Qiang Jin Jiu 27. Güzerti

Share
  • 28 Şubat 2023

27. Güzerti

Ç/N: Halk dilinde sonbahar soğuğu sebebiyle oluşan ürperti.

​Shen Zechuan hemen gülümsedi ve “Bu zaten büyük bir sır değil… Hoşça kal,” dedi.

​”Neden önce beni dinlemiyorsun?” Xiao Chiye, kaybettiği başparmak yüzüğünü geri aldıktan sonra iyi bir ruh halindeydi. “Ji Gang senin efendin olduğuna göre, biz de dost müritleriz. Senden büyüğüm, bu yüzden bana shixiong*demek seni dezavantajlı duruma sokmaz.

Ç/N: Shixiong: Aynı sektten olan yaşça büyük erkek, ağabey. Kan bağı yok.

​”Ji Klanı’nın Libei ile hiçbir ilgisi yok.” Shen Zechuan’ın zihni hızlıca beş yıl önce Xiao Chiye ile karda yaptığı kavgayı hatırladı. O zamanlar, onu rahatsız eden bir aşinalık duygusu hissetmişti.

​”Böyle olmak zorunda değil,” dedi Xiao Chiye, “Yakınlık gibi şeyler söz konusu olduğunda kesin olarak söylemek zor.”

​Shen Zechuan, Ge Qingqing ve Xiaowu’ya işaret etti ve Xiao Chiye’nin yanına oturdu. “Ge Qingqing’i kontrol ettin,” dedi.

​”Unutamıyorum.” Xiao Chiye Shen Zechuan’a baktı, “Beş yıl önce oldukça hızlı kaçtı. Beş yıl sonra sana yakınlaştı. Bu kadar göze batan bir şeyden nasıl şüphelenmeyeyim? Bu yüzden onu kontrol etme fırsatını yakaladım ve onun hakkında her şeyi incelemeyi başardım.”

​”Ne yapmak istiyorsun?” Shen Zechuan gülümseyerek sordu.

​”Hiçbir şey.” Xiao Chiye, Shen Zechuan’ın gözlerine işaret etmek ve dokunmak için parmağını kaldırdı. “Zorla gülümsemene gerek yok. Yaşam ve ölümde yeminli arkadaş olarak kabul edilebiliriz. Bu yüzden cesaret gösterisi yapmana gerek yok. Zihnin zaten karman çorman. Şimdi korkuyorsun, ha.”

​Shen Zechuan, “Henüz o aşamaya gelmedim,” dedi.

​Xiao Chiye yemek çubuklarını ters çevirdi ve aralıklı olarak masaya vurdu. “Ji Gang senin shifu’n olduğundan, o zaman Ge Qingqing tarafından yönetilen İmparatorluk Korumaları’nın hayatını kurtarması mantıklı,” dedi.

​”Fazla şüphecisin.” Shen Zechuan masanın üzerinde biriken kahverengi yağ lekesine baktı. “Sırf o tekme beni öldürmedi diye şüphelerin uyandı ve sen de didiklemeye devam ettin. Gerçekten çok inatçısın.”

​”Sahip olduğum tüm erdemler bu,” dedi Xiao Chiye, “Ve hepsini senin üzerinde kullanıyorum.”

​Shen Zechuan konuştu, “Aynı dövüş sanatları okulundan olduğumuz için, Shifu’nun adını bildirmen işe yaramaz, değil mi?”

​Canı sıkılan Xiao Chiye, çubukları bambu tutucuya geri fırlattı ve “Önce bana shixiong dediğini duyalım,” dedi.

​Shen Zechuan hiçbir şey söylemedi.

​Xiao Chiye, “Ji Gang gerçek bir erkek olarak kabul edilebilir. Sorgulaması için birini Duanzhou’ya gönderdim. Herkes onun yanarak öldüğünü düşündü—Xiaofuzi’yi öldüreno muydu?”

​”Hayır.” Shen Zechuan çubuk tutucuyu düzeltti. “Shifu’m zaten yaşça ilerlemiş durumda. Onu nasıl öldürmüş olabilir?”

​O sırada hafif bir rüzgâr esti. İkisi de kıpırdamamıştı.

​Xiao Chiye, “Hiçbir şey yapmamış gibi görünüyordun. Yine de her şeyi sen yapmışsın gibi hissediyorum.”

​”Yapsam da yapmasam da hiçbiriniz beni bırakmayacaksınız.” Taburesine yaslanan Shen Zechuan, Xiao Chiye’ye döndü ve yavaşça gülümsedi. Yumuşak bir sesle, “Öyleyse neden benden nefret etmende haklı olman için tüm kötü şeyleri yapmıyorum?” dedi.

​Sonraki gün.

​İmparatorluk Cariyesi Wei’nin öldüğünü ancak Xiao Chiye saraya girdiğinde öğrenmişti.

​Li Jianheng kıyafetlerini çoktan değiştirmişti. Songünlerde, solgun ve yorgun görünene dek ağlamıştı. Yüksek bir pozisyonda otururken, “Kaydığını ve kuyuya düştüğünü söylediler. Dün geceye kadar cesedini bulamadılar,” dedi.

​Bu kayma gerçekten fazla tesadüf eseriydi.

​Etrafta kimseyi göremeyen Li Jianheng, fısıldayarak sordu: “Ce’an, bana sen olduğunu söyleme…”

​Xiao Chiye başını salladı.

​Li Jianheng rahatlamış görünüyordu. Oturduğu yerde kıpırdandı, “Artık sarayda yaşadığımdan, geceleri gözlerimi açtığım anda harem ağalarını görebiliyorum. Oldukça korkutucu. Pan Rugui’yi Lao Zuzong* olarak anarlardı ve şimdi bu Lao Zuzong hâlâ hapishanede kilitli! Ce’an, sence benden nefret edecekler mi…”

Ç/N: 老祖宗kelimenin tam anlamıyla eski soy veya ata; bazen Ming Hanedanlığı’ndaki en üst seviyedeki harem ağasına baş başayken böyle hitap edilirdi.

​Bir dizi söylendi ve hepsi ne kadar korktuğu ile ilgiliydi. Sonunda, Xiao Chiye’nin saray devriyesinin kilit görevini üstlenmesi için İmparatorluk Ordusunu devretmesini sağladı.

​Xiao Chiye doğal olarak reddedemezdi. Bir süre kalıp Li Jianheng’i dinlendi, “Libei, Libei Prensi ve en büyük kardeşinin buraya geldiğini söyleyen bir mesaj gönderdi. Ce’an, onları birkaç gün içinde görebileceksin.”

​Li Jianheng biraz ona yalakalık yapıyordu. Göklerinaltındaki toprakların efendisi olmak üzereyken, geçmişte olduğundan daha da çekingen olması gerektiğini düşününce… Bu dayanılmaz kibri Güz Avı sırasında yıpranmış gibiydi. İktidarda kimin olduğunu çoktan anlamıştı.

​Xiao Chiye kendisine bahşedilen ödülü kabul etmek niyetinde değildi. Dileği Li Jianheng’in daha net olamayacağıbir şeydi. Ama bugüne kadar Li Jianheng onu Libei’e geri göndermekle ilgili hiçbir şey söylememişti.

​Xiao Chiye’nin ifadesi ruhsuzdu ama yüreği ezilmişti.

​Beş gün sonra, Libei Prensi Qudu’ya girdi.

​O gün sonbahar yağmuru kesintisiz devam etmişti. Xiao Chiye sabahın erken saatlerinde atı ile şehir dışına çıktı ve o zamanlar onları gördüğü köşkte durdu. Dört saat bekledikten sonra nihayet gökyüzünden yükselen birkaç uçan kartal gördü.

​Omzundaki “Meng” anında heyecanlanmış ve uçup kardeşlerine yetişmek için yağmura atılmıştı.

​Zırhlı Süvariler yağmurda dörtnala koştular, Xiao Chiye’ye doğru sudaki yoğun bir mürekkep darbesine benziyorlardı. Zırhlı Süvarilerin yaklaşmasını beklemeden,köşkten fırladı ve onları karşılamak için yağmurda koştu.

​”Baba!”

​Atının üzerinde oturan Xiao Jiming yüksek sesle güldü ve babasına, “Artık çok uzun ve güçlü görünüyor. Ama babasını gördüğü an gerçek benliğini gösteriyor.”

​Xiao Fangxu bambu şapkasını çıkardı ve Xiao Chiye’nin kafasına hafifçe vurmak için eğildi. Bir an onu inceledi ve “Uzamışsın,” dedi.

​Xiao Chiye sırıttı ve “Doğru, dage* neredeyse benden yarım kafa kısa kalacak!” dedi.

Ç/N: En büyük erkek kardeş, yetkili kişiler için de kullanılır

​”Ne de kendini beğenmiş bir delikanlı,” dedi Xiao Jiming, “Beni geçtiğinden beri, buluştuğumuz her yıl bundan bahsetmek zorunda.”

​Xiao Fangxu, Zhao Hui’nin atından inmesine izin verdi ve en küçük oğluna ani bir kucaklamayla sarılmak için kollarını kaldırdı. Sırtını sıvazlayarak, “Aptal delikanlı!” dedi.

​Sırtını sıvazlaması Xiao Chiye’yi gülümsetmişti. “Uzun zamandır bekliyorum. Yolda bir şey mi oldu?” dedi.

​Zhao Hui, “Küçük Genç Efendi evde üşüttü. Böylece Prens, Saygıdeğer* Yigui’yi bir göz atması için eve davet etmek için Dengzhou’ya saptı.”

Ç/N: 大师 Dashi veya Büyük Üstat veya Saygıdeğer, bir keşiş için kullanılan onursal bir terim.

​Xiao Chiye, “Ah Xun hasta mı? Bu ne zaman oldu? Dage, neden mektupta bundan bahsetmedin?!”

​Xiao Jiming, “Sadece küçük bir şey. Evde ona bakan Yizhi var. Endişelenme.”

​Xiao Chiye biraz hayal kırıklığına uğramıştı.

​Beş yıl önce Libei’den ayrıldığında en büyük baldızı hamileydi. Küçük Ah Xun dört yaşındaydı ve onu daha görmemişti bile. Küçük yeğeninin bazı ilginç haberlerini sadece babasının ve kardeşinin mektuplarından öğrenebiliyordu.

​Eve gitmek istemişti.

​Xiao Chiye’nin hayal kırıklığı kısa sürdü. Gülümsedi ve “Ben çoktan bir doğum günü hediyesi hazırladım. Dage bu sefer eve döndüğünde, lütfen benim adıma onu geri götür.”

​Xiao Fangxu bambu şapkasının kenarını silkeledi ve “Yola çıkmadan önce, Xun-er senin için özel olarak bir resim yaptı. Zhao Hui’ye daha sonra getirmesini söylerim. Burası sohbet etme yeri değil. Önce saraya gideceğim. Akşam eve döndüğümde baba – oğul konuşmak için çok geç değil.”

​Adamlardan oluşan grup atlarına binerek Qudu’ya doğru yol aldılar.

◈ ◈ ◈

​Libei Prensi kendini toplum içinde göstermeyeli yıllar olmuştu. Dört Generalin adı her yere yayılmış olduğuna göre, Libei Prensi Xiao Fangxu’yu çok az insan hatırlayacaktı.

​Sonbahar geldiğinde, Büyük Üstat Qi o kadar çok yemişti ki kilo almıştı. Şu anda yağmurda ayaklarını yıkıyor, kıpırdanıyor ve ayak parmaklarını birbirine sürtüyordu. “Dünyanın Dört Generalinden bahsetmişken, onlar aslında yirmi yıl önce vardı. O zamanlar, Libei’den Xiao Fangxu, Qidong’dan Qi Shiyu, Bianjun Komutanlığı’ndan Liu Pingyan ve Suotian Geçidi’nden Feng Yisheng, dört bir yandaki askeri kuvvetlerin başkomutanlarıydılar. Feng Yisheng daha sonra savaşta öldü ve Feng Klanı’nın soyu kurudu. Muhtemelen bugün kimse bu ismi hatırlamıyor. Ama o zamanlar, hepsi atlarıyla sınır geçidine adım atan ve Biansha birliklerini yok eden yiğit savaşçılardı,” dedi.

​”Feng Yisheng mi?” Ji Gang içeride yemek yaparken yüksek sesle cevap verdi. “Ne demek kimse hatırlamıyor? Chuan-er! General Feng’in iki oğlu da savaş alanında öldü. Daha sonra shifu’nuzun en büyük kardeşi olan bir oğlu evlat edindi.”

​Shen Zechuan kâselere pilav koydu ve “Shifu’nun en büyük ağabeyi mi?” diye tekrarladı.

​Ji Gang kendi kafasına vurdu ve “Sana söylemeyi unuttum!” dedi.

​Büyük Üstat Qi bağırdı, “Yemek hazır mı? Evet, onun en büyük kardeşi Zuo Qianqiu değil mi?! Söylemeye ne gerek var? Herkes tahmin edebilir!”

​Shen Zechuan yemekleri servis etti, Büyük Üstat Qi için yemek çubukları koydu ve saygıyla “Üstadım, lütfen yemeğinizi yiyin,” dedi.

​Büyük Üstat Qi bir ağız dolusu şarap içti ve “Sizibekleyen birinin olması hâlâ şimdiye kadarki en rahat duygu,” dedi.

​Ji Gang terini sildi ve masanın diğer tarafına oturdu,”Daha önce İkinci Xiao’nun sana bizimle aynı dövüş sanatları okulundan olduğunu söylediğini söyledin. O zaman korkarım onun shifu’su Zuo Qianqiu!”

​Shen Zechuan iki ağız dolusu pilav aldı.

​Ji Gang, “Onu yıllardır görmedim. Bu sefer İkinci Xiao ile dövüştün mü? Nasıldı? Kılıcının darbeleri güçlü ve kuvvetli miydi?”

​Büyük Üstat Qi, “Lanzhou önce yemeğini yesin. Doyduğumuzda tekrar konuşuruz. Bu sefer tehlikeli ve acelesi yok. Birkaç gün dinlenebiliriz.”

​”Bunu düşünmeliydim,” dedi Ji Gang, “İkinci Xiao bir kemik başparmak yüzüğü takıyordu. Bu dünyada güçlü bir yayı nasıl kullanılacağını en iyi bilen kişi Zuo Qianqiu’dur.”

​”Belki Xiao Fangxu Qudu’ya geldiğine göre en büyük kardeşinle tanışabilirsin.” Büyük Üstat Qi bulaşıkları topladı. “Zuo Qianqiu Tianfei Gözcü Kulesi’nde ölümüne savaştı. Biansha süvarilerini savuşturmasına rağmen, karısı öldü. Bu savaş nedeniyle “Yeşim Zemine Çakan Şimşek” adını aldı, ancak aynı zamanda gerilemeden asla kurtulamadı. Söylentiye göre, bir keşiş olmak için evden ayrılmış ama aynı zamanda Xiao Fangxu’nun oğluna sığındıktan sonra öğretmek için gizli olarak yaşıyor olması da mümkün.”

​Ji Gang üzüntüyle konuştu, “Bir generalin başarısı on binlerce insanın fedakârlıkları üzerine kuruludur. Etkileyici askeri başarılarıyla ünlü olsa ne olur? Sonunda, yine de bir avuç löse* dönüşecek. Savaş alanında ölenler sonuna kadar sadık kalırken, hayatta kalanlar da pek iyi vakit geçirmiyor. Zuo Qianqiu kimliğini gizleyerek yaşıyor, Xiao Fangxu hasta ve Lu Pingyan yaşlı. Yirmi yıl sonra, şimdiki Dört General nerede olacak? Hepsi, bir neslin önceki neslin yerini almasıyla, dalgaların kuma çarpmasından başka bir şey değil.”

Ç/N: Çoğunlukla koyaklarda, yamaçlarda bulunan, kil ile kum karışımı, sarı renkli, verimli balçık.

​Büyük Üstat Qi, Shen Zechuan’ın yemeğini yemesini izlerken biraz çakırkeyifti. Uzun bir süre sonra konuştu, “Bütün bir ömür boyunca bir hiç uğruna acı çekmek çok büyük bir kayıp. Hepimiz sonunda öleceğiz. Öyleyse neden ölmeden önce gökyüzüne ulaşıp arzularını yerine getirmiyorsun?! Lanzhou, işte! Bir kâse daha al!”

​Onlar doyasıya yiyip içtiklerinde hava çoktan kararmıştı.

​Shen Zechuan, öğretmeninin ayaklarını silmek için saçakların altına otururken Büyük Üstat Qi hasırın üzerine uzandı. Ji Gang iki dış giysisini çıkardı ve ikisinin üzerine örttü. Sonra piposunu tüttürmek için köşeye çömeldi.

​Başını bir papayaya yaslayan Büyük Üstat Qi, “Lanzhou, bana av alanındaki durumu tekrar anlat,” dedi.

​Büyük Üstat Qi gözleri kapalı bir şekilde dinledi. Shen Zechuan konuşmasını bitirdiğinde sessiz kaldı.

​Avludaki sarmaşıklar yağmurdan sırılsıklamdı, her bir damla yapraklarda patırdıyordu. Yağmur, belirsiz bir süre boyunca yapraklar üzerinde patırdadıktan sonra, Büyük Üstat Qi konuştu, “İkinci Xiao bu savaşta ilgi odağı gibi görünüyordu, ama babası ve ağabeyi ile aynı durumda sıkışıp kaldı. Yeni İmparator ona beş yıl kadar kardeşi dedi, ama o kadar alçalıp kendini çok derinden gizledi ki, nasıl olur da eskisi korkmaz? Bugün, yeni İmparator hayatını kurtardığı için bunu görmezden gelebilir, ancak bu dostluk her şey yıpranıp yok olana kadar ne kadar dayanabilir? Dayanıklılığı göz önüne alındığında bunu biraz daha tolere edebileceğini düşünmüştüm. Qi Zhuyin’in dikkatleri üzerine çekmesine izin vermesinin sayısız yolu vardı ama bunu kendi başına yapmak zorundaydı.”

​Ji Gang, loş ışığın altında külü silkeledi ve “Kurt yavrusu da eve gitmek istiyor. Tek hayali Libei’in çayırları. Kaç yaşında? Bu kadar şevkli olmak genç olmak demektir.”

​”Biraz tahammülsüzlük bile büyük planları alt üst eder,” dedi Büyük Üstat Qi. “Eğer bu sefer dayanmış olsaydı, eve züppe bir genç efendi olarak dönmez miydi?”

​Tam o sırada, Xiao Chiye saray kapılarının dışında durmuş, karanlık saraya bakıyordu. Bu vermilyon duvarlarının sarkan saçakları, Gökler’in ona verdiği bir sınav gibi görünüyordu… Onun bu ciddiyetsiz görünümü altında, vahşi bir canavar sessizce uluyordu.

​Shen Zechuan dik oturdu. O anda Xiao Chiye’nin bu hareketinin arkasındaki anlamı garip bir şekilde anlamıştı.

​Eve gitmek istemişti.

​Evine, açıkça ve dürüst bir şekilde, özgür iradesiyle gitmek istiyordu.

Çevirmen: LittleOwlSeKai \ Editör: Pebbleshive