Qiang Jin Jiu 34. Sorgulama

Share
  • 28 Şubat 2023

34. Sorgulama

₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪

“Sen… Sen tam olarak…” Ji Lei parmaklıklara yaslandı, Shen Zechuan’ın gülümsemesine baktı ve hızla geri çekildi. “Tam olarak ne yapıyorsun?!”

“Bana mı soruyorsun?” Shen Zechuan neşeyle söyledi. “Bana soruyorsun, ha?”

Kibirli bir şekilde Ji Lei’i işaret ederken Shen Zechuan’ın bakışları kötücül bir hale gelmişti. Ji Lei hareket etmedi. Duvara yaslandı ve Shen Zechuan’a bir parça bile yaklaşmayı reddetti.

Shen Zechuan konuştu, “Tutukluların hepsi kesilmeyi bekleyen hayvanlardır. Shishu, bana sormaya nasıl cüret edersin?”

Ji Lei karşı çıktı, “Başka ne yapabilirsin? Beni öldürür müsün?”

“Biz amca ve yeğenlerin, pek sık buluşma şansı olmaz. Oynamak için yeterli zamanımız bile yok, o halde seni nasıl bu kadar çabuk öldürebilirim?” Shen Zechuan başparmağını parmaklıkların üzerinde kaydırdı ve sesini yumuşattı. “Tek kelime etmiyorsun çünkü bunun kullanabileceğin bir şey olduğunu düşünüyorsun. Elinde o sırlar varken kimse sana elini sürmeye cesaret edemez. Hapisteki günlerin daha rahat geçer, yiyecek ve giyecek için endişelenmene, canın için korkmana gerek kalmaz. Sana eşlik edecek Pan Rugui var ve bolca boş zamanınız var. Ne kadar kaygısız ve mutlu.”

Ji Lei soğuk terler döküyordu. Duvara yapışmıştı ve Shen Zechuan’ın gözlerine bakamıyordu.

“Ama mutlu günler kısa sürer. Dil hâlâ orada olduğu sürece, bir bacağın olmaması, bir kolun kırılması veya her iki gözün de oyulması önemli değildir. Birkaç ay önce, shishu bana eşek kızartması ısmarladı. O zaman tadına varamadım. Ama artık gece uzun olduğuna göre, şarapla yemek yemenin tam zamanı.” Shen Zechuan ince bıçağı parmaklarının arasından kaydırdı ve parmaklıkların arasına hafifçe vurdu. “Ji Lei, şarabımdan sunma vakti,” dedi.

“Sen… Delirmişsin!” Ji lei boynunu uzattı ve kelimeleri teker teker söyledi, “Shen Zechuan, sen delirmişsin!”

“Deliyim.” Shen Zechuan ona baktı ve doğrular bir şekilde söyledi.

“Bana el uzatmaya nasıl cürret edersin?” Ji Lei öfkeyle konuştu, “Hayatın Dul İmparatoriçe’nin ellerinde. Saçımın bir teline bile dokunmaya nasıl cesaret edersin?!”

Shen Zechuan tekrar neşelendi ve bir gülümseme ile konuştu, “Shishu, neden bu gece böyle gülünç şeyler söylemeye devam ediyorsun? Beni buraya kimin gönderdiğini sanıyorsun?”

Öfkelenen Ji Lei, “Beni kandırmayı aklından bile geçirme—” dedi.

“Shen Wei öldü.” Shen Zechuan hızlıca Ji Lei’in sözünü kesti. “Shen Wei’in kendini ateşe verdiği gün, Dunzhou’daki Jianxing Malikanesi Prensi’nin azgın alevler içinde yandığını duydum. İmparatorluk Korumaları onu harabelerin dışına sürükleyip herkes tarafından aşağılanması için Dunzhou şehir surlarına astığında tanınmayacak kadar yanmış. Olayı kendi gözümle görmedim ama yıllar boyunca hayal etmeye çalıştım. Kafamda tekrarladıktan sonra, sonunda bir şey fark ettim.”

Ji Lei tükürüğünü yuttu.

“Düşmanla gizli anlaşma yapma planı başarıya ulaşmıştı. Savaştan hemen önce kaçması onun için çok daha iyi değil miydi? Duanzhou zaten düşmanın eline geçmişti. Birliklerini onları teslim almaya ve karşılamaya yönlendirirse, Biansha Süvarilerine katılabilir ve Libei Zırhlı Süvarileri Buz Nehri’ni geçmeden Qudu’yu devirmek için acele edebilirdi. Ancak o kadar korkmuştu ki ilerlemekten ürktü ve sadece geri çekilmeye cesaret edebildi.” Shen Zechuan ayağa kalktı. “Çoktan başarılı olmuştu. Sadece ilerleyerek hayatta kalma şansına sahip olacaktı. Ama geri çekilmeye devam etti. Hiçbir işe yaramasa bile geri çekilmenin onu yalnızca kendi sonuna götüreceğini bilmeliydi.”

Ji Lei’in iğrenerek konuşurken nefesi sıkılaştı, “Çünkü cesaret edemedi. Biansha On İki Kabilesinden kim onu sallardı? Düşmanla işbirliği yaptığı anda zaten ölü bir adamdı!”

Shen Zechuan kafese doğu incisini attı, yuvarlanan inci kafesin kenarına çarptı ve Ji Lei’in ayaklarına doğru yuvarlandı. Shen Zechuan, rengi yavaş yavaş çekilirken Ji Lei’in yüzünü dikkatle inceledi. Gülümsedi.

Ji Lei’in elleri titredi. O doğu incisine baktı ve güçlükle, “Hayır… İmkânsız…” dedi.

“İmparator Xiande öldü.” Shen Zechuan eğildi ve “Shen Wei de öyle,” dedi.

Ji Lei aniden doğu incisini tekmeledi ve “Kurnaz genç, beni kandırmayı aklından bile geçirme!” dedi.

Shen Zechuan mutlu bir şekilde, “Hua Siqian dilini ısırarak intihar etti. Sıradaki kim olacak? Sen mi yoksa Pan Rugui mi? Kura çekecek miyiz? Shishu, önce sen,” dedi.

Bununla, parmaklarının arasında iki ince bıçak daha döndürdü ve boşluktan Ji Lei’in önüne koydu.

“Eğer yontulmuşsa Pan Rugui’yi öldürürüz. Değilse, o zaman senin tüm etini ve kanını köpeklere yedireceğiz. Korkma Bir tane seç.”

Ji Lei ince bıçağın soğuk parıltısına baktı. Dudakları açılıp kapandı. “Ne saçmalıyorsun…” dedi.

“Dul İmparatoriçe bana hızlı olmamı söyledi.” Shen Zechuan ona baktı. “Yine de sana seçme fırsatı verdim. Shishu, yaşadığın her gün için her şeyin daha iyiye gitme şansı var.”

Ji Lei, günlerdir işkence gördüğü için çoktan sersemlemişti. Ve şimdi, bu tuhaf atmosferde, Shen Zechuan’ın sözleri, gerçeği yalanlardan ayırt edemeyeceği kadar kafasını karıştırmıştı. Gözlerini o iki ince bıçağa dikti. Sonunda ve merakla elini kaldırdı. Titreyen parmakları ince bıçağa dokunduğunda Shen Zechuan’ın dudaklarının kenarlarını yavaşça kaldırdığını gördü.

“Ah.” Shen Zechuan üzgün bir şekilde gülümsedi. “Bugün yanımda getirdiğim bıçakların hepsinin yeni bıçaklar olduğunu unutmuşum. Yontulmuş olanlar çoktan atıldı.”

Kandırılmanın utancı Ji Lei’i anında boğdu. Kontrolünü kaybederek kendini öne attı ve parmaklıkları çekerken isterik bir şekilde bağırdı, “Beni öldürmek mi yoksa paramparça etmek mi istiyorsun! Bilmek istediğin tek kelimeyi bile söylemeyeceğim! Öldür beni, öldür beni!”

“Yanlış.” Shen Zechuan, ortamın sıkı hakimiyetinde kaldı. “Seni öldürmek isteyen ben değilim.”

“Sensin!” Ji Lei parmaklarını parmaklıklara soktu. “Sensin!”

“Ben miyim?” Shen Zechuan, yuvarlanan doğu incisini nazikçe dürttü ve üzerine bastı. Ona soğuk bir şekilde baktı ve tekrar “Ben miyim?” diye sordu.

Ji Lei başını tuttu ve dağınık saçlarını yoldu. Parmaklıklardan dizlerinin üzerine kaydı ve defalarca tekrarladı. “Sen… sensin…”

Shen Zechuan aniden, “Shen Wei, Veliaht Prensi öldürdü” dedi.

Ji Lei, sanki bir buz mağarasına dalmış gibi dehşet içinde ona bakmak için başını kaldırdı. “Sen…”

Shen Zechuan, “Sen ve Shen Wei, Veliaht Prensi öldürdünüz,” dedi.

“Ben değildim!” Ji Lei saçını kavradı. “Ben değildim! Veliaht Prensi öldüren Shen Wei’di!”

“Veliaht Prens’i isyan planlamakla suçladınız.” Shen Zechuan çabucak konuştu, “Belgede oynama yapan sendin. Veliaht Prensi Zhao Zui Tapınağı’na girmesi için zorladın. İmparator Guangcheng’ı görmek istedi ama sen kılıcını çektin ve onu öldürdün.”

“Ben değildim!” Ji Lei çoktan çıldırmıştı. Shen Zechuan’ın kaotik sorgulaması karşısında şiddetle reddetti. “Bıçağı çeken ben değildim! Shen Wei’di. Onu öldürmekte ısrar eden Shen Wei’di!”

“Bu yüzden Shen Wei öldü.” Shen Zechuan geri döndü ve tekrarladı, “Shen Wei kendini ateşe verdi ve tanınmayacak şekilde yandı. Artık bir tek sen kaldın.”

Bu ardışık imalar Ji Lei’i öyle bir köşeye itmişti ki, tek düşünebildiği “ölüm” kelimesiydi. Eski Veliaht Prens’in öldürüldüğü andaki yüzünü net bir şekilde düşündü. O sırada Shen Zechuan’ın şimdi durduğu yerde durmuş ve Veliaht Prens’e yukarıdan bir domuza bakar gibi bakmıştı. Şimdi, bir tür ustalıkla, konumu tersine dönmüştü. Kafes onu bir canavara benzediği yanılgısına sürüklemişti. Shen Zechuan’ın ayağının altındaki karınca* olmuştu. Yapabileceği tek şey boynunu uzatıp katledilmeyi** beklemekti.

* Ayrıca hiç kimse anlamına gelir

**受戮 kelimenin tam anlamıyla, boynunu uzat ve katledilmeyi bekle; suçunu kabul etmek ve direnmeden ölmek.

Ji Lei ölmek istemiyordu.

Hayatta kalma arzusu hiç bu kadar güçlü olmamıştı. Alnını parmaklıklara vurdu ve “Hepimiz sadece emirlere uyuyoruz. Başka seçeneğimiz yoktu! Shen Wei’in intikamını mı almak istiyorsun? Sana yardım edebilirim! Shen Wei, Veliaht Prensi öldürdü ve kendisine Jianxing Prensi unvanı verildi. Daha sonra Zhongbo’ya gitti. Kaçtı!”

Ji Lei hıçkırıklara boğulduğunda kötü bir izlenim oluşturmuştu. Bu korkunun nereden geldiğini de bilmiyordu. Sanki başkalarının insafına kalmış bir hayvana dönüşmüş gibiydi. Tek yapabildiği başını kaldırıp Shen Zechuan’a bakmaktı.

“Veliaht Prensi ben öldürmedim; Onu kurtarmak istedim! Ama babam aniden öldü.” Ji Lei çaresizce konuştu, “Babam öldü ve bunun hesabını bana sormak istiyorlar! Eğer suçu üstlenirsem, En Büyük Kardeş beni öldürür, Ji Gang da öyle! Ne yapabilirdim? Yardım için sadece Pan Rugui’ye yalvarabilirdim! Eğer Pan Rugui beni koruyacaksa, o zaman belgeleri taklit etmem gerekiyordu! Bu duruma mecbur bırakıldım. Ben de yaşamak istiyordum!”

“Ji Wufan nasıl öldü?” Shen Zechuan birdenbire sordu.

“Bilmiyorum. Babamın nasıl öldüğünü bilmiyorum… Babam hastalandı, çünkü Ji Gang gitmişti. Sevdiği oğulların hepsi gitmişti.” Bu noktada, Ji Lei tekrar kindarlaşmıştı. Onlardan oldukça çok nefret ediyordu. “Son anlarında yanında olan ve onun için cenaze törenlerini düzenleyen bendim! Yine de özümün çürümüş olduğunu söyledi. Ji Gang ve Zuo Qianqiu’yu kendi oğulları olarak gördü ve zihinsel gelişim tekniklerini her ikisine de aktardı. Ama benim soyadım da Ji ve ben bir şey yapmadım bile. Peki bana nasıl böyle davranabildi?!

“Shen Wei, Veliaht Prensi öldürdükten sonra geceleri uyuyamadı. Korkmuştu. İçtiğimizde, yavaş yavaş birinin onu izlediğini hissetmeye başladığını söyledi. Evinde, gecenin bir yarısı çatıda hareket eden birinin sesini bile duyuyordu. Ona İmparatorluk Korumaları olmadığını söyledim. Ama Qudu’da, İmparatorluk Korumalarının gözlerinden saklanabilecek bir şey var mı? İmparatorluk Korumalarında hainler olduğunu düşündüm; Sekiz Büyük Klandan adamlar her yerdeydi.

“Hua Klanı zaten iktidardaydı, bu yüzden dikkatliydik. Ama Shen Wei’in uykusuzluğu daha da kötüleşti. Kaçmak istedi. Böylece Qudu’dan ayrılmayı umarak Pan Rugui’ye rüşvet verdi. O zaman, Libei, hesaba katılması gereken yükselen bir güçtü. Dul İmparatoriçe’nin Sekiz Büyük Eğitim Bölüğünden başka askeri gücü yoktu. Xiao Klanına karşı korunmak için Shen Wei’e Jianxing Prensi unvanı verildi. Qidong ve Libei ile Libei ve Qudu arasındaki tek yolun geçtiği büyük bir eyalet olan Zhongbo’ya gitti. Dul İmparatoriçe, onun, gözleri Libei ve Qidong’da olan bekçi köpeği olmasını istedi.”

Ji Lei giderek daha şiddetli bir şekilde konuşuyordu.

“Shen Wei’in düşmanla işbirliği yapmasını kim beklerdi? Ölümü arıyordu! Qudu ile yazışmalarında belgeleri vardı. Belgeler Libei Zırhlı Süvari’nin eline geçtiğinde, Xiao Jiming Qudu’ya ağır bir darbe indirme fırsatını kaçırmazdı! Yani Shen Wei kendini yakmak zorunda kaldı! Şimdi anlıyor musun? Shen Wei düşmanla işbirliği yaptı. Artık başkalarının kontrolü altında olmaya istekli değildi. O zamanlar Hua Klanının doğuştan bir oğlu vardı. Dul İmparatoriçe’nin niyetine göre, bu normal doğum çocuğu büyüdüğünde, artık yabancıların Zhongbo’ya göz kulak olması gerekmeyecekti. Shen Wei, Qudu’da Hua Klanı için çok fazla kötülük yapmıştı. Zhongbo’nun artık ona ihtiyacı olmasaydı, Dul İmparatoriçe’nin işe yaramaz bir satranç taşından* başka bir şey olmayacaktı.”

* Weiqi’de işe yaramaz bir taş (değersiz satranç taşı) anlamına gelen bir terim.

            "Bir köşeye sıkıştırıldıktan sonra umutsuzca önlemler almasını ve Biansha Süvarilerinin şehirleri katletmesine izin vermesini kimse beklemiyordu

“Bir köşeye sıkıştırıldıktan sonra umutsuzca önlemler almasını ve Biansha Süvarilerinin şehirleri katletmesine izin vermesini kimse beklemiyordu… Bu intikamdı! Bu onun Qudu’dan, Dul İmparatoriçe’den ve Dazhou’dan aldığı intikamıydı! “

Ji Lei parmaklıkları kavradı ve yalvardı. “Söylemem gereken her şeyi söyledim… Shen Wei’i ölüme zorlayan Dul İmparatoriçe’ydi. Aynı zamanda Veliaht Prensi ölüme zorlayan da oydu. Ve İmparator Guangcheng, İmparator Xiande, Hua Siqian… hepsi Dul İmparatoriçe’nin feda edilen satranç taşlarıydı!* Ve şimdi sen Dul İmparatoriçe için işlerini yapıyorsun. Bana bak. Ona Xiao Klanıyla çoktan iyi ve kötü günlerini paylaştığını söylemedim… O gece Xiao Chiye’yi kurtardın, değil mi? Ama Xiao Klanı sana yardım etmeyecek. Xiao Chiye Qudu’da olduğu sürece Xiao Klanı hamle yapamaz. Kendilerine zar zor bakabilirler, öyleyse seni nasıl umursarlar ki?!”

*O günlerde satranç tipik olarak Japonca’da Weiqi veya Go’ya ve Korece’de Baduk’a atıfta bulunur.

Faydasını kanıtlamak istemişti ama korkusu artmaya devam etti. Çökmekte olan savunma hattı onu tamamen mağlup etmişti. Kendini ne kadar aşağılık hissettiyse, o kadar korkuyordu.

Shen Zechuan ona son sorusunu parmaklıklar arasından sordu. “Beş yıl önce, Duanzhou, düşmanın eline geçtiğinde shiniang öldü. Bu konuyu kimse bilmiyor, peki nasıl bu kadar netsin?”

Ji Lei, Shen Zechuan’ın gözlerindeki ifadeye baktı. O ölü sessizlikte, bir damla ter yavaşça damladı.

◈ ◈ ◈

Xi Hongxuan, uyuyana kadar bekledi. Vücuduna bir kağıt yığını atılana kadar uyanmadı. Kağıtları aldı ve karanlıkta bir göz atmak için sallayarak açtı ve alttaki canlı kırmızı parmak izlerini gördü. Belli belirsiz bir kahkaha attı ve “Cidden iyisin,” dedi.

Shen Zechuan’ın vücudunda hafif tuzlu bir koku vardı. Bir an gülümsedi, sonra, “Bu itirafın tepeye gönderilip gönderilmeyeceği, Kıdemli Katip Hai’nin bunu nasıl gördüğüne bağlı,” dedi.

“Bu yaptığın büyük bir iyilik.” Xi Hongxuan konuştu, “Elbette boşa yardım etmedin ya?”

“İmparatorluk Korumalarında Qiao Tianya adında bir adam var. Pala ile arası iyi. Onu istiyorum.” Shen Zechuan sakince söyledi.

“… Problem değil.” Xi Hongxuan bir süre tereddüt etti. “Yanqing ile konuşacağım.”

“Zahmetin için teşekkürler.” Shen Zechuan cevapladı, “Artık geç oldu. Gitmeliyim.”

Bunun üzerine kapıyı açtı ve gitti.

Dışarıda gece yağmur yağıyordu. Xi Hongxuan birlikte ayrılabilmeleri için Shen Zechuan’a at arabasına binmesi için seslenmek istedi. Ama sonra aklına bir fikir geldi ve fikrini değiştirdi. Her şeyin fazla düzgün gittiğini hissederek, bir kez gözden geçirmek için itirafı gözden geçirdi.

Xi Hongxuan önce bu itirafı Xue Xiuzhuo’ya göstermesi gerektiğini düşünürken yan taraftaki görevliye, “Git. Ji Lei’i dışarı sürükle ve onu geri gönder.”

Görevli emrini aldı ve kapıyı açmaya gitti. Daha yeni girmişti ki, yüksek bir takırtıyla kıçının üzerine yere düştü ve bir hayalet görmüş gibi çığlık attı.

Xi Hongxuan açılan kapıyı takip etti ve Ji Lei’i gördü. Midesi bulandı ve geri çekilmek için yüzünü kapattı, şiddetli bir şekilde kusmak için yağmura atlarken umutsuzca masa ve sandalyeleri bir kenara attı.

◈ ◈ ◈

Shen Zechuan ellerini bir mendille silmeden önce kızarana kadar yıkadı. Beyaz kıyafetinde kan lekesi yoktu ama sinmiş kan kokusu vardı. Kıyafetlerinin önünü aldı ve koklarken kaşlarını çattı.

Ne berbat bir koku.

Shen Zechuan, yağmurun altında suyun kenarına çömeldi. Gece yağmuru onu hızlıca ıslatmıştı. Yavaşça başını kaldırdı ve boynu ağrıyana kadar zifiri karanlık gökyüzüne baktı. Sonra ayağa kalktı ve geri yürüdü.

Shen Zechuan, İmparatorluk Ordusu’nun konağının bulunduğu sokağa ulaştığında, girişte duran bir adam gördü.

Xiao Chiye kollarını kavuşturmuş karanlıkta kapıya yaslanmış ona bir çita gibi bakıyordu.

Bir noktada, yağmurla birlikte yağmaya başlayan kar, insanı iliklerine kadar nemli ve soğuk hissettiriyordu.

₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪