Qiang Jin Jiu 6. Hapis

Share
  • 28 Şubat 2023


₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪

Shen Zechuan’ın Zhao Zui Tapınağına girdiği gün Qudu’da ender güneşli bir gündü. Beyaz kar, saray çinilerini vermilyon* duvarlara yansıyan yeşil eriklerle kaplamıştı. Saçakların arasından parıldayan güneş ışığı, ayaklarının önüne yin ve yang’ın* eğik çizgilerini çizmişti.

ÇN: Yin ve Yang kavramı, yaşam (yang) ve ölüm (yin), erkek (yang) ve dişi (yin), ışık (yang) ve karanlık (yin), vb. karşıt güçleri temsil eder. Burada, sadece çizgileri ifade ediyor. Yerde değişen gölge ve ışığı.

ÇN: Vermilyon, zincifre: Çin kırmızısı, zincifre rengi. Zincifre bir mineraldir ve vermilyon rengi de ondan elde edilen parlak bir kırmızıdır.

Ciddi bir hastalık nöbetinden yeni kurtulmuştu ve iskelet olabilecek kadar zayıftı. On beş yaşında, geçmişi ve eski rüyaları, gözlerini açtığı anda bu keskin soğuk kuzey rüzgârıyla dağılan küller gibiydi.

Ge Qingqing önce merdivenlerden aşağı indi. Ona bakmak için başını çevirdi ve “Geç oluyor” dedi.

Shen Zechuan sütuna yaslandı ve yavaşça merdivenlerden aşağı indi. Güneşin altında kalmaya ne alışmış ne de korkmuştu. Gençliğin çocukluğu, yüzündeki o solgunluğun ortasında ezilmiş gibiydi. Hastalığın kırılganlığı dışında, onun ifadesinden başka hiçbir şey ayırt edemezlerdi. Ji Lei, Zhao Zui Tapınağı’nın girişinde Xiaofuzi’nin yanında bekliyordu. Bu kadim tapınağa bakmak için başını kaldıran Xiaofuzi hayretle, “Ne muhteşem ve tuhaf bir tapınak. İnsanları hapsedecek bir yer gibi görünmüyor.”

“Geçmişini bilmiyorsun.” dedi Ji Lei, “Zhao Zui Tapınağı aslında imparatorluk klanının tütsü sunduğu bir yerdi. Lord Guangcheng’in el yazısıyla yazdığı emirler daha önce içeride ibadet için sunuluyordu. Altın çağında, dünyadaki tüm seçkin keşişler burada toplandı ve büyük ölçekli entelektüel söylem bir süreliğine öfkeyle doluydu.”

“Neden son yıllarda bundan bahsedildiğini hiç duymadım?” Xiaofuzi tapınak kapılarını tarttı. “Oldukça harap durumda. Uzun zamandır üzerinde onarım yapılmadı, değil mi? “

Ji Lei bir süreyi kendini toparlayarak geçirdi ve konuştu, “Yirmi yıl oldu. Mahkûm edilen Veliaht Prens, bir isyan planlaması için Qudu’nun Sekiz Büyük Eğitim Bölümünü kışkırttı. Askerlerinin yenilgisinden sonra buraya çekildi ve köşeye sıkışmış bir canavar gibi savaştı. Sonunda, hayatını sonlandırmak için boğazını kestiğinde Buda heykelinin her yerine kanlar sıçradı. O andan itibaren eski İmparator artık onun yerine ayak basmıyor. Tapınağın adını sildi ve adını Zhao Zui olarak değiştirdi.”

“Ah adamım, yirmi yıl.” Xiaofuzi, sanki bu onun için şaşırtıcı bir şeymiş gibi boğazını kavradı. “Henüz doğmamıştım bile! Ekselans Ji’nin İmparatorluk Korumalarına yeni katıldığı zamandı, değil mi?”

Ji Lei ona cevap vermedi. Arkaya döndü ve azarladı. “Neden henüz burada değil?” Xiaofuzi hâlâ “Zhao Zui” taş tabletin etrafında dönüyordu. Bunu yapmayı bitirdiğinde Ji Lei’ye sordu, “Ama ben de içeride kilitli olan birini hiç duymadım?”

Ji Lei sinirli görünüyordu ve “Hapsedilenler, mahkûm edilen Veliaht Prens davasına dahil olan tüm sekreterlik bakanlarıdır. Olaya karışan sivil görevlilerin ve askeri komutanların klanları idam edildi. Kalanlar çok az ve çok uzak. Yirmi yıl geçti, kim hâlâ hatırlar?!”

Mahkûm vagonu tekerleklerinin üzerinde onlara doğru yaklaştı. Ge Qingqing, Ji Lei’ye saygılarını sundu ve “Ekselansları, onu buraya ben getirdim” dedi.

“Onu içeri gönder.” dedi Ji Lei daha sonra Shen Zechuan’a, “Bugünkü vedadan sonra, muhtemelen bir daha görüşme şansımız olmayacak. İmparatorun yüce gönüllülüğü sınır tanımıyor. Bunu hayatınızın geri kalanında minnettarlıkla hatırlamalısınız.” dedi.

Shen Zechuan, Zhao Zui Tapınağına girerken kulak asmamıştı. Boyası soyulmuş olan vermilyon kapı yüksek sesli bir gürültüyle hareket etti. Ortada durdu ve Ji Lei’ye baktı. Ji Lei, bakışlarından hoşnut değildi ve Shen Zechuan’ın temizlenmiş yüzünde bir gülümseme açtığını görünce küplere binmek üzereydi.

Delirdi.

Ji Lei bilinçaltında böyle düşündü. Ama sonra Shen Zechuan’ın şöyle dediğini duydu,

“Ekselans Ji.” Sesi sakindi. “Tekrar görüşeceğiz.”

Vermilyon kapı bir “bam” ile kapandı ve bir toz bulutu yarattı. Xiaofuzi burnunu kapattı ve defalarca geri adım atarken öksürdü. Ama sonra, Ji Lei’nin olduğu yerde hareketsiz durduğunu gördü.

Ji Lei, ancak birkaç kez çağrıldıktan sonra aklını başına topladı. Hızla ata bindi. Sırtında güneş parlarken küfretti, “…Bah. Sadece şansım kötü!”

◈ ◈ ◈

Xiao Chiye, Ji Lei’le karşılaştığında caddenin karşısında atına biniyordu. Onu dizginleyerek güldü ve “İhtiyar Ji, İmparatorun önünde görevde değil misin?” dedi.

Ji Lei, Xiao Chiye’nin kasıklarının altındaki savaş atına açgözlülükle baktı ve “Hayatta kalan o suçluyu bugün tapınakta gözaltına almam gerekiyor. Şimdi saraya doğru acele ediyorum. İkinci Genç Efendi, bu mükemmel bir at! Kendin evcilleştirdiğini duydum?”

“Boş zamanım vardı.” Xiao Chiye, kırbacını bir çatırtıyla savurdu ve gökyüzündeki ak sungur hızla omzunun üzerine indi. “Doğanlara* işkence yapmak ve atlarla oynamak sahip olduğum tüm yeteneklerim” dedi.

ÇN: 熬 鹰 kelimenin tam anlamıyla doğanlara işkence etmek, uyumasına izin vermeyerek onları eğitmenin ve vahşi doğasını yıpratmak için bitkinliğe işkence etmenin yollarından biridir.

ÇN: 熬 鹰 kelimenin tam anlamıyla doğanlara işkence etmek, uyumasına izin vermeyerek onları eğitmenin ve vahşi doğasını yıpratmak için bitkinliğe işkence etmenin yollarından biridir

“Yeni yıldan* sonra görevlerinizi üstlendiğinizde, meşgul olacaksınız.” dedi Ji Lei, “Qudu’nun son itibarı! Yarın görevde değilim. Birlikte bir içkiye ne dersiniz?”

ÇN: 年 后 Ay / Çin yeni yılı anlamına gelir

Xiao Chiye, “Şarap iyi değilse gelmem,” dedi.

Ji Lei yüksek sesle güldü ve “Elbette iyi şarap! Şarap iyi değilse, İkinci Genç Efendi’yi davet etmeye kim cüret eder? Sizi davet etmek için daha sonra evinizi arayacağım. Kalıtsal Prens’in bizimle eğlenmek için zamanı olur mu?”

Xiao Chiye kemik baş parmak yüzüğünü* okşadı ve “En büyük kardeşim ha? Bu tür faaliyetlerin hayranı değil. Neden? Tek giden ben olursam senin için yeterince prestijli olmaz mı?”

ÇN: Genellikle yeşimden yapılan, ancak burada kemikten yapılmış olan süs başparmak yüzüğü

ÇN: Genellikle yeşimden yapılan, ancak burada kemikten yapılmış olan süs başparmak yüzüğü. Ayrıca eski zamanlarda tipik olarak okçular tarafından yay telini çekerken sağ başparmağı korumak için takılır.

Ji Lei aceleyle, “Ben öyle demedim! İkinci Genç Efendi, o zaman bunu halleder.” Xiao Chiye onu kabul etti ve ayrılmak için atı tekmeledi. Ama ayrılmadan hemen önce bir şeyi hatırlıyor gibiydi ve sordu, “Hayatta kalan suçlu nasıl görünüyordu? Yürüyebilir mi?”

“Yürümek mi, yapabilir.” diye yanıtladı Jie Lei. “Ama benim bakış açımdan yeterince çevik değil. Kaç kişi sopayla dövülme sonrası yaralanma olmadan hayatta kalabilir ki? Yürüyebildiği için şanslı.”

Xiao Chiye, atını şaha kaldırıp ayrılırken tek bir kelime bile etmedi.

◈ ◈ ◈

Kısa bir süre sonra, ayakçı, yemekleri Zhao Zui Tapınağına teslim etti. Shen Zechuan gaz lambasını yaktı ama yemeğe dokunmadı. Gaz lambasını alarak ana salonun yanındaki küçük koridorda bir tur attı.

Toz uzun zamandır burada birikiyordu. Kanatlardaki bazı yan odalar, kapılar ve pencereler zaten çürümüş haldeyken harap bir duruma düşmüştü. Shen Zechuan, rüzgâr estiğinde devrilen birkaç iskelet gördü. Herhangi bir canlıya rastlamadığı için ana salona döndü.

Buda heykeli yıkılmıştı ve tütsü sunağı eski ama dayanıklıydı. Aşağıdaki boyut tam olarak doğruydu. Shen Zechuan yırtık pırtık bir perde bezini astı ve elbiseleri hâlâ üzerindeyken uzandı. Yerden gelen soğuk bacaklarını acıttı. Acıya katlandı ve saatleri saymak için gözlerini kapattı. Gecenin ikinci yarısında taze kar yağmaya başladı. Shen Zechuan, gece kuşunun iki kez ötüşünü dinledi. Ji Gang’in önündeki kapıdan girdiğini görmek için tam zamanında oturdu ve bezi kaldırdı.

“Yedikten sonra,” Ji Gang kumaş demetini* açtı. “İdman yap. Burası geceleri rüzgârı dışarıda tutamaz. Çok soğuk. Shifu, uyursan hastalanacağından korkuyor.”

ÇN: 包袱, kumaş demeti. Eskiden insanlar giysileri ve eşyaları bir parça bezle sarardı. Paket daha sonra omuzlara takılır ve etrafta taşınırdı. Aynı zamanda yiyecek taşımak için de işe yarar. Shen Zechuan yağlı kağıda sarılmış kavrulmuş tavuğa baktı ve “İnsan hasta olduğunda etten kaçınmalı. Shifu, yiyebilirsin.”

	Ji Gang, onun için kavrulmuş tavuğu yırttı ve "Saçmalık! Bu, doymak için yemeniz gereken zamandır

Ji Gang, onun için kavrulmuş tavuğu yırttı ve “Saçmalık! Bu, doymak için yemeniz gereken zamandır. Shifu tavuğun arka tarafını yemeyi sever; evde bile benim favorim. Benim için sakla.” Shen Zechuan, “Seni takip ettiğim için ne yersen onu yiyeceğim” dedi.

Ji Gang ona baktı ve güldü. “Velet” dedi.

Usta ve mürit kavrulmuş tavuğu aralarında paylaştırdı. Ji Gang, tavuk kemiklerini bile parçalara ayırırken bir ağız dolusu demir diş çıkarmış gibiydi. Kabaktan şişesini Shen Zechuan’a uzattı ve “Soğuğa gerçekten dayanamazsan biraz şarap iç. Ama çok fazla içme. Sadece kardeşin gibi yudumla.” dedi.

Bugünlerde Zhongbo, Duanzhou ve hatta Chashi Obruğu’ndan hiç bahsetmemişlerdi. Shiniang* ve Ji Mu, hem usta hem de müridin paylaştığı söylenmemiş yaralardı. İkisi de onu oldukça iyi sakladıklarını düşündüler, ancak kanın çoktan sızdığını ve acının karşılıklı olduğunu asla anlamadılar.

ÇN: Shiniang: Shifu’nun eşi.

Shen Zechuan bir yudum aldı ve Ji Gang’a uzattı.

Ji Gang almadı. “Bıraktım. Shifu artık içmiyor.”

Koridora sessizlik çöktü. Kapının sığınağı olmadan, kar gözlerinin önüne düştü ve bu sonsuz gecede tek manzara oldu.

Ji Gang, “Neden şaşkınlık içindesin?” diye sordu.

Shen Zechuan, “Shifu” dedi.

“Söyleyecek bir şeyin varsa söyle yeter.”

“Üzgünüm.”

Uzun bir sessizliğin ardından Ji Gang, “Bu senin hatan değil” dedi.

Shen Zechuan yumruğunu sıktı. Gözlerini kırparsa gözyaşları düşecekmiş gibi kara baktı. “Chashi’ye bizi aramaya mı gittin?” derken sesi çatladı.

Ji Gang yavaşça tütsü sunağına yaslandı ve vücudunu gölgeler arasına gömdü. Sanki kendi sesini arıyor gibiydi. Uzun bir süre sonra “Gittim. Onu buldum.” dedi.

Onu buldu.

Ji Gang, oğlunu bulmuştu – tamamen oklarla kaplı – kar çukurundaydı. Ji Mu’nun vücudunu çıkarmak için içine atlamış ve o kalın ceset yığınlarının üzerinden geçmişti.

Ji Mu, sadece yirmi üç yaşındaydı. Duanzhou Garnizon Ordusu Manga Komutanlığına terfi etmişti. Zırhı yeniydi. Hua Pingting onu taktığı gün kilide oğlu için koruyucu bir tılsım asmıştı. Ji Gang onu bulduğunda, diğer yoldaşlarıyla birlikte donmuştu.

Shen Zechuan başını hafifçe kaldırdı ve “Shifu, özür dilerim” dedi.

Ji Gang zaten yaşlıydı. Beyaz saçlarını salladı ve “O ağabey, değil mi? Yapması gereken bu. Olan hiçbir şey senin hatan değil.” dedi.

Karlar bir an için düştü.

Ji Gang kendine sokuldu ve “O Biansha keltoşlarının geleceğini kim bilebilirdi? Bir asker olup savaşın en önüne hücum etmesi, engellenemeyecek bir şeydi. Ona dövüş sanatları öğrettim ve onun bu huyuyla, ondan kaçmasını istemektense onu öldürebilirsin. Başkalarının acı çektiğini ve aşağı çekildiğini görmeye pek dayanamıyordu. Öyleyse nasıl, nasıl kaçabilirdi?”

“Senin ya da onun suçu değil. Shifu suçlanacak kişidir. Aşırı içkiye düşkündüm. Senin shiniangın beni uzun süre azarladı ama ben asla vazgeçmedim. Süvari geldiğinde düzgün savaşamıyordum bile. Bu yaşta yaşlı ve engelliyim. Uzun zaman önce işe yaramaz hale geldim.”

Kabaktan şişenin üzerine su damladı. Shen Zechuan onu kavradı ve hiçbir şey söylemedi. “Yaşlı ve engelli.” Buda heykelinin arkasından aniden sırıtan bir kafa çıktı ve “Yaşlı ve engelli!” dedi.

Ji Gang bir leopar gibi fırladı ve “Kim var orada?!” diye bağırdı.

Bakımsız adam yavaş yavaş vücudunu gerdi ve Ji Gang’ı taklit etti. “Kim kim!” Ji Gang bu sesi net bir şekilde duyduğunda, Shen Zechuan’ı aşağı bastırdı ve istemeden şaşkınlıkla “… Büyük Üstat Qi!” diye söyleyiverdi.

ÇN: 太傅 Büyük Üstat veya Büyük Öğretmen, genellikle Veliaht Prens’e ders vermekten sorumluydu.

Adam hızla başını geri çekti. Buda heykelini tekmeleyerek bağırdı, “Değilim! Ben Büyük Üstat değilim!”

Ji Gang, peşinde Buda heykelinin arkasından birkaç adım koştu. Adamın kaçmak için bir delikten geçmek üzere olduğunu görünce, atlamaktan kendini alamayıp ayak bileğinden yakaladı. Adam hemen kesilen bir domuz gibi ciyakladı ve “Majesteleri! Majesteleri, çabuk kaç!” diye bağırdı.

Shen Zechuan ağzını kapattı ve onu geri taşımak için Ji Gang ile güçlerini birleştirdi. “Bu kim?” diye sordu Shen Zechuan.

“Gençsin, bu yüzden onu hiç duymadın.” Ji Gang’in sesi adamı aşağı bastırırken düzensizdi, “Büyük Üstat Qi, bu harika! Hâlâ hayattasın! Ya Ekselansları Zhou? Ekselansları Zhou da burada mı?”

Büyük Üstat Qi ince ve küçüktü. Onları tekmeleyemedi, bu yüzden onlara baktı ve fısıldadı, “O öldü, öldü! Ben ölüyüm. Majesteleri öldü. Herkes öldü!”

Ji Gang ağır bir sesle, “Büyük Üstat, ben Ji Gang’ım! İmparatorluk Korumaları Komutan Yardımcısı Ji Gang!”

Hâlâ kötü bir şekilde titreyen Büyük Üstat Qi tereddütle boynunu kaldırdı ve Ji Gang’ın yüzüne baktı. “Sen Ji Gang değilsin. Sen kötü bir ruhsun!”

Ji Gang üzüntüyle, “Büyük Üstat! Yongyi’nin* yirmi üçüncü yılında, size başkente kadar eşlik ettim. Burası, Majesteleri Veliaht Prens’in sizi karşıladığı yerdi. Bunu da unuttunuz mu?”

ÇN: Bu, belirli bir İmparatorun hüküm sürdüğü bir dönemin adıdır.

Büyük Üstat Qi’nin gözleri deli gibi çıldırırken parladı. “Veliaht Prensi öldürdüler… Majesteleri!” Ağladı ve “Ji Gang, Ekselansları Ji! Majestelerini götürün! Doğu Sarayı, halkın kınamasının hedefi haline geldi. Majesteleri hangi suçu işledi?!” dedi.

Ji Gang kederli bir şekilde ellerini serbest bıraktı ve “Büyük Üstat… Yirmi dokuzuncu yılda Ji Lei kendisini düşmana sattı. Qudu’dan çoktan atıldım. Bu yirmi yılda, savaş birliğinin sadece bir kaçağına indirgenmiş durumdayım. Ayrıca Zhongbo’nun Duanzhou’sundan bir eş almaya gittim ve bir çocuğun babası oldum.”

Büyük Üstat Qi boş gözlerle ona baktı ve “…Majesteleri gitti, ama İmparatorluk Torunu hala buralarda! Onu uzaklaştır. Sen, götür onu!”

Ji Gang gözlerini kapatmaya engel olamadı ve “Yongyi’nin otuzuncu yılında, Veliaht Prens kendi boğazını kesti ve bu yerde intihar etti. Doğu Sarayından kimse canlı olarak dönmedi.” dedi. Büyük Üstat Qi arkasına yaslandı ve mırıldandı. “Doğru, bu doğru…” Çocuk gibi ağladı. “Nasıl bu duruma geldi?”

Bu gece Ji Gang’i zihinsel ve fiziksel olarak yormuştu. “Sürüklenen bulutların ayrılmasından sonra on yıl akan su* gibi geçti. Bu hayatta tekrar karşılaştığımızda, böyle koşullarda olacağını kim bekler ki?”

ÇN: 浮云 一 别 后 , 流水 十年 间 Tang şiirinden bir mısra, Huai Nehri’nde Liangchuan’dan Eski Dostlarıma Tebrik《淮 上 喜 会 梁州 故人》Wei Yingwu (韦应物)

Büyük Üstat Qi yüzünü gizlemek için vücudunu çevirdi ve “Seni de kilitlediler mi? Kilitlemelerine izin verin! Bu dünyadaki tüm edebiyatçıları öldürmelerine izin verin.”

Ji Gang, “Müridim babasının suçunu üstleniyor” dedi.

Büyük Üstat Qi, “Babasının suçunu üstlenmek… Bu harika. Babası kim? Majestelerini de kızdıramazdı, değil mi?”
Ji Gang iç geçirdi ve “Geçen yıl, Shen Wei’nin birlikleri yenildi…” dedi.

Büyük Üstat Qi’nin “Shen Wei” kelimesini duyunca aniden başını çevirmesini beklemiyordu ve dört ayak üzerinde Shen Zechuan’a doğru sürünerek gitti. “Bu, Shen Wei’nin oğlu mu?” diye sordu.

Ji Gang bir önsezi duygusuna sahipti ve Büyük Üstat Qi ona vurup saldırdığında harekete geçmek üzereydi. Pörsümüş parmaklarıyla Shen Zechuan’ı kaparken vahşice, “Shen Wei! Shen Wei, Majestelerini öldürdü!” diyordu.

Keskin gözlü ve çevik Shen Zechuan, Büyük Üstat Qi’yi bileklerinden çoktan kavramıştı. Bundan hemen sonra Ji Gang, Büyük Üstat Qi’yi yakaladı ve “Büyük Üstat! Müridimin bugün İmparatorluk Torununla aynı nedenle ölmesini mi istiyorsun? Shen Wei’nin işlediği suç ne olursa olsun, bunun müridimle hiçbir ilgisi yok!”
Büyük Üstat Qi ağır bir nefes aldı ve titreyen bir sesle konuştu. “O, Shen Wei’nin oğlu olduğu için, Shen Wei’nin oğlu…”

“O doğduğunda Shen Wei’nin oğluydu.” Ji Gang, Büyük Üstat Qi’yi yere indirdi ve aniden diz çöktü. Devam etti, “Ama daha sonra Ji Gang’ın oğlu oldu. Bu gece tek bir yalan söylersem, korkunç bir ölümle öleceğim! Büyük Üstat, oğlumu öldürecek misin?”

₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪

Çevirmen: PebblesHive