Qiang Jin Jiu 21. Güz Avı

Share
  • 28 Şubat 2023

Bölüm sonuna Shen’in fanartını ekledim <3

₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪

Kameri yılın onuncu ayında birkaç kez yağmur yağmış, ardından Feng Dağı’ndaki akçaağaç yaprakları kırmızıya dönmüştü. Shen Zechuan, sabah mahkemesi sırasında filleri güderken çoktan hafif bir kırağı görmüştü. İmparator Xiande’nin hastalığı sonbaharın gelmesiyle birlikte biraz düzelmişti. Yemeklerine yeniden başladığı ve sabah mahkemesi sırasında öksürüğünün çok hafiflediği söylenmişti.

Geleneğe göre, İmparator, Nanlin*1Av Alanı’na ancak on birinci ayda gidebilirdi. Ancak İmparator Xiande, soğuk havalarda seyahat etmenin zor olacağından endişelenmiş görünüyordu, bu yüzden Güz Avı hazırlıklarının onuncu ayın başında yapılması emrini verdi.

Ç/N: 1 – Kelimenin tam anlamıyla, Güney Ormanı

“Devriye görevinden sorumlu olanlar hâlâ Sekiz Büyük Eğitim Bölüğü ve İmparatorluk Korumaları.” Chen Yang, Xiao Chiye için kılıcını taşıdı ve “Naip, Majesteleri geçen sefer öfkeden küplere binmedi mi?” dedi.

“O geçen seferdi.” Xiao Chiye askeri talim alanından yeni gelmişti. Terini sildi. “Majesteleri geçen sefer çok sinirlendi çünkü hem içeride hem de dışarıda güvenlik sorunları olduğunu düşündü. Ama bu sefer farklı. Xi Gu’an, Majesteleri tarafından hor görülmüş ve dışlanmıştı. İki ay boyunca soğukta bırakıldıktan sonra, umutsuzca kendini yeniden ilgi odağı haline getirmek isteyecektir.”

“Böyle küçük lütuflar Xi Gu’an’ı harekete geçirebilir mi?” Chen Yang yakınlarda kimseyi görmediğinde, “Sonuçta, İmparatoriçe Majesteleri uzun süredir güç kazanıyor ve İmparator Majesteleri hasta. Xi Gu’an’a bir zeytin dalı uzatmaya razı olsa bile, Xi Gu’an bunu kabul etmeye cesaret edemez, değil mi?” dedi.

“Bunun küçük bir lütuf olduğunu kendin söyledin.” Xiao Chiye kaptığı dış giysiyi giydi. “Ya İmparator Majesteleri Xi Gu’an’a büyük güç ve yetki verdiyse? Birkaç gün önce Majesteleri, Xi Klanı’nın kızının yaşını bile sordu. Prens Chu’nun bir Prenses Eşi yok. Eğer onlara gerçekten evlilik bahşederse, o zaman Xi Gu’an’ın niyeti olmasa bile, İmparatoriçe Majestelerine farklı görünecektir.”

Chen Yang, “Ne yazık ki evde bir Hanımımız yok,” dedi.

“Böylesi daha iyi.” Xiao Chiye, “Eğer bir kız kardeşim olsaydı, Başkomutan Qi gibi olması gerekirdi. Aksi takdirde, hayatı üzerinde hiçbir kontrolü olmazdı. Büyük ihtimalle daha önce hiç görmediği bir kocayla evlenmek zorunda kalırdı.”2

Ç/N: 2 – O günlerdeki evliliklere çoğunlukla ebeveynler karar verirdi. Statü veya güç sahibi ailelerde (örneğin, soylular, memurlar, zenginler, vb.), ebeveynler genellikle statüde kendilerine eşit (veya onlardan daha iyi) birini bulurlardı. Bu tür ailelerin çocukları arasındaki evlilikleri, her iki tarafı da güçlendirmek veya fayda sağlamak için ittifaklar oluşturmak için kullanmaları yaygındı ve çocukların, özellikle kızların kiminle evlenecekleri konusunda hiçbir söz hakları yoktu.

Bunu söyledikten sonra adımlarını yavaşlattı.

“Hua Klanı imparatorluk cariyeleri için her zaman ilk tercih olmuştur. Bu yaşta, Dul İmparatoriçe tarafından büyütülen ve beslenen Hua Xiangyi’ye henüz bir evlilik bahşedilmedi. İmparator Majesteleri bile onu gücendirmeye cesaret edemez ve ona sadece küçük kız kardeşi diyebilirdi. Gelecekte kiminle nişanlanacağı söz konusu olduğunda, hâlâ uymaları gereken İmparatoriçe Majestelerinin düzenlemeleri.”

Chen Yang konuştu, “Neyse ki Kalıtsal Prensimiz zaten evli… Ama Üçüncü Hanım Hua başka kiminle nişanlanabilir? Naip, gerçekten hiçbir şey söyleyemiyorum.”

“Qi Klanı en iyi seçim.” Xiao Chiye gülümsedi. “Qi Zhuyin bir erkek olarak doğmuş olsaydı, Dul İmparatoriçe, Üçüncü Hanım Hua’yı çoktan onunla nişanlardı. Yazık ki Qi Zhuyin bir kız ve Hua Klanı’nın bu nesilde meşru olarak doğmuş bir erkeği yok. Yani sadece et parçasını görebilir ama çubuklarını hareket ettiremezler. Endişeleniyorlar.”

Xiao Chiye atı yönlendirip sıvazladı.

“Hadi. Tekrar Donglong Caddesi’ndeki Doğu Pazarı’na gidelim.”

Shen Zechuan, Donglong Caddesi’ne daha yeni adım atmıştı.

Hapisten çıktıktan sonra, doğal olarak artık Zhao Zui Tapınağı’nda kalamazdı. Başta kimse bahsetmediğinden bu konu bir kenara bırakılmıştı. Ama sekizinci ayda, Qiao Tianya aniden bunu fark etmiş ve onu Zhao Zui Tapınağı’na kadar izlemişti. Büyük Üstat Qi’nin tamamen çamur içinde bir deli gibi davrandığını görünce, Shen Zechuan’ın yaşamak için uygun bir yer bulabilmesi adına, İmparatorluk Korumaları ile önceden bir hesap açmasını sağladı. Böylece, dokuzuncu ayın sonunda, Shen Zechuan eski bir sokağa taşınmıştı. Kirası ucuzdu ve yeri onun şu anki durumuna uygundu.

“Shifu’nun bulmamı istediği bu kişi tam olarak kim?” Shen Zechuan sözleşmeyi*3 aldı ve “Songyue” kelimesine baktı. Yukarıdaki menşe yeri boştu.

Ç/N: 3 – 卖身契 daha spesifik olarak, kişinin kendisinin veya bir aile üyesinin bir başkasına satılması için bir sözleşme veya senettir. (örneğin köleliğe, vb.)

Ge Qingqing kalabalığa baktı ve "Amcam bundan bahsetmedi

Ge Qingqing kalabalığa baktı ve “Amcam bundan bahsetmedi. Sadece laoshi’nın izin verdiğini söyledi. Yani, bu kişinin gelecekte günlük yaşantınızla ilgilenmesine müsaade etmek için.”

Shen Zechuan, Zhao Zui Tapınağı’ndan ayrıldıktan sonra, Büyük Üstat Qi ile iletişim kurması uygunsuz hale gelmişti. Haberci güvercin yetiştirmek istemiyordu. Birincisi, kendilerini ifşa etmek çok kolaydı ve ikincisi, Xiao Chiye’nin akdoğanı çok vahşiydi-onda derin bir etki bırakmıştı. Şu anda, sadece Ji Gang’a güvenebilir ve Ji Gang, alışveriş yapmak adına dışarı çıkma girişiminde bulunmak için ayakçı kimliğini kullandığında buluşabilirlerdi. Son derece elverişsizdi ancak şu an için daha iyi bir seçenekleri yoktu.

“Doğu Pazarı’nda olmalı,” dedi Shen Zechuan, Ge Qingqing’a. “Hadi bir bakalım.”

Donglong Caddesi, Kailing Nehri yakınındaydı. Bir eğlence semtiydi. Doğu tarafında “insan malları” ticareti için kurulmuş bir ticaret pazarı vardı. Kendilerini anne babalarını gömmek için satanlar da diz çökmek*4 için burayı seçerlerdi. Çünkü sıradan haneler ve konutlar buraya ayak işleri yapanları ya da hizmetçileri seçmek için gelirdi.

Ç/N: 4 – 卖身葬父 Babasını (ebeveynlerini) gömmek için, kelimenin tam anlamıyla kendini satmak. O günlerde anne babaya saygı büyük bir şeydi. Yoksullar, ölen ebeveynlerine düzgün bir cenaze töreni yapacak paraları olmadığında, bazen yol kenarına diz çöküp, cenazeyi ödeyebilecek kişiye köle olarak (kızlar bazen cariye olurdu) kendilerini satarlardı. Bazen kılgısal hususlar da olurdu, örn. kendini satan kişinin ebeveynlerinin ölümünden sonra büyütmesi gereken küçük kardeşleri vb. olsaydı. Kendini satmak, hepsinin açlıktan ölmesine vs. kıyasla ‘daha iyi’ bir alternatif olurdu.

Xiao Chiye, bazı adamların kökenlerini araştırmak için buraya gelme niyetiyle Prens Chu’nun evinden bir isim kaydı almıştı.

Tanıdık bir ense gördüğünde, tellalın bulunduğu yerden daha yeni çıkmıştı.

Chen Yang, “O şey değil mi…” dedi.

Xiao Chiye elini kaldırdı ve Chen Yang sustu.

Shen Zechuan sözleşmeyi tuttu. Ensesinde bir ürperti hissederek arkasına baktı. Xiao Chiye çoktan onun arkasında duruyordu.

“Ah, kodaman,” dedi Shen Zechuan, “Neden arkamda duruyorsun?”

“Sana bakıyorum.” Xiao Chiye geçerken kayıt defterini doldurdu ve Shen Zechuan’ın yanına doğru yürüdü. “Hizmetçi satın almak için mi buradasın?”

Shen Zechuan şaka yapıyormuş gibi, “Kendimi satıyorum. Birini satın almaya nasıl gücüm yetebilir?” dedi.

“Çoktan böyle bir duruma düştün, ha?” Xiao Chiye onu süzdü. “Birçok kişinin seni yüksek fiyatlarla aradığı söylenmemiş miydi?”

“Her şey hislerle ilgili.” Shen Zechuan yürümeye devam etti. “Onları kabul edip etmemeye karar vermeden önce gözüme çarpmaları gerekiyor.”*5

Ç/N: 5 – Onları patron olarak kabul ederken; yani vücudunu satıyor.

Xiao Chiye onların ne tür adamlar olduğunu biliyordu ve “Çirkin ve itici arasında seçim yapmak kesinlikle kolay değil, değil mi?” dedi.

“İkinci Genç Efendi’nin dengi değilim.” Shen Zechuan ona şüpheyle baktı. “Akabinde Prens Chu sana etten payına düşeni vermiş olmalı.”*6

Ç/N: 6 – 荤 diyetten sonra et diyetine başlamak veya devam ettirmek veya vejetaryen diyetini bırakmak (özellikle bazı dinlerde görülen bir uygulama olarak). Aynı zamanda yeni bir deneyime sahip birini ifade eder. Burada onun ( ͡° ͜ʖ ͡°) zevkini almasına atıfta bulunuyor.

Xiao Chiye, “Kıskanıyor musun? Gel beni ara.”

Shen Zechuan da gülümsedi ve “Henüz o dereceye düşürülmedim,” dedi.

Her iki adam da neredeyse sona gelmişlerdi. Shen Zechuan yana döndü, “O zaman İkinci Genç Efendi’yi bana daha fazla eşlik etmesi için rahatsız etmeyeceğim. Geri dönüyorum.”

“Acele etme.” Xiao Chiye olduğu yerde kaldı. “Bu Güz Avı, hâlâ birbirimize göz kulak olmalıyız.”

“İmparatorluk Korumaları ve İmparatorluk Ordusu’nun ortak bir alanı yok.” Shen Zechuan ona baktı. “Peki sana göz kulak olmam gereken ne var?”

Xiao Chiye, “Ne kadar mesafelisin. Bacaklarımı esnetmek için sık sık yanına gelirsem, ortak bir alanda buluşabiliriz.”

Shen Zechuan ona cevap vermedi. O gittikten sonra Xiao Chiye hâlâ aynı noktadaydı.

“Bu yerde kimi arıyor?” Xiao Chiye baş parmağıyla kılıcının kabzasını nazikçe okşadı. “Ge Qingqing… Beklendiği gibi, bu Ge Qingqing. Chen Yang.”

“Buradayım!”

“Git ve kontrol et,” dedi Xiao Chiye, “Ge Qingqing’in atalarının on sekiz neslini*7 araştır.”

Ç/N: 7 – 祖宗十八代, kelimenin tam anlamıyla on sekiz nesil ata, yani ondan eksiksiz ve kapsamlı bir geçmiş kontrolü yapmasını istiyor.

Shen Zechuan’ın adamı araması Xiao Chiye tarafından altüst edildikten sonra, ardışık sıralı görevlere yerleştirilmişti ve bu yüzden artık boş zaman bulamıyordu. Güz Avı’ndan önceki gün, nihayet görev alma sırası ondaydı. Tabii ki İmparator’a Nanlin Av Alanı’na kadar eşlik edecekti.

Bir gün Shen Zechuan işten çıkıp eve döndü. Kapıyı açmadan önce evde başka birinin varlığını hissetmişti.

Feng Quan, etrafında bir pelerinle, çayını parmaklarını havaya kaldırarak içti*8 ve kapının diğer tarafından “İçeri gelmiyor musun?” dedi.

Ç/N: 8 – Harem ağalarının tipik bir özelliği olan kadınsı bir jest olarak kabul edilirdi.

Shen Zechuan kapıyı iterek açtı. Evde ışık yanmıyordu. Kar beyazı yüzü karanlığa gömülüyken, Feng Quan başıboş bir ruha benziyordu.

Çayı bir kenara koydu ve “Majestelerinden bir mesaj iletmek için buradayım,” dedi.

Shen Zechuan kirli cübbesini kıvrık uçlu küçük elbise askısının*9 üzerine fırlattı ve “Zahmetin için teşekkürler,” dedi.

Ç/N: 9 – 翘头衣架 Qiào tóu yījià

Ç/N: 9 - 翘头衣架 Qiào tóu yījià

“Evet.” Feng Quan, Shen Zechuan’a kötü niyetle baktı ve ona bir nesne fırlattı. “Acil bir mesele olmasaydı, şahsen gelmem gerekir miydi? Dul İmparatoriçe’den pek çok iltimas aldın. Ve şimdi hepsini birer birer geri ödeme zamanı. Bu mesele bu Güz Avı’nda suya düşerse, o zaman sen de hayatta kalamazsın.”

Shen Zechuan nesneyi yakaladı. Bir beze sarılmış bir doğu incisiydi*10. Parmak ucunun bir silişi, kumaş şeridinde yarım karakterin mürekkep izlerini ortaya çıkarmıştı-Lin.*11

Chu.12

Ç/N: 10 – 东珠 kelimenin tam anlamıyla doğu incisi, Moğolca’da kuzey incisi (北珠) veya tana olarak da bilinen nadir bir hazine. Qing Hanedanlığı döneminde, kuzeydoğu Çin’de üretilen inciler, onları güneyde üretilen güney incisinden ayırt etmek için doğu incisi olarak adlandırıldı. Qing Hanedanlığı yöneticileri, doğu incilerini hazine olarak gördüler ve onları, yetki ve şerefi temsil etmek için taçlarını ve kıyafetlerini işlemek için kullandılar.

11 – 林 (Lin). 林 kelimesi aynı zamanda ağaçlık veya orman anlamına gelir.

12 – 林 (Lin) ayrıca 楚 (Chu)’da kullanılan bir köktür, yani 林 Chu 楚’nun yarısını oluşturur. Bu, Prens Chu’daki aynı Chu’dur.

Shen Zechuan’ın gözleri Feng Quan’ın yüzüne döndü.

Feng Quan ayağa kalktı ve Shen Zechuan’a doğru yürüdü. “Başarılı olursan, Dul İmparatoriçe hâlâ hayatını bağışlayabilir ve sana emir yağdırılacak bir köpek gibi davranabilir. Ama başarısız olursan, seni tutmanın bir anlamı yok.”

“Dövüş sanatları ustaları ormandaki ağaçlar kadar bol olacak,” dedi Shen Zechuan. “Elimden geleni yapacağım.”

Feng Quan alaycı bir şekilde gülümsemeden önce bir süre ona dik dik baktı. Kapıdan çıktı, pelerinini salladı ve gecenin karanlığında eriyip gitti.

Shen Zechuan bir lamba yaktı ve kumaş şeridini yakarken masanın yanında durdu.

Alevin dili kumaşı yalayarak “lin” kelimesini küle çevirmişti.

Nanlin Av Sahası Qudu’nun güneydoğu tarafında yer alıyordu ve geniş bir alanı kapsıyordu. İmparatorluk Eğlence Sarayı tarafından kullanılan olağan malzemelerin yarısı bu yerden gelmişti. Yarısı harekete geçirilmiş olan Sekiz Büyük Eğitim Bölüğü kuvveti, büyük bir güç gösterisiyle İmparatoru takip etmişti.

Shen Zechuan, dörtnala koşan at toynaklarının gür seslerini duyduğunda filleri güdüyordu. Kimin atı olduğunu anlamak için arkasına bakmasına gerek yoktu. Gerçekten de akdoğanın başının üzerinden geçtiğini ve tekrar gökyüzüne yükselmeden önce yabani bir fareyi çimenlerin arasından çektiğini gördü.

Xiao Chiye ve Li Jianheng, Qudu’dan bir grup zengin genç efendiyle birlikte atlarını mahmuzlayarak yanından geçtiler ve gürültüyle dümdüz ilerlediler. Altındaki göğsünde kar beyazı bir yama bulunan simsiyah at gerçekten göze çarpan bir manzaraydı.

Xiaowu kıskançlıkla baktı ve “Bu Naip Xiao’nun kartalı ve atının her biri harika hazineler!” dedi.

Shen Zechuan, “Hepsi vahşi hayvanlar,” dedi.

Xiaowu gençti ve yalnızlığa dayanamıyordu, bu yüzden her zaman Shen Zechuan ile sohbet etmek istiyordu. Atın üzerinde otururken, kurutulmuş tatlı patatesleri13 çiğnedi ve Huaizhou aksanıyla, “Chuan-ge, o atın ve kartalın isimlerini biliyor musun?” dedi.

Ç/N: 13 – 红薯干 kurutulmuş tatlı patates (şeritleri)

Ç/N: 13 - 红薯干 kurutulmuş tatlı patates (şeritleri)

Shen Zechuan gülümsedi ve “Onlar vahşi… isimlendirilebilecekleri çok şey var,” dedi.

Xiaowu vücudunu esnetti ve anlamlı bir şekilde, “Bu kartalın adı Meng! Kulağa azılı geldiğini düşünmüyor musun? Ama bu atın adı azılı değil. Adı Lang Tao Xue Jin.”14

Ç/N: 14 – 浪淘雪襟 Xiao Chiye’nin atının adı.

Her kelimeyi vurgulayarak telaffuz etti, kulağa o kadar çocuksu geliyordu ki yetişkinler grubunu eğlendirmişti.

Li Jianheng, nefes nefese, arkasına baktı ve Xiao Chiye’ye, “Dostum, onu her gördüğümde, neden bir kadın olarak doğmadığını merak ediyorum!” dedi.

Xiao Chiye atın etrafında döndü ve Li Jianheng’a baktı.

Li Jianheng, “Biliyorum, biliyorum. O kadar şaşkın değilim!”

“Birazdan mekâna vardığımızda,” dedi Xiao Chiye, “Dışarı çıktığın zaman bana söylemelisin. Geceleyin gardiyanlardan uzaklaşma. Getirdiğin kadınlardan birinin de çadıra girmesine izin verilmemeli.”

“Yanımda kadın getirmedim.” Li Jianheng, tartışmak için cesur bir tavır takındı.

Xiao Chiye ona tarif edilemez derecede kötü bir gülümseme gönderdi.

Arkalarında Chen Yang atını mahmuzlayıp onlara yetişmişti. “Naip, bütün o kadınları geri gönderecek birini buldum,” dedi.

Sinirlenen Li Jianheng dilinin ucunu ısırdı. Bir süre sonra, “Ce’an, dürüst olmak gerekirse, onlarla yatmama bile izin vermiyorsan, Güz Avı’nın ne eğlencesi var ki?” dedi.

“Çok var,” dedi Xiao Chiye, “Güneşin tadını çıkarmak bile, çadırda mahsur kalmaktan daha ilginç.”

Li Jianheng, yolculuğun geri kalanında kayıtsız ve kederli bir şekilde devam ederken iç çekmeye devam etti.

Geldiklerinde hava neredeyse kararmıştı.

Shen Zechuan ilk gün görevde değildi, bu yüzden ufak tefek işler yapmak için geride kaldı. Qiao Tianya da gelmişti ve onlara et ısmarlamak için İmparatorluk Korumaları’nı çağırdı.

Shen Zechuan’ın elindeki kâseyi gördü ve birden, “İçebiliyorsun, ha,” dedi.

Shen Zechuan, “Sadece bir kâse,” dedi.

Qiao Tianya onu ifşa etmedi. Bu adam bir İmparatorluk Koruması gibi görünmüyordu. Daha çok savaşçı kardeşliğinden biri gibiydi. Kızartılmış ete sürmek için bir hançer kullandı ve “Artık av alanında olduğuna göre yiyebildiğin kadar ye! Bu sadece yılda bir kez olur. Yediklerin sarayın genellikle kullandığı şeyler. O yüzden fırsatı kaçırmadan değerlendir,” dedi.

Etini çiğnedi ve konuştu.

“Görevdeyken bir kılıç getirmelisin. Yarın gece sıran geldiğinde, Qingqing’in kılıcını kullan. Neden bir tane getirmedin? Evcil Filler Ofisi sana iki duruş biçimi öğretmedi mi?”

“Kılıç çok ağır.” Onu kaldıramayacak kadar güçsüzmüş gibi görünen Shen Zechuan, “Onu yanımda taşımak benim için çok fazla,” dedi.

“Vücudundaki kemikler…” dedi Qiao Tianya, “İkinci Genç Efendi Xiao’nun tekmesiyle kırılmış olamaz, değil mi? Ne yazık. O birinci sınıf bir serseri, onu zorlayamayız. Aksi takdirde, tek bir tekme ile bu ağabey, onu tüm aile servetinden mahrum edebilir.”

Etraflarındaki İmparatorluk Korumaları güldü.

Shen Zechuan dudaklarının kenarlarını oynattı. Şarabı yudumlarken, kâsenin kenarından etrafa hızlıca baktı.

Hepsi kılıçlarıyla ayrılmaz bir bütündü.

Ondan başka, Prens Chu’yu öldürmek için burada başka kim vardı? Burada bulunanların dışında, görünmeyen gölgelerde hâlâ suikastçılar vardı ve kaç tanesi soğukkanlı bir şekilde pusuda bekliyordu? Xiao Chiye doğuştan bir yetenek olsa bile, bu ağır kuşatma altında Prens Chu’yu başarılı bir şekilde koruyabilme ihtimali neydi?

Birkaç çadır ötede, Xiao Chiye ve Li Jianheng hâlâ şarap içiyor ve diğerleriyle zar oynuyordu.

₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪

Çeviri | Edit: @pebbleswiccan

₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪

₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪

CR Twitter: @juchuanye