Qiang Jin Jiu 8. Kuşku

Share
  • 28 Şubat 2023

₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪

İmparatorluk Ordusu vardiyaları değiştirmeyi bekliyordu. O kadar dondurucu soğuktu ki hepsi kendi içlerine toplanmıştı.

Qudu İmparatorluk Ordusu aslen Sekiz Şehrin İmparatorluk Muhafızlarıydı*. Onlar Qudu’daki İmparatorluk Sarayı’nın ele geçirilemez kaleleriydiler. Kurallara göre, bir kişiyi gözaltına almak gibi önemsiz şeyler onlara görev olarak verilmezdi. Ancak daha sonra Qudu’nun Sekiz Büyük Eğitim Bölümü iktidara geldi ve her iki tarafın görev ve sorumlulukları değiştirildi. İmparatorluk Ordusu, Qudu’nun külfetine indirgendi. Sadece askeri tatbikatları kaldırmakla kalmadı, aynı zamanda kelimenin tam anlamıyla Qudu’nun ayakçısı haline geldi. Bugün, hepsi gerçek silahları görmemiş ve sadece ölmeyi bekleyerek ortalıkta dolaşan kalıtsal askeri hanelerdi.

ÇN: İmparatorluk Muhafızları (卫), İmparatorluk Korumaları (锦衣卫) ile aynı değildir.

Ge Qingqing, İmparatorluk Korumalarının Birlik Komutanıydı. Qudu’da gerçekten bir yetkili olarak görülmüyordu, ancak gözaltından sorumlu İmparatorluk Ordusu için mükemmeldi. Bunun nedeni, her gün Qudu’da devriye gezerken karşılıklı olarak birbirlerine göz kulak olmaları gerekmesiydi. Biraz daha yüksek bir rütbeli memur olsaydı, istedikleri gibi rüşvet vermeye cesaret edemezlerdi. Ayrıca Ge Qingqing’in onlara yaklaşımı son derece cömertti. Bu yüzden İmparatorluk Ordusu görmezden geldi ve Ji Gang’ın asıl ayak takımının işlerini üstlenmesine izin verdi.

Ge Qingqing, İmparatorluk Ordusunu karşıladı ve yanında getirdiği sıcak, buharda pişirilmiş çörekleri dağıttı. Ji Gang henüz ortaya çıkmamıştı. Manga Komutanı onun dalgın göründüğünü gördü ve “Qing Kardeş aceleniz varsa, lütfen devam edin ve bizim adımıza kontrol edin.”dedi.

Ge Qingqing, “Bu kurallara aykırı olmaz mı?”dedi.

Buğulanmış çöreği ısıran Manga Komutanı, arka kapıyı koruyan İmparatorluk Ordusu’nu hareket ettirmek için elini salladı. “Kardeş Qing yabancı değil. Üstelik, bu Zhao Zui Tapınağını bir damla su bile sızmayacak kadar çevreledik. İçerideki adam kesinlikle kaçamaz.”

Böylece, Ge Qingqing teklifini daha fazla geri çevirmedi. Zhao Zui Tapınağına girmek için arkasını döndü.

Ji Gang dam saçaklarının altında oturuyordu. Ge Qingqing’in geldiğini görünce ayağa kalktı ve “Zamanı geldi mi?”diye sordu.

“Hâlâ karanlık olduğu için önemli değil. Ji Amca biraz daha kalabilir.”Ge Qingqing konuşurken tapınak avlusunu inceledi. “Burası insan yaşamına uygun değil. Ve şu anda kışın ortası geliyor. Daha sonra birkaç yorgan göndereceğim.”

Aklında bir şey varmış gibi göründüğünü fark eden Ji Gang, “Sorun nedir?”diye sordu.

Ge Qingqing tereddüt etti ve “Büyük bir şey değil. Sadece demin yolda İkinci Genç Efendi Xiao ile karşılaştım.”

Shen Zechuan başını kaldırdı ve “Xiao…” dedi.

“Xiao Chiye.” Ge Qingqing, “O, Libei Prensi’nin en küçük oğlu. Ayrıca… geçenkiyle aynı adam. Yürüyüşü dengesizdi ve şarap kokuyordu. Dün gece içmeye gitmiş olmalı.”

“Xiao Jiming olmadığı sürece.” Ji Gang başını çevirdi ve Büyük Üstat Qi’ye “Büyük Üstat yirmi yıldır burayı terk etmedi. Muhtemelen şu anda Dazhou’nun Dört Büyük Generalini bilmiyorsunuzdur. Libei Prensi iyi bir evladın babası oldu. Xiao Jiming gerçekten olağanüstü!”

Ama Shen Zechuan Ge Qingqing’e, “Kardeş Qing, sana bir şey sordu mu?” diye sordu.

Ge Qingqing dikkatlice düşündü ve “Nereye gittiğimi sordu ve ben de komuta makamına gitmek için kestirme bir yol kullandığımı söyledim. Sonra bu yolun Shenwu Caddesi’ne çıkmadığını söyledi. Ben de ona formalite icabı bir cevap verdim. Sanırım onun gibi asil bir soylunun soyundan gelen biri şahsen bunu araştırmayacaktır.”

“Ama bu konu Xiao Klanı’nı ilgilendiriyor. Dikkatli olmakta fayda var. Daha sonra, yine de saraya gitmeli ve görev çizelgesine işaret koymalısın.” Ji Gang ellerini kara ovuşturdu. “Chuan-er, hadi idman yapalım.”

“Bekle.” Shen Zechuan’ın gözleri koyu ve derindi. “Sivil bir mahallede muhtelif bir ara sokak olduğuna göre, onun gibi soylu bir torun sabahın erken saatlerinde bu sokakta ne yapıyor?”

Ge Qingqing şaşkına döndü. “Doğru… Eğlence noktalarının tamamı yerleşim alanından biraz uzakta olan Donglong Caddesi’nde. Bir akşamdan kalmaya bakıcılık yapıyor ve çok soğuk bir gün. Neden buraya geldi ki?”

“Tavşan bekleyeceğim diye ağacı gözlüyor*.” Büyük Usta Qi yırtık pırtık perdeye sarındı ve poposunu açıkta bırakarak arkasını döndü. “Shen Wei meselesi Xiao Klanı ile ilgili. Bu tekmenin açıkça bu çocuğun hayatını hedeflediğini duydum. Ama delikanlı hâlâ yaşıyor ve şimdi iyi. Nasıl şüphelenmez?”

ÇN:守株待兔, tavşan/yabantavşanı bekleyecek diye ağacı gözlemek, bir tavşanın çarparak kendisini öldüreceği umuduyla her gün bir ağaç kütüğünün yanında bekleyen bir çiftçinin hikayesidir. Oturup arkasına yaslanan ve iyi şeylerin kucağına düşmesini beklemek dışında hiçbir şey yapmayan birini ifade eder. Türkçede, “Armut piş, ağzıma düş.”

“Kastetmediği bir lafı söylememeliydi.” Shen Zechuan, o tekmeyi hatırladığında hâlâ endişeyle doluydu.

“Oh hayır.” Ge Qingqing’in rengi soldu ve “İhmalkâr olmak benim suçum. Ne yapmalıyız? Korkarım çoktan yolda!” dedi.

Shen Zechuan, Büyük Usta Qi’ye döndü. “Önemli değil. Shifu zaten tahmin ettiğine göre, bir karşı önlem alması gerekir.”

◈◈◈

Zhao Hui, İmparatorluk Korumaları Komutanlığı Makamına geldi. Onunla yürüyen Yardımcı Komutan, kendisiyle aynı rütbede olmasına rağmen, havaya girmeye cesaret edememişti. Zhao Hui’yi kayıt odasına götürdü ve “General Zhao neyi kontrol etmek istiyor? Bunlar, On İki Makam’ın bugünkü görev listeleri.” dedi.

Zhao Hui bir göz atmak için ciddiyetle bir kitap aldı ve şöyle dedi: “İmparatorluk Koruması kardeşlerimizin kısıtlı alanlarda devriye gezmesi onlar için zor oldu. Birkaç gün önce Ge Qingqing adlı bir Birlik Komutanının yardımını aldım. Bugün teşekkür etmek için hediyemle geldim. Bugün görevde mi?”

“On İki Makam’ın Birlik Komutanları, karışık bir ekip. Hepsi içeride.” Komutan yardımcısı konuşurken, üst tarafta On İki Makam’ın görev kayıtlarının üst tarafta asılı olduğu duvara kaydı, hepsi açıkça kategorize edilmişti.

Ancak Zhao Hui onlara dokunamadı; bu sarayda bir tabuydu.

Komutan Yardımcısı sordu, “General hangi makama ait olduğunu biliyor mu?”

Zhao Hui, “Sabah vardiyasında yalnızca İmparatorluk Taşımacılık Makamı, Güneş Şemsiyesi Makamı ve Evcilleştirilmiş Filler Makamı görevlilerinin görevde olabileceğini duydum” dedi.

Komutan Yardımcısı, kayıtları isimlerine göre dikkatlice kontrol etti. Bir süre sonra döndü ve Zhao Hui’ye, “General, bugün görevde böyle biri yok. Sizin için başka bir yere bakayım mı?”

Zhao Hui kitabı elinde nazikçe kapattı ve “Gerek yok. Onu kendim bulacağım.” dedi.

Zhao Hui kayıt odasından çıktığında gökyüzü daha yeni aydınlanmıştı. Yol boyunca geri döndü ve saraydan çıktı.

Biriken kar, Shenwu Caddesi’nden yeni kürenmişti, ancak yol kaygandı. Ekâbirleri taşırken gelip giden tahtırevan taşıyıcıları, aceleci olmaya cesaret edemiyordu. Yolda temkinli bir şekilde yürüdüler ve ayakları üzerinde sabit kalmak için her türlü çabayı gösterdiler.

Zhao Hui bir tahtırevanın yanından geçerken, geniş palalar taşıyan tahtırevan taşıyıcılarına gözü takıldı. Bu bakışın ona kaşlarını çattıracağını kim bilebilirdi?

“Dur.” Zhao Hui tahtırevanı durdurdu ve sordu, “Başkomutan tarafından kullanılan tahtırevan bu mu?”

Elbette, tahtırevan taşıyıcıları İmparatorluk Korumalarıydı. Liderleri olan kişi başını salladı ve “Kimi taşıdığımızı biliyorsunuz ve hâlâ yolumuzu tıkama cüretine sahipsiniz, ha? Çabuk yoldan çekilin!”

Zhao Hui elini kaldırdı ve kendi Libei bel tabletini* ortaya çıkardı.

ÇN: 腰牌kelimenin tam anlamıyla bel tableti, kişinin kimliğini kanıtlamak için beline asılan küçük bir tablet, özellikle de resmi görevlerde bulunan veya resmi görev yapan kişiler için.

İmparatorluk Koruması başını salladı ve “General, lütfen suçumu bağışlayın!”dedi.

Tahtırevanın perdesi ince bir elin kaldırışıyla hareket etti. Nazik bir yüz miskinmiskin Zhao Hui’ye baktı ve cilveli bir şekilde içerideki kişiye dudak büzdü. “Ekselansları, general sizi arıyor!”

Ji Lei akşamdan kalma haliyle henüz dönmüştü. Tahtırevanda kayıtsız bir halde otururken Zhao Hui’ye, “General Zhao! Sorun ne?” diye sordu.

Zhao Hui sadece başlarında olan İmparatorluk Koruması’na baktı ve “Bir şey değil. Dün gece Ekselansları ile içmeye gittiğini duydum. Daha yeni mi dönüyorsun?”

Ji Lei gülümsedi ve “Demek İkinci Genç Efendi için endişeleniyorsun! Genç Efendi bu sabah gözlerimi açtığım an eve döndü. Kalıtsal Prens onu arıyor mu?”

“Endişelenmekten kendimi alamıyorum.” Zhao Hui eğildi. “Ekselanslarını telaşlandırdığım için üzgünüm.”

“Sorun değil! Oradan kendim geldim.” Ji Lehi eliyle işaret etti. “Daha önce General’e kafa tutan kimdi? Acele et ve General’den özür dile.”

Baştaki İmparatorluk Koruması dizlerinin üzerine çöktü ve Zhao Hui’ye, “Bu mütevazi hizmetçi, Ge Qingqing, o kadar kör ki General’i tanımadı, bu yüzden sizi rahatsız etti. Cezamı kabul etmeye hazırım.”

Zhao Hui yanlış okumamıştı.

Ge Qingqing’in adı gerçekten de kılıcının yanında asılı olan bel tabletinde yazılıydı.

◈◈◈

Xiao Chiye, Zhao Hui’nin raporunu tamamlamasını dinledikten sonra bile, hâlâ bacaklarından biri desteklenmiş halde hikâye anlatım senaryosuna bakıyordu.

ÇN: Hikâye anlatımı için bir senaryo olan bir kitap; yerel halk hikayelerine dayanan Song ve Yuan edebi formu.

Zhao Hui, “Görünüşe göre yalan söylemedi. Saraya girmeden önce Ji Lei’yi almakla görevlendirilmişti.”

“Evet.”dedi Xiao Chiye dalgın bir şekilde. “Qingjun Köşkü hemen şurada. Elbette zamanında varacak.”

“Ama bir şey bana yanlış geliyor.” Zhao Hui’nin başparmağı kılıcının kabzasını okşadı.

Xiao Chiye sayfayı çevirdi ve “Çözemiyor musun?”diye sordu.

“Yapamam.”

“O zaman sana söyleyeyim.” Birden doğruldu, bacak bacak üstüne attı ve elini tek dizine dayadı. “Başkent’e en büyük kardeşimle girdiniz. Majesteleri İmparator onunla şahsen tanıştı ve onu karşıladı. İmparatorluk Korumalarının On İki Makamı, tören alayını yakından takip etti. Seni şimdi nasıl tanımaz?”

“Bunu söylemek zor.” dedi Zhao Hui, “Belki de beni hatırlamadı.”

“Cübbeni bile değiştirmedin ve üzerinde bir kılıç taşıyorsun. Sizi tanımasa bile, yapması gereken tek şey beynini biraz kullanmaktır ve seni sokakta bu kadar küçümseyici bir şekilde suçlamaya cesaret edemez.”dedi Xiao Chiye, “Ayrıca, bana kötü bir hafızası varmış gibi görünmüyor. Hatta beni açıkça tanıyordu.”

“Sadece çok fazla tesadüf buluyorum.” Zhao Hui bunu düşündü. “Sadece onunla karşılaştım.”

“Bir tesadüf, tam da istedikleri şeydir.” Xiao Chiye hikâye anlatımı senaryosunu bir kenara bıraktı. “Bu Shen…”

“Shen Zechuan.”dedi Zhao Hui.

“Onun Zhao Zui Tapınağı’na girmesine izin vermek artık çoktan kaybedilmiş bir hamle gibi görünüyor.” Xiao Chiye düşünceli bir bakışla konuştu.

◈◈◈

Ge Qingqing kürk yakayı çıkardı ve terini sildi.

Dışarıdaki Wu Caiquan, bacaklarını birbirine bastırarak koşarak geldi. Tekrar tekrar, “Teşekkür ederim, teşekkür ederim! Kardeş Qing, sana şükürler olsun!” dedi.

Ge Qingqing, “Önemli değil. Hepimiz yoldaşız.”

Wu Caiquan sırıttı ve kayıt odasındaki kişiye bağırmak için başını çevirdi, “İhtiyar Xu! Kardeş Qing’i bugünün kaydına koy, tahtırevan taşımak için benim yerimi aldı. Dün gece üşüttüm ve bu sabah başım dönüyordu. Neyse ki, Kardeş Qing yardım etmek için oradaydı.”

Ge Qingqing terini silmek için başını eğdi. “Üşütmüşsün. Daha sonra birlikte Xu ailesinin koyun eti çorbası dükkanına gidelim.”

Wu Caiquan aceleyle, “Elbette, bu Qing Kardeş’in ikramı! İhtiyar Xu, bunu duydun mu? Daha sonra birlikte gidelim!”

“Kendini yorma.” Ge Qingqing, Wu Caiquan’ın sırtını sıvazladı. “İyice dinlen. Bir dahaki sefere kendini iyi hissetmezsen, bu sefer yaptığın gibi içinde tutma. Söyle bana.”

Wu Caiquan bir köpek yavrusu gibi başını salladı. Koyun eti çorbasını o kadar çok arzuluyordu ki başka hiçbir şeyi umursamıyordu.

◈◈◈

Geceleyin, Büyük Üstat Qi nihayet bir yorganın içine sarıldı. Shen Zechuan’ın karşısında oturdu ve “Yarım ay sonra Zhengdan Festivali* olacak. Qudu,’On Bin Yetkilinin Ziyafeti’ne ev sahipliği yapacak. Zamanı geldiğinde, çeşitli arazilerin tüm İl İdaresi Yetkilileri ve Valilik Gözetim Yetkilileri, selamlarını sunmak için Başkent’e girecekler. Mevcut durum hakkında hâlâ net değilim, o yüzden şimdi söyle bana.”

ÇN:正旦节 Zhengdan Festivali, ay takviminde ilk ayın ilk gününden itibaren yeni yılın başlangıcını kutlayan Bahar Şenliği olarak da bilinir.

Shen Zechuan, Ji Klanı Yumruğu’nun başlangıç ​​duruşunu alırken, sadece ince giysiler giymiş bir halde kardaydı. Buna rağmen alnından ter damlıyordu.”Libei Prensinin sağlığı uzun yıllardır kötü durumda ve tüm askeri işler onun adına halletmesi için Kalıtsal Prens Xiao Jiming’e teslim edildi. Büyük olasılıkla, bu sefer gelmeyecek. Qidong Beş Komutanlığı, İmparatorun kurtarılmasına gelmek için çok değerli bir hizmet sundu. Verilen unvanını almaya gelen ilk kişi dört generalden biri olan Lu Guangbai idi. Başkomutan Qi bu birkaç gün içinde geliyor olmalı. Bununla, Dazhou’nun iki büyük askeri gücü geçici olarak ikamet edecek –”

“Bekle.” Büyük Üstat Qi, yorganından bir cetvel* çıkardı ve “Dört general, hangi dört general?” diye sordu.

戒尺 Eski günlerde hatalı öğrencileri cezalandıran (genellikle avuç içlerine vurarak) bir öğretmenin cetveli

戒尺 Eski günlerde hatalı öğrencileri cezalandıran (genellikle avuç içlerine vurarak) bir öğretmenin cetveli.

“Buz Nehri Zırhlı Süvarisi, Xiao Jiming; Uçuşan Kumun Ortasındaki Ateş Feneri, Lu Guangbai; Kavurucu Ovaları Yönlendiren Rüzgâr, Qi Zhuyin; Yeşim Zemine Çakan Şimşek, Zuo Qianqiu!”

“Sadece Zuo Qianqiu hakkında bir şeyler duydum. Ama Lu Guangbai’nin büyük ihtimalle Biansha Kontu Lu Pingyan’ın oğlu olduğunu biliyorum. Lu Pingyan daha sonra Bianjun Komutanlığı çöllerini korumak için gelmesine rağmen, ilk yıllarında Libei’dendi. Libei Prensi Xiao Fangxu ile yeminli kardeşler. Bu Lu Guangbai’nin bir kız kardeşi varsa, o kesinlikle Xiao Klanı’nın gelini olurdu, değil mi?”

“Evet.”dedi Shen Zechuan terler damlarken. “Lu Guangbai’nin küçük kız kardeşi, Libei’nin Kalıtsal Prensinin Eşi.”

“Öyleyse, iki büyük askeri güç nereden geldi?” dedi Büyük Qi, “Bu bağlantıyla Lu Klanı, içinde gizlenmek üzere Qidong Beş Komutanlığı’na yerleştirilen köstebek Libei’dir. Dahası, Qudu’da hâlâ Sekiz Büyük Eğitim Bölüğü ve Sekiz Büyük Eğitim Bölüğü altında İmparatorluk Ordusu var. Sekiz Büyük Eğitim Bölüğü’nde Libei ve Qidong’dan olanlar kadar çok insan yok ve itibarı da onlarınki kadar kudretli değil. Ama Qudu’nun Dazhou’nun kalbi olduğunu unutmamalısın. Ellerinde tuttukları şey İmparatorun hayatı.”

Büyük Üstat Qi, cetveli elinde tarttı, sonra kabağı kaptı ve birkaç yudum şarapla kendini ısıttı.

“Şunu da hatırlamalısın. İmparatorluk Korumalarına ‘asker’ denemese de avantajları ‘askerler’den çok daha büyüktür. İmparator, birlikleri komuta ettiğinde, etkili memurlar ve yiğit generaller ona yardım etmelidir. Bir general savaş alanında sağduyulu davranmalı ve hükümdarının emirlerine bağlı kalmamalıdır*.Dizginleri sıkı tutunca kendi başlarına bir şeyler yapmaları zor olacaktır. Gevşek tutunca yakında çok fazla kaplan olduklarından şüpheleneceksin**. Bu ölçüyü kavramak zor. Duruma göre hareket etmen ve değişikliklere nasıl adapte olacağını anlaman gerekir. Ancak, İmparatorluk Korumaları tamamen farklı bir konu. Onlar İmparatorun emri altındaki acımasız köpekler ve bu zincir sadece İmparatorun elinde. Tutuşunu sıkılaştırmak ya da gevşetmek ya da onları şımartmak ya da atmak tamamen İmparator’un ruh hallerine bağlı. Öyle bir kılıç, öyle bir köpek – Sen olsaydın, bunları sever miydin, sevmez miydin?”

ÇN:将在外,君命有所不受。 Sahadaki bir general becerikli olmalı ve hatta bazen İmparatorun emirlerine karşı karar vermelidir.

ÇN2:疑将成虎 kedicikleri ve bir hükümdarın genellikle tercih ettiği sadık köpekleri evcilleştirmenin aksine. “Kaplan”, çok fazla askeri güce sahipse, hükümdar, kişinin hain motifler taşıdığından şüphelenmeye başlayabilir.

Shen Zechuan bir anlığına dayanmak için kendini zorladı, sonra, “Onları sevince –daha ileri gidecekler! Çok iyilik yapıp güvenince, felaketin kaynağı olacaklar.”

“Kardeşin sana çok şey öğretti.” dedi Büyük Üstat Qi, “Bu doğru. Bunu hatırla. Hafızaya al! Onlara çok fazla iyilik yapar ve güvenirsen, onlar felaketin kaynağı olurlar. Erdemli olanı yakın ve iltifat edenleri uzakta tutmak, gelişmek için iyi bir erdemdir. Ancak kişisel olarak dahil olduğunda, siyah ve beyaz kesişecektir. Kimlerin erdemli yetenekleri ve kimlerin kurnaz dalkavuklar olduğunu sonsuza kadar nasıl ayırt edebileceksin? Ayrıca erdemli bir beyefendinin bile yapamayacağı, kurnaz ve aşağılık olanların yapamayacağı birçok konu var. İmparator, İmparatorluk Sarayı’nda uzun zamandır ikamet ediyor. Kontrol ve denge ilkesini anlamalı ve çeşitli görevlilerin ve bakanların seslerini dinlemeli. Gördüğün gibi, İmparatorluk Korumaları ile Doğu Deposu geliyor ve Libei ile de Qidong geliyor.”

Bir duraklamadan sonra, Büyük Üstat Qi devam etti.

“Su sadece taşmak için doluyor, ay sadece küçülmek için büyüyor*. Xiao Klanı’nın bu sefer Shen Wei’den neden bu kadar nefret ettiğini biliyor musun? Bu savaştan sonra onlara sunulacak veya bahşedilecek başka hiçbir şey yok, aynı zamanda Xiao Klanı başka bir savaşta savaşsa bile, yenilgileri yenilgidir, zaferleri de temelde bir yenilgidir. Çoktan sonlarına ulaştılar.”

ÇN: 满则溢,月盈。Su sadece taşmak için dolar, ay sadece küçülmek için büyür; yani işler / durumlar, aşırılaştığında veya sınırlarına ulaştığında tersine döner.

Shen Zechuan, “Zaferleri de bir yenilgi mi?”diye sordu.

“Zaferleri de bir yenilgi! Xiao Jiming, savaşı kazandıktan sonra küçük kardeşini hemen yerleştirmedi mi? Gelecekte kazandığı her savaş için, daha da büyük bir tehlike içinde olacak. Bu sefer küçük kardeşiyle ödedi. Bir dahaki sefere, karısı, babası veya hatta kendisi olabilir.”

₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪

Çevirmen: @pebbleshive

₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪