diğer kişinin kim olduğunu bilmedikleri için sekiz karakterinin eşleştirme amacıyla bile yazılmadığı anlamına da gelebilir. Yani, Xiao Chiye’nin (onaylanmış) bir aşk ilişkisi bile olmadığı için (henüz) konuşmak için çok erken. Türkçe’de “fol yok, yumurta yok” denebilir.

“Evlilikler en tahmin edilemez şeylerdir.” Qi Zhuyin de güldü. “Belki bir gün ışığı görür, he?”

Xiao Chiye sırtında bir ürperti varmış gibi hissetmişti. Temkinli bir şekilde arkasına baktı ve Shen Zechuan’ın Zhao Hui’nin yanında dikilip dalgın dalgın baktığını gördü.

“Bir süre sonra, yetki sembolünü almak için İmparatorluk Ordu Ofisine gideceğim.” Xiao Chiye, Shen Zechuan’ın önündeki ışığı engelledi. “İmparatorluk Muhafızlarının son konuşlanma emri verilmeden önce beni gece gündüz takip etmen gerekecek.”

“Gece gündüz.” Shen Zechuan kelimeleri tekrarladı ve ona baktı. “İkinci Genç Efendi için geceleyin lazımlığı hâlâ kaldırmam gerekiyor mu?”

“Eğer istersen, tabii.” Xiao Chiye bir adım daha yaklaştı. “Bu birkaç gündür meşgulüm. İmparatorluk Ordusu ofisinin arkasındaki konutta kalmam gerekiyor.”

Shen Zechuan cevap vermedi.

Xiao Chiye, Xiao Jiming’i karşılamak için çoktan dönmüştü.

◈ ◈ ◈

Adli İnceleme Mahkemesi’nin incelemesi, hem Hua hem de Pan konutları aranıp el konulduğu zaman henüz sonuçlanmamıştı. Li Jianheng, Dul İmparatoriçe’nin “anksiyete geçirecek kadar sorunlarla uğraştığı” gerekçesiyle, Dul İmparatoriçe’nin Enci Sarayı’na erişimi kapatma fırsatını yakalamıştı.

Biraz zorlukla, sonunda Libei’in askeri maaş ve erzak fonundaki açığı kapatmak için yeterli para toplandı. Xiao Fangxu ve Xiao Jiming uzun süre kalamadılar ve bu yüzden birkaç gün sonra ayrıldılar.

Xiao Chiye beklenmedik bir şekilde onlardan ayrılmaya isteksiz görünmüyordu. O sarhoşluk gecesinden sonra Güz Avı sırasında sahip olduğu hırsları terk etmiş gibiydi. Li Jianheng zaman zaman ona ödüller veriyordu ve her seferinde bunu zevkle kabul ediyordu.

Sadece bu da değil, aynı zamanda iş başında da aylak aylak dolaşmaya başlamıştı. Başlangıçta, İmparatorluk Ordusu devriye gibi önemli bir göreve sahipti. Ama üç gün boyunca balık tutan ve iki gün boyunca ağı kurutan balıkçı gibi nöbetler halinde çalışmıştı.* Çoğu zaman olması gerektiği yerde gözükmüyordu. Savaş Bakanlığı, onun yerine başkasının geçmesine daha fazla meylederken yavaş yavaş onun hakkında şüphelerini dile getirmeye başlamıştı.

Ç/N: 三天打鱼,两天晒网 kelimenin tam anlamıyla üç gün balık tut ve iki gün boyunca ağı kurut; yani, azim eksikliği ve düşe kalka çalışmak.

Ancak Li Jianheng, aynı fikirde olmayı reddetmiş ve hatta olay çıkarma ve öfke nöbeti geçirme taktiklerini kullanmıştı. Hatta dilekçeyi sunan Harbiye Nezareti Müsteşarı ile adeta çatışır hale gelmişti.

Bildiriyi Savaş Bakanlığı Bakan Yardımcısının elinden fırlattı ve konuştu, “Xiao Ce’an beni kurtarmaya gelmede büyük katkılarda bulundu. Neden İmparatorluk Ordusunun Naib’i olamıyor? Sorunları yüzüne gözüne bulaştırmış ya da işleri askıya almış değil. Onun yerine başkasını seçmeyeceğim!”

Her iki adam da Güz Avı’ndan önceki hallerine dönmüşlerdi ve Li Jianheng biraz daha rahatlamıştı. O gecenin Xiao Chiye’si daha çok hayal gücünün bir ürünü gibiydi, oysa zerre kadar terbiyesi olmayan bu adam onun arkadaşıydı.

Li Jianheng ayrıca Xiao Chiye’nin Libei’e dönüş hakkında tek kelime etmemesine sevinmişti. Bunun, arkadaşının durumuyla ilgili değerlendirmesi olduğu görüşündeydi. Gerçekten yapabileceği hiçbir şey yoktu! Ve Qudu’da kalırken oynamak hâlâ mümkündü, değil mi? Artık İmparator bile olduğuna göre, Xiao Chiye, ilişkileri göz önüne alındığında ağırlığını istediği gibi verebilirdi, değil mi?!

Öyleyse neden Libei’e dönsün? O acı soğuk toprak nasıl Qudu’daki kadar rahat ve tasasız olabilir?!

Xiao Chiye atıyla yarışmak için şehir dışına çıkmak istediğinde, Li Jianheng bunu onaylamıştı. Xiao Chiye, İmparatorluk Ordu Ofisini genişletmek istediğinde, Li Jianheng bunu da onaylamıştı. Ve Xiao Chiye yarım gün görevde olmak ve diğer yarısı için evde boş durmak istediğinde, Li Jianheng sadece onaylamakla kalmamış, hatta büyük bir zevkle onaylamıştı.

İkisinin de yapacak işi olmadığında ata biner ve top oynarlardı. Li Jianheng, eğlenmek için Donglong Caddesi’ne gidemezdi ama Xiao Chiye’den onunla birlikte pipa dinlemesini isteyebilirdi. Mu Ru şimdi Mingli Salonu’nda yaşıyordu. Li Jianheng, başlangıçta Xiao Chiye’nin birkaç ihtar sözü söyleyeceğini düşünmüştü. Bunun yerine, Xiao Chiye hiçbir şey söylememiş ve sadece onunla eğlenceye katılmıştı.

İmparator olmak çok fena hissettiriyor!

Qudu’daki son yağmur sırasında, Xi Gu’an, Adli İnceleme Mahkemesi tarafından başı kesilerek idama mahkûm edildi. Xi Hongxuan servetini dağıttığı ve af dilediği için Li Jianheng’ın gözüne girmiş ve mütevazı bir pozisyon aldığı Maliye Bakanlığı’na transfer edilmişti. Xi Hongxuan aslında eğlenmekte ustaydı ve bu Li Jianheng için mükemmeldi, bu yüzden Xi Hongxuan her gün Li Jianheng’ı arayıp ona ne ve nasıl oynayacağına dair önerilerde bulunurdu.

Xi Gu’an, Hua Siqian hapishanede dilini ısırarak intihar ettiğinde henüz hüküm giymişti. Verdiği ifadede, Dul İmparatoriçe’yi ima eden çok fazla kelime olmadan tüm suçları üstlenmişti. Şu anda, henüz hüküm giymemiş olanlar sadece Ji Lei ve Pan Rugui idi. Hai Liangyi bu iki adamın ağzından bir itiraf koparmak istemiş ama asla başaramamıştı.

Shen Zechuan ancak ev rutubetlenince geri döndü. Kapıyı açar açmaz masanın üzerinde bir doğu incisi* gördü. Shen Zechuan kapıyı kapattı. Chen Yang’ın kapıyı çaldığını duyduğunda elindeki inciyi daha yeni almıştı.

Ç/N: 东珠 kelimenin tam anlamıyla doğu incisi, Moğolca’da kuzey incisi (北珠) veya tana olarak da bilinen nadir bir hazine. Qing Hanedanlığı döneminde, kuzeydoğu Çin’de üretilen inciler, onları güneyde üretilen güney incisinden ayırt etmek için doğu incisi olarak adlandırıldı. Qing Hanedanlığı yöneticileri, doğu incilerini hazineler olarak gördüler ve onları, yetki ve şerefi temsil etmek için taçlarını ve kıyafetlerini işlemek için kullandılar.

Kapıyı açtı ve Chen Yang, “Naip seni arıyor,” dedi.

Shen Zechuan doğu incisini elinde kavradı. Yanında gelen bez parçası ıslanmıştı. Doğal olarak, “Üzerimi değiştirdikten sonra gideceğim,” dedi.

Chen Yang, “Zahmet etme. Böyle git. Naib’in başkalarını bekleyecek sabrı yok.”

Bununla birlikte Shen Zechuan ile birlikte ayrılmak isteyerek bir adım uzaklaştı. Shen Zechuan’ın tek yapabildiği ellerini indirip Chen Yang ile gitmek için kapıdan dışarı çıkmaktı.

Xiao Chiye bir pelerin giyiyordu. Onun geldiğini görünce, “Kılıcını al ve benimle gel,” dedi.

Shen Zechuan kapıdan çıktı. Shen Zechuan, Chen Yang’ın onları takip etmediğini ancak Xiao Chiye atı yönlendirdiğinde fark etmişti.

Xiao Chiye ata bindi ve akdoğan, Xiao Chiye’nin omzuna inmeden önce boynundaki su damlacıklarını salladı. Shen Zechuan’ın tek yapabileceği onun peşinden gitmekti. At şehri terk etti ve Feng Dağı’ndaki askeri tatbikat alanına gitmek için yağmura göğüs gerdi.

Talim alanına vardıklarında, boştu ve insan yoktu. Xiao Chiye, Lang Tao Xue Jin’in dizginlerini kaldırdı ve kendi kendine oynaması için etrafta koşmasına izin vermek adına hafifçe vurdu. Meng, daha fazla yağmurda ıslanmak istemeyerek verandanın altına uçtu.

“Kıyafetlerini çıkar.” Xiao Chiye döndü ve pelerinini çözerken Shen Zechuan’a söyledi.

Shen Zechuan kılıcı kollarında tuttu ve çenesini kaldırdı. Su, elbisesinin önünden aşağı süzülerek o güzel, narin boynunu açığa çıkarmıştı.

Xiao Chiye, Shen Zechuan’ın boynuna her baktığında kedi gören biri gibi hissediyordu; her zaman biraz ovmak istemekten kendini alamıyordu.

Onun nesi var?

Düşünürken dış giysisini çoktan çıkarmıştı. Shen Zechuan’ın hâlâ hareket etmediğini görünce tekrar ısrar etti, “Orada boş boş ne duruyorsun? Çabuk soyun!”

Shen Zechuan parmaklarını kaldırdı ve kendi bel kemerine yerleştirdi. Ona baktı ve yavaşça, “Eğer soyunursam hiçbir şey kalmayacak,” dedi.

₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪

Çeviri | Edit: Pebbles