Qiang Jin Jiu 26. Ayaz

Share
  • 28 Şubat 2023

₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪

İmparatorluk Cariyesi Wei yürürken diken üstündeydi. Etrafındaki tanıdık olmayan saray duvarlarını görünce korkuyla sordu, “Gonggong, neden hâlâ gelemedik? Dul İmparatoriçe nerede?”

İlerisinde yürüyen harem ağası onu görmezden geldi.

Bu sessiz ve tenha yerde İmparatorluk Cariyesi Wei’in tüyleri diken diken olmuştu. Olduğu yerde durdu, sonra midesi ağrıyormuş gibi yaptı ve geri dönmek istediği konusunda yaygara çıkardı.

Bu harem ağasını daha önce hiç görmemişti. Tanıdık görünmüyordu ve gençti. Harem ağası ona bakmak için başını geri çevirdi ve yumuşak bir sesle şöyle dedi: “Yakında orada olacağız. İmparatorluk Cariyesi Wei’e yürümesinde yardımcı olun. Niangniang’ın düşmesine müsaade etmemeliyiz.”

Her iki taraftaki harem ağaları onu desteklemek için hemen İmparatorluk Cariyesi Wei’e tutundu. İmparatorluk Cariyesi Wei mücadele etmeye başladı. Bağırmak için sesini yükseltti ama ağzı tıkanmıştı. Harem ağaları onu çevik bir şekilde kaldırdılar ve hızla ilerlediler.

Terk edilmiş avluda bir kuyu vardı, kuyunun dibinde bir miktar su kalmıştı.

Harem ağası bakmak için başını kaldırdı ve şöyle dedi, “Tam burası. Niangniang’ı içeri gönderin.”

İmparatorluk Cariyesi Wei tüm gücüyle mücadele etti ve bakımlı tırnakları önde gelen harem ağasının kolunu çizdi. Başını iki yana sallayıp kuyunun kenarına tutunarak hıçkıra hıçkıra ağlarken topuzu darmadağınıktı.

Harem ağası güzel elini okşadı ve adamlara acıyan bir sesle taşı kaldırmalarını söyledi.

Daha sonra, bir “lop” sesi daldaki kuşları vermilyon duvarın üzerinden uzaklaştırdı.

◈ ◈ ◈

İmparator Xiande at arabasının içinde yatarken, Li Jianheng elinde bir ilaç kabı tutarak yan tarafında diz çöküyordu.

İmparator Xiande’nin nefesi o kadar zayıftı ki öksürememişti bile. Li Jianheng’ı çağırdı. Li Jianheng, ilaç kâsesini çabucak bir kenara koydu ve dizlerinin üzerinde doğruldu. “İmparatorluk Ağabey’im, daha iyi hissediyor musun?” dedi.

İmparator Xiande elini Li Jianheng’ın elinin arkasına koydu ve güç bela, “Jianheng,” dedi.

“Küçük kardeşin* burada.” Li Jianheng tekrar ağlamaya başladı. “Küçük kardeşin tam burada,” dedi.

*臣弟 chen-di, imparatorun küçük kardeşinin imparatorla konuşurken kendisine atıfta bulunduğu bir isimdir.

“Eski imparator, son yıllarında başkaları tarafından engellenmişti. O zamanlar Doğu Sarayı’nın Veliaht Prensi benim en büyük ağabeyimdi, ben ise…” İmparator Xiande ona baktı, “Ben de senin gibiydim, aylak bir Prens. Dünyanın hali tahmin edilemez. Sonunda bu imparatorluk benim elime geçti. Ama tahta çıktığımdan beri kontrol altındayım. Yaptığım her hareket tıpkı perdenin önündeki bir kukla gibi. İmparatorluk Validesi gülmemi istiyorsa, gülmeliyim. Ölmemi istiyorsa, hemen ölmeliyim.”

Li Jianheng gözyaşlarıyla hıçkırdı.

İmparator Xiande, “Gelecekte, o yalnız adam olacaksın,”* dedi.

*孤家寡人 –  ve 寡人 feodal krallar ve prensler tarafından kendilerine atıfta bulunmak için kullanılır. Yani yalnız adam burada kendi başına olan bir İmparator’a atıfta bulunuyor.

Li Jianheng bir anda gözyaşlarına boğulmuştu. İmparator Xiande’nin elini tuttu ve yalvardı. “İmparatorluk Ağabey’im! Nasıl o olabilirim? Ben sadece Li Klanı’nın imparatorluğundaki bir solucanım. Nasıl olur da zirvede oturmaya hazır olurum? İmparatorluk Ağabey’im. Korkuyorum, çok korkuyorum.”

“Korkma.” Ani bir enerji patlamasıyla İmparator Xiande, Li Jianheng’ın elini sıkıca tuttu ve gözlerini genişçe açtı. “Sen benden farklısın… Dul İmparatoriçe’nin akrabası* mağlup oldu!Hua Siqian için geriye kalan tek şey ölüm. Pan Rugui için de bu böyle. Eğer onları öldürürsen, o zaman Dul İmparatoriçe’ye destek olacak kimse kalmayacak! O andan itibaren, güç sana geri dönecek ve sen… Gökler’in altındaki tüm toprakların hükümdarı olacaksın! Benim yapamadıklarımı… Yapabilirsin… Ben…”

*外戚 İmparatorun annesi veya eşi tarafından olan akrabaları

İmparator Xiande o kadar şiddetli öksürmeye başlamıştı ki her tarafı titriyordu. Li Jianheng’ı serbest bırakmak istemeyerek ağzında kanla devam etti.

“Dul İmparatoriçe’nin akrabasını ortadan kaldır ve mahkeme yetkililerini denetle. Hua Klanı kaybetti. Ve… ve başka bir şeyi… aklında tutmalısın. İmparatorluk yönetiminin yatağında kimseye rahat uyku yok.* Bugün seni kurtaranlar… yarın seni… öldürebilir! Askeri güç, vahşi bir kaplan gibidir… Xiao…”

*帝王榻,不允他人酣睡 kelimenin tam anlamıyla kimsenin emperyal gücün yatağında çok rahat uyumasına izin vermeyin. Yani hiç kimsenin emperyal gücün tatlı tadında eğlenmesine izin vermeyin veya onlara çok fazla güç ve yetki vermeyin. Kafanızda canlanması için orijinal yatak alıntısını tutuyorum. _(:3 )

İmparator Xiande taze kan kustu ve Li Jianheng paniğe kapıldı.

“… Asla…” İmparator Xiande nefes nefese kalmıştı ve Li Jianheng’ı o kadar sert tutmuştu ki Li Jianheng’ın canı acımıştı. “Asla ama asla… salma… A-Ye…”

A-Ye’yi asla ama asla Libei’e geri salma!

Zengin bir genç efendi olması ya da olağanüstü bir yeteneği olması önemli değildi. O burada olduğu sürece Xiao Klanı sadece bir köpekti. Dul İmparatoriçe’nin akrabaları yenilmiş olsa da bu, sınırın kendi kişisel ordusunu oluşturmayacağı ve merkezi yönetime meydan okumak için güçlerini pekiştireceği anlamına gelmiyordu. Hua Klanı olmadan Xiao Klanı’nı başka kim kontrol altında tutabilirdi ki?! Xiao Chiye, İmparatorluk Ordusunu yozlaşmış bir gruptan olağanüstü askerlere dönüştürmek için beş yıl boyunca sessizce dayanabilecek eğilime sahip olduğundan, Libei’e dönmesine izin vermeden önce ona beş yıl daha verdiklerini hayal edin… O zaman bu bir tehdit haline gelmez miydi?

“Onu gücünden mahrum et* ve birliklerini azalt.” İmparator Xiande zayıf bir sesle, “… Gerektiğinde… öldür… öldür…” dedi.

*削藩 İmparator veya merkezi hükümet tarafından, kendi güçlerini ve otoritelerini yeniden pekiştirmek ve/veya diğer tarafın gücünü ve otoritesini zayıflatmak, örn. bir ayaklanmayı önlemek için.

Öldür onu.

Li Jianheng onun gözlerini kapattığını gördü ve anında ağlamaya başladı. Ölümünden önce bile, İmparator Xiande elini asla bırakmamıştı. İfadesindeki kırgınlık ve kasvet bir kez bile dağılmamıştı.

Dokuz yıl tahtta kalmıştı ve Dul İmparatoriçe’den önce bir kez bile karar vermemişti. Yemekleri, giyecekleri, harcamaları ve hatta geceyi odasında geçirmek için kadın seçimi* konusunda son sözü söyleyen hep Dul İmparatoriçeydi. Bu hayatta yaptığı en çılgınca hareket, Qidong ile gizlice iletişim kurmak ve Xi Gu’an’ı kendi tarafına çekerek, Li Jianheng için tahta çıkmanın pürüzsüz bir yolu gibi görünen av alanında zemin hazırlamaktı.

*侍寝Temel olarak cariyelerini, saray hizmetçilerini vb. cinsel amaçlar için çağırmak ve bebek yapmak.

Geri dönüş yolundaki uzun kafile durmuş ve korkunç acı ve keder çığlıkları çınlamıştı. Kalabalık bir bakan kitlesi diz çöktü. Hai Liangyi, gözyaşları dökerek ve hıçkırıklarla boğularak başı çekti. “Majesteleri,” diye bağırdı ve bu, İmparator Xiande’nin onurunun sonuydu.

Qudu’daki cenaze çanı çok uzun süre çalmış ve tüm ülke acı gözyaşları dökmüştü.

◈ ◈ ◈

Dul İmparatoriçe Hua kanepeye oturdu ve İmparator Xiande’nin papağanını besledi.

Çanın sesini dinleyen papağan bağırdı, “Jianyun! Jianyun! Jianyun geri döndü!”

Dul İmparatoriçe Hua’nın kulaklarının yanındaki doğu incileri*, başıyla onaylarken hafifçe sallandı ve “Jianyun geri döndü,” dedi.

* kelimenin tam anlamıyla doğu incisi, Moğolca’da kuzey incisi (北珠) veya tana olarak da bilinen nadir bir hazine. Qing Hanedanlığı döneminde, kuzeydoğu Çin’de üretilen inciler, onları güneyde üretilen güney incisinden ayırt etmek için doğu incisi olarak adlandırıldı. Qing Hanedanlığı yöneticileri, doğu incilerini hazineler olarak gördüler ve onları, yetki ve şerefi temsil etmek için taçlarını ve kıyafetlerini işlemek için kullandılar.

Papağan daha sonra bağırdı, “İmparatorluk Validesi! İmparatorluk Validesi!”

Dul İmparatoriçe Hua tahta kaşığını hafifçe vururken hareketsiz kaldı. Eğri gölgedeki beyaz saçlar artık örtülemiyordu ve gözlerinin kenarlarındaki ince kırışıklıklar değerli porselenlerdeki çatlaklara benziyordu.

Papağan aniden kafese düşmeden ve daimî olarak hareketsiz kalmadan önce birkaç kez daha bağırdı.

Dul İmparatoriçe Hua tahta kaşığı bir kenara koydu ve çan sesi kesilene kadar sessizce oturdu. Ancak o zaman konuştu, “İmparatorluk Cariyesi Wei nerede? Gelmesi neden bu kadar uzun sürüyor?”

◈ ◈ ◈

İmparator Xiande yüzünden, Xiao Chiye başkente döndükten sonra o kadar meşguldü ki zor nefes alıyordu. Birkaç gün boyunca diğer yetkililerle birlikte diz çökmüştü. Gerçekten uzanabileceği zaman, çoktan bitkin düşmüştü.

Ama fena halde dövülmüş olmasına rağmen, yine de yıkanması gerekiyordu. Xiao Chiye vücudunu silerken omuzlarındaki yara ve sıyrıkların çoktan kabuk bağlamış olduğunu gördü. Yeni bir cübbe giydi ve Chen Yang’a, “O adam nerede?” diye sormak için dışarı çıktı.

Bu sefer Chen Yang kimi kastettiğini biliyordu. “İmparatorluk Korumaları yeniden düzenleniyor, bu yüzden birkaç gün sonra yeniden askere alınması gerekiyor. Eve bile pek gitmedi,” diye cevapladı.

“Onu sormuyorum…” dedi Xiao Chiye, “Ji Lei nerede? Sen kimden bahsediyorsun?”

Chen Yang biraz utanarak başını kaşıdı, “Ah, Ji Lei. Gözaltına alındı. Yeni İmparator tahta çıktıktan sonra, başı kesilerek idam edilmeli. Naip, o adamı hapseden sen değil miydin?”

Xiao Chiye dış cübbesini giydi ve tüm ciddiyetiyle, “Unutmuşum,” dedi.

◈ ◈ ◈

Shen Zechuan, Ge Qingqing ve Xiaowu erişte tezgahında erişte yiyorlardı. Yemeğin yarısına geldiklerinde, Xiaowu aniden sabit bir şekilde ileriye baktı.

Shen Zechuan başını geri çevirdi ve Xiao Chiye’nin mal sahibine biraz gümüş fırlattığını gördü. Sonra cübbesini kaldırıp yanına oturdu ve “İki kâse erişte,” dedi.

Xiaowu eriştelerini hüpletti. Kâseyi tutup ürkek bir bıldırcın gibi ayaklarını sürüyerek kıçını başka bir masaya götürdü. Xiao Chiye’nin bakışları altında Ge Qingqing de kâsesini aldı ve uzaklaştı.

Shen Zechuan eriştelerini didikledi ve “Doydum,” dedi.

“Bitir şunu.” Xiao Chiye bir çift yemek çubuğu çıkardı ve onları Shen Zechuan’a kenetledi, “Beni görmekten mi korkuyorsun? Kaçmak için ne kadar acele ettiğine de bak.”

“Tabii ki.” Shen Zechuan yavaşça son lokmayı aldı. “Bir kez… hareketsizce alta alınan herkes korkmalı.”

“Geçen gün biz İmparatoru korurkenki kaçışın oldukça hızlıydı.” Xiao Chiye’nin eriştesi geldi ve içine sirke döktü. “Terfi almak için çok iyi bir fırsattı. Neden kaçtın?”

“Öyle bir şey yapmadım.” Shen Zechuan çorbaya üfledi ve içti. “Öyle olsa neden eğlenceye katılayım?”

Xiao Chiye eriştesini yemeye başladı. Neredeyse bitirdiğinde, aniden konuştu, “Aklıma gelmişken, o gece uzun süre arkamda çömeldin, değil mi? Kimi seçmeliyim? Neden akışına göre hareket etmiyorum? Xi Gu’an Qudu’yu indirdiyse, beni bıçaklayacaksın. Başarısız olduysa, bana yardım edeceksin. Mükemmel fırsatı gözetmen, hamleni yapmadan önce bir kez düşmemi beklemekti.”

“O zaman şanslısın.” Shen Zechuan başını eğdi ve gülümsedi, “Hâlâ hayattasın.”

Xiao Chiye konuştu, “O oku bana atan sen olamazsın, değil mi? Eğer tehlikeli bir durumda olmasaydım, o zaman senin lütfun nasıl daha önemli olabilirdi?”

“Yaptığım büyük iyiliğin karşılığında bir şey bile istemedim,” dedi Shen Zechuan. “Neden hâlâ sana karşı komplo kurduğumu düşünüyorsun?”

“Karşılığında hiçbir şey istemiyorsun, sorun da bu.” Xiao Chiye doymamış gibi görünüyordu. Yemek çubuklarını bir kenara koydu, “O gün Prens Chu’nun önüne çıkmaya cesaret edemedin, Ji Lei’den korktuğun için mi yoksa Hua Siqian’ın bir şeyleri ağzından kaçırmasından korktuğun için miydi?”

Shen Zechuan bakır paralarını düzgünce istifledi, sonra Xiao Chiye’ye doğru eğilip fısıldayarak, “Yanılıyorsun. Senden korktum,” dedi.

Xiao Chiye papağan gibi, “Benden mi korktun?” diye tekrarladı.

“O sertlik, vay be.”

Etrafındaki insan sesleri çok uzaklardan geliyordu. Xiao Chiye’nin kulaklarında kalan tek şey “sert” sözcüğünün bu sıcak üflemesiydi. Bu sözden dolayı, Shen Zechuan’ın, bugün boynunu yarı yarıya saran ve onu tekrar sebepsizce görme şansını engelleyen, bağlı bir yaka taktığını fark etti.

İfadesinde birkaç değişiklik oldu, sonra Shen Zechuan’a baktı ve sıktığı dişlerinin arasından iki kelimeyi çıkardı, “Endişe etme.”

“İkinci Genç Efendi de artık reşit.” Shen Zechuan dik oturdu. “Bir eş bulmanın zamanı geldi.”

“İkinci genç Efendi’nin oynayacak senden daha fazla numarası var.” Ayrılmak üzere olduğunu gören Xiao Chiye, ayağa kalkmasını engellemek için bileğini kavradı, “Her zaman ben konuşmayı bitirmeden gitmek istiyorsun. Bu kurallara aykırı.”

“Ve sen her fırsatta bana el uzatıyorsun,” dedi Shen Zechuan, “Bana kurallardan tekrar bahset.”

Xiao Chiye elini bıraktı ve “Dostça düşüncenin karşılığını sana ödeyeceğim,” dedi.

“Bana “Efendim” de, geri ödendiğini düşüneyim,” dedi Shen Zechuan.

Xiao Chiye konuştu, “Ama o şeyi bana geri vermelisin. Elbette başparmak yüzüğü için senin peşinden koşmamı istemezsin, değil mi?”

Shen Zechuan, kemik başparmak yüzüğünü itiraz etmeden ona fırlattı.

Xiao Chiye onu yakaladı ve şüpheli bir şekilde söyledi, “Bu ne tür bir komplo? Söylediğim anda geri vereceğini düşünmezdim.”

Shen Zechuan, “Dürüst insanların meseleleri ele alma şekli bu kadar basit,” dedi.

Bu noktada söylenecek başka bir şey kalmamıştı.

Xiao Chiye, başparmak yüzüğünü parmak uçlarıyla çevirirken Shen Zechuan’ın ayağa kalkmasını izledi. Her nasılsa, çok kolay olduğunu düşünmüştü.

“Eve mi gidiyorsun?” Arkasından sordu.

“Yarın görev sırası bende.”

“İmparatorluk Korumaları değiştirildi. Hangi görevden bahsediyorsun?” dedi Xiao Chiye, ”Kış zor bir zamandır. Kendine iyi bak.”

“Benim gibi küçük yavru balıklar akıntıyla sürüklenir ve suyla birlikte gider.” Shen Zechuan arkasını döndü. “Dikkat etmesi gereken kişi ben değilim.”

Xiao Chiye parmaklarının boğumlarına dokundu ve “Ve hazır buradayken, Ji Gang-shifu’ya saygılarımı ilet,” dedi.

Shen Zechuan’ın ileriye doğru bir adım atmış olan bacağı, hızla ona doğru bakarken havada durakladı.

Xiao Chiye başparmak yüzüğünü düzgünce taktı ve alay etti, “Lanzhou, birlikte oynamak ister misin?”

₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪

Çeviri: littleowlsekai | Edit: pebbles

₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪

₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪
Çizerin Tw hesabı @  DXGS_Dll

Çizerin Tw hesabı @  DXGS_Dll