Qiang Jin Jiu 12. Ejderha Teknesi Festivali

Share
  • 28 Şubat 2023

12. Ejderha Teknesi Festivali

₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪

ÇN: Çok uzun olan notları bölüm sonuna koyduk. Oradan okuyabilirsiniz.

Xiande Sekizinci Yılı(*1). Yaz ortası.

(*1) Bu, belirli bir İmparatorun (bu durumda İmparator Xiande) hüküm sürdüğü bir dönemin adıdır.

Maliye Bakanlığı Sekreteri Wang Xian’in yuvarlak yakalı elbisesi(*2) ter içinde sırılsıklam olmuştu. Sanki iğne ve çivi üzerinde oturuyormuş gibi rahatsız bir şekilde sandalyeye oturuyordu. Wusha(*3) şapkasını, terini silmek için ilk kaldırışı değildi.

“Ekselansları Xiao.” Wang Xian eveleyip geveledi. “Bu, Maliye Bakanlığı’nın fonları size tahsis etmek istememesinden değil. Sadece hazinenin harcamaları henüz hesaplanmadı ve Pan-gonggong onayını vermedi. Size tutarı tahsis etmemizin hiçbir yolu yok!”

“Hesapları halletmek zaman alıyor.” Xiao Chiye birkaç yudum almak için çay fincanını kaldırdı. “Şu an burada beklemiyor muyum? Acele etmeyin.”

Wang Xian’in boğazı titredi. Soğuk kanlı olan Xiao Chiye’ye ve dışarıdaki verandada duran İmparatorluk Ordusu’na baktı.

“Ekselansları.” Wang Xian neredeyse yalvararak söylemişti. “Hava gerçekten sıcak ve dışarıda bekleyen askerler için kötü hissediyorum. Muhtelif beyefendileri soğuk içecek için içeri davet etmeme izin verin. Stoktaki buz—”

“Bunu hak etmek için herhangi bir katkı sağlamadık.” Xiao Chiye samimiyetsiz bir şekilde gülümsedi. “İmparatorluk Ordumuz, ağır işlerle uğraşan sağlam ve gürbüz adamlardır. Yani birkaç saat ayakta durmanın ne zararı var? Aldırmayın, Ekselansları. Hesabınıza odaklanın.”

Wang Xian hesap defterini kavradı. Uzun bir süre, kendine gelip fırçayı indiremedi.

Baharın başlangıcıydı ve İmparator ciddi şekilde hastaydı. Bu nedenle, Dul İmparatoriçe, adamlara bir tapınak inşa etmek için sarayda büyük ölçekli inşaat yapmalarını emretmişti, böylece onun adına şükran biriktirmek için kutsal yazıları tekrarlayabilirdi. Bu görevi alan Bayındırlık ve İskân Bakanlığı, Duanzhou’dan büyük miktarlarda kereste almak zorunda kalmıştı. Paradan tasarruf etmek için İmparatorluk Ordusu’na onları taşımasını emretmişlerdi. İmparatorluk Ordusu keresteyi Qudu’ya taşımıştı, ancak Dul İmparatoriçe, Sekretarya Kıdemli Hai’nin anıtını aldıktan sonra tapınağı inşa etme planını geri çekti. Bu nedenle Bayındırlık ve İskân Bakanlığı’nın ellerindeki para eksik kalmıştı. İki ay boyunca, bu sorunu ertelediler ve İmparatorluk Ordusu’na ödemeyi geciktirdiler.

Para yetersizdi. Bu, devlet hazinesinin dolu olduğu bir zaman olsaydı, o zaman bu konu sorun olmazdı. İkinci Genç Efendi Xiao’yu bu kadar küçük bir miktar için kim rahatsız ederdi? Ama şu anda, Maliye Bakanlığı’nın kendisi acı çekiyordu. Geçen yıl Dul İmparatoriçe’nin doğum günü için sadece ziyafete ev sahipliği yapmışlar ve tek başına mali ödüller vererek neredeyse bir milyon harcamışlardı.

Wang Xian fırçasını bir kenara koydu. Sonuna kadar gitse iyi olurdu. “Ekselansları, artık paranın ödenmesine imkân yok. Dürüst olmak gerekirse, yıl sonundaki harcamalar, mevcut hesaba göre bütçemizle uyuşmuyor. Maaşlarımız bile ödenmeyebilir. Gerçekten paramız yok. Bugün beni, Wang Shoucheng’ı(*4)bıçaklasanız bile, yapabileceğim hiçbir şey yok!”

(*4)宪 Wang Xian (isim) ve 王守成 Wang Shoucheng (nezaket adı)

“Sekiz Büyük Eğitim Bölüğü’nün maaşları ve erzakları gecikmeden her zamanki gibi ödenir. Ama İmparatorluk ordusuna gelince, her zaman çaresizce meteliksizsin. Hepimiz İmparatora hizmet eden yetkilileriz. Ben, Xiao Ce’an*, o kadar alçakgönüllülükle davranmakla layığımı buldum, yapabileceğim tek şey bu borca tutunmak ve bize ödeyecek kadar paranız olmasını beklemek.”Xiao Chiye bir “pat” sesi ile fincanı masaya attı. “Maliye Bakanlığı her yıl fakir olmasından yakınıyor. Ama bunun benimle ne ilgisi var? Parayı ödersen çalışırız. Yazarak resmileştirin. Görevlerimizi bitirdikten sonra, ödemeyi yapmanız gerek. Benimle başka bir şey hakkında konuşmayın; bunlar benim sorumluluğum değil. Maliye Bakanlığı’nın tüm sorunları başkalarının anlayışına dayanıyorsa, o zaman sizin yaptığınız şey ne? Öncelikle pozisyonu boşaltın ve bırakın başkası devralsın.”

ÇN: Xiao Ce’an, Xiao Chiye’nin nezaket adı.

Sözleri Wang Xian’ın ifadesini mosmor yaptı. Wang Xian ayağa kalktı ve “Hepimiz İmparatora hizmet ettiğimize göre, Ekselansları neden bizi bu kadar dar bir köşeye itmek zorunda? Paramız olsaydı ödeme yapmaya gönülsüz olur muyduk? İmparatorluk Ordusu bu kadar yetenekli ise, o zaman neden amelelik yapıyor? Gidip Sekiz Büyük Eğitim Bölüğü olarak da hizmet etsin! Kimin hâlâ ödeme yapmaya cesaret edemeyeceğini göreceğiz!”

Atmosfer her iki taraf arasında düşmanca olduğu sırada, odanın dışındaki bir adam cübbesini kaldırıp içeri girdi.

“Ekselansları Wang’ın sinirlenmesine gerek yok. İkinci Genç Efendi sadece aklından geçeni söyleyen, açık sözlü bir adamdır.” Zheyang şapkasını(*5) çıkardı, ellerini bir mendille sildi ve; “Bu alçakgönüllü kişi, Gelir Denetleme Bürosu’nun(*6) Baş Denetleme Sekreteri Xue Xiuzhuo. Hesapla ilgili olarak buradayım.”

Gelir Denetleme Bürosu’nun Baş Denetleme Sekreterliği, yalnızca yedinci sınıf(*7) bir pozisyondu. Tüm gerekçelerle, Qudu’da yetkili olarak bile kabul edilmezdi. Ama bu özeldi. Sadece çeşitli bakanlıkların ve yamen’in(*8) çalışma ilerlemelerini denetlemekle kalmaz, aynı zamanda her altı yılda bir Qudu’nun Baş Gözetim Bürosunda(*9) gerçekleşen yetkililerin erdemli başarılarının gözden geçirilmesine ve değerlendirilmesine de katılabilirdi. Ayrıca, İmparatorun kendisine doğrudan bir anıt sunmak için Altı Bakanlıktan kaçınabilirdi.

Wang Xian onu rahatsız etmeyi göze alamazdı, bu yüzden öfkesini yuttu ve onunla birlikte yuvarlandı. “Kızmaya nasıl cüret edebilirim? İmparatorluk Ordusu çok şey yaptı. Ekselansları Xiao’nun bir hiç uğruna çalışmasını istemem. Ama Yanqing, şu hesaba bir bak. Maliye Bakanlığı bu fonları hiçbir şekilde karşılayamaz,” dedi.

Xue Xiuzhuo’nun nezaket adı(*10) Yanqing idi ve özellikle bilge ve kibar görünüyordu. Hesaplara bakmadan, her iki adama da; “Maliye Bakanlığı’nın zorluklarının farkındayım. İkinci Genç Efendi, şuna ne dersiniz? Quancheng birkaç gün önce bize bir paket ipek tedarik etti. Bunu nakde çevirip aynı miktarda ipekle hesaplaştıracağız. Bu size uyar mı?”

(*10)表字 Bir stil adı olarak da bilinen edebi bir ad veya nezaket adı, kişiye verilen adın yanı sıra yetişkinlikte verilen addır.

Xiao Chiye ayrılır ayrılmaz, Wang Xian’ın ifadesi soğudu. Xue Xiuzhuo’ya şöyle dedi: “İmparatorluk Ordusu için mi para istiyor? Daha çok kendi israf etmek için alıyor gibi. Bu İkinci Genç Efendi İmparatorluk Ordusu Valiliği görevini üstlendiğinden beri, bütün gün sefahat dolu bir hayat sürüyor. Her seferinde bizi köşeye sıkıştırıyor. Hiç de anlayışlı değil!”

Xue Xiuzhuo gülümsedi ve konuşmayı devam ettirmek için hiçbir şey söylemedi.

◈◈◈

Xiao Chiye Gelir İdaresi Bakanlığı’ndan ayrıldı ve Donglong caddesine gitmek üzere atını mahmuzladı. Açıkçası beş sene öncesine göre biraz uzundu ve geçmişe göre enerjisi ve canlılığı biraz azalmıştı.

Prens Chu, Li Jianheng, sabah boyunca onu beklemişlerdi. Onu görünce aceleyle, “Hangi cehennemdeydin? Bu endişe beni öldürdü!” dedi.

“Boş boş dolanıyordum.” Xiao Chiye oturdu ve soğuk sudan bir yudum aldı. Odanın iç kısmında buz leğenini görünce, ayaklarını uzatarak Arhat(*11) yatağına yattı. “Bu çok rahat. Dışarısı o kadar sıcak ki başımı döndürüyor. Bir süre uyuyacağım,”dedi.

(*11)罗汉床 Arhat yatak, aynı zamanda yatak işlevi gören uzun ve dar bir ahşap sedir türüdür (榻). Arhat yatak, platformun arka ve yan taraflarındaki korkuluklarla ayırt edilir.

“Bu işe yaramaz!” Li Jianheng moso-bambu yelpazesini(*12) şiddetle salladı. Giysilerinin önünü açarak iç çekti. “Uyumadan önce lafımı bitirmemi bekle!”

(*12) Moso-bambu: Dev Bambu veya kaplumbağa kabuğu bambu veya mao zhu, Çin ve Tayvan’a özgü dev bir kereste bambu türüdür. (Vikipedi)

Xiao Chiye bütün gece bir şeylerle uğraşmıştı bu yüzden o anda dayanılmaz şekilde yorgun ve uykuluydu. Dalgın bir “hımm” ile cevap verdi.

Li Jianheng, şımarık, narin elleriyle buzlu şaraptan bir yudum aldı ve şöyle dedi: “Geçen bahsettiğim kadını hâlâ hatırlıyor musun? Beş yıl önce malikanemde sakladığım ve onu benimki olarak almaya hazırlandığım. Ama o orospu çocuğu, Xiaofuzi, onu Pan Rugui’ye vermeye(*13) götürdü, o hadım edilmiş piç kurusuna!”

(*13)孝敬 Üstüne hediyeler yağdırmak, çoğunlukla yalakalık yapmak veya rüşvet vermek için.

Xiao Chiye, bir “oh” sesi çıkardı.

Li Jianheng daha da hazlı bir şekilde söyledi, “Birkaç gün önce, yaz sıcağından uzaklaşmak için gittim ve onu malikanenin etrafında gördüm! Küçük hanım kendini narin ve pürüzsüz tutmuş. Beş sene önceki halinden bile güzel gözüküyor. Kalbim sadece ona bakarken bile hızlanıyor. O haremağalarından nefret ediyorum! Hırsız bir orospu çocuğu aşkımı zorla elimdenalıp götürdü, olası iyi bir evliliği bozdu. Bunun burada biteceğini mi düşünüyor? Hayır!”

Xiao Chiye esnedi.

Li Jiangeng daha da hiddetlendi, “Arkadaşım mısın, değil misin? Bunu düzeltmem için bana yardım etmek zorundasın. Pan Rugui’ye dokunamayız ama Xiaofuzi’nin bir dayağa ihtiyacı var.”

Xiao Chiye gerçekten yorgundu. “Nasıl? Onu saraydan dışarı mı sürükleyeceğiz?”

Li Jianheng onu bekleyen narin cariyeyi kenara itti ve yelpazesini kapattı. “Ejderha Teknesi Festivali(*14)yaklaştı. Majesteleri, ejderha teknesi yarışını izlemek için Xiyuan’a(*15) gitmek istiyor. Zamanı geldiğinde, Pan Rugui şüphesiz onunla gidecek. Eğer o da giderse, Xiaofuzi de gider. İmparatorluk Ahırları Müdürlüğü atlarla yarışırken, onu tuzağa düşürüp öldüresiye dövebiliriz!”

Xiao Chiye uyuyor gibiydi. Sessizliğini gören Li Jianheng, “Ce’an, beni dinliyor musun?” dedi.

“Onu öldüresiye dövmek işe yaramaz.” Xiao Chiye gözleri kapalı bir şekilde söyledi. “Eğer Pan Rugui bu yüzden senden nefret ederse, gelecekte sahip olacağın tek şey bela olacak.”

Li Jianheng kızgın bir şekilde konuştu. “O zaman en azından onu dövebiliriz, değil mi? Eğer bu öfkeyi açığa vurmazsam, yemek bile yiyemeyeceğim. Yine de son zamanlarda sana ne oldu? Her zaman bitkin görünüyorsun. Geceleri ne yapıyorsun? Geçen sefer senin için seçtiğim bakireyi neden geri gönderdin?”

Xiao Chiye, Li Jianheng’in sözlerinin farkında olduğunu göstermek için elini sallarken başka bir şey söylemedi. Başparmağında kemik başparmak yüzüğü yoktu, ama baş ve işaret parmağı arasındaki(*16) diş izleri yara izi bırakmıştı. Li Jianheng başka bir şey hakkında konuşmaya devam etti, ama Xiao Chiye duymazdan geldi.

(*16) 虎口 yani purlicues, baş parmak ve işaret parmağı arasındaki alan.

◈◈◈

Birkaç gün sonra Ejderha Teknesi Festivali’ydi. Uzun zamandır mahkeme oturumları yapmayan İmparator Xiande, hastalıklı vücudunu destekledi ve imparatorluk arabasıyla Xiyuan’a taşındı. Ona eşlik eden imparatorluk cariyelerinin hepsi muslin(*17) kıyafetleri giyerken, Ji Lei ve Sekiz Büyük Eğitim Bölüğü Başkomutanı Xi Gu’an İmparator’a eşlik etti. İmparatorluk Ordusu’nun boş zamanı vardı, bu yüzden Xiao Chiye’i de çağırmışlardı.

(*17)Muslin, tülbent gibi ince bir kumaş.

Xiao Chiye geldiğinde, alan çoktan insanlarla doluydu. İmparator Xiande söğüdüasmayı bitirmiş,(*18)İmparatorluk Ahırları Müdürlüğü’nün at yarışına başlamasını bekliyordu. Aynı zamanda maiyetin bir parçası olan İmparatorluk Eğlenceleri Konağı, koltuğun yakınında yapışkan pirinç köftesi(*19) ve hamur işleri servis etmişti. Li Jianheng, Prens koltuğunda kaldı ve Xiao Chiye’ye el salladı.

Xiao Chiye, kamçısını arkasındaki Chen Yang’a fırlattı ve kolzırhlarınıçözerken koltuğuna oturdu.

Bugün de elinde bambu fanı olan, Li Jianheng, “Neden ancak şimdi geldin? Endişe beni öldürüyor!”

Xiao Chiye, “Her gün endişelisin. Gerçekten iyi misin?” dedi.

Li Jianheng kendini yelledi, “Sadece söylemeye alışkınım! Gördün mü? Xiaofuzi orada hizmet veriyor.”

Xiao Chiye baktı ve Xiaofuzi’nin Pan Rugui’nin kulağının yanında konuşurken güldüğünü gördü. “Onu kışkırtma. Onu dövecek birini bul.”

Bir saat sonra, Xiaofuzi tuvalet çukurunun kenarına bastı. Biri üzerine çuval atarken her şey karardığında kendini rahatlatmaya hazırlanıyordu.

“Eh!” Xiaofuzi çığlık attı, bağırmak istedi, ama birisi ona o kadar sert bir yumruk atmıştı ki yıldızları görmüştü.

Çuvalı görünce, Li Jianheng cübbesini duraksamadan kaldırdı ve onu tekmeledi. Xiaofuzi, çuvalın içindeydi ve ağzı tıkalıydı, yerde kıvranırken acı içinde inledi.

Önlerindeki yarış şu anda en önemli dönüm noktasındaydı, bu yüzden kimse sesleri duymamıştı.

Xiaofuzi’yi bir saatten biraz daha az bir süre dövdüler ama Li Jianheng bastırılmış öfkesini açığa çıkaramadan Chen Yang onu durdurdu. Chen Yang, arkasındaki Prens Konağı’ndan olan gardiyanlara bir bakış attı ve çuvalı hızla kaldırıp fırlattılar.

“Ekselansları.” Chen Yang, “Onu dövmeye devam ederseniz ölecek. Belki bir dahaki sefere.”

Li Jianheng cübbesini düzeltmek için çekti. Chen Yang’a baktı ve “Onu nereye atacaksın?” diye sordu.

“Vali onu gölün yanındaki ormana atmamızı emretti. Ziyafet daha sonra başladığında, tüm hizmet veren haremağalarıyanından geçecek ve o da bağlarından kurtulacak.”

Li Jianheng, Xiaofuzi’nin daha önce yuvarlandığı yere tükürdü ve koltuğuna geri döndü.

◈◈◈

Ziyafet başladığında, Li Jianheng onu çoktan unutmuştu. Xiao Chiye, Pan Rugui’ye bakarken gözlerini açık tuttu ama Xiaofuzi’den bir iz görmedi.

Li Jianheng yemek çubuklarıyla tabakları aldı, “Büyük olasılıkla, bunu aşağılayıcı buldu ve kıyafetlerini değiştirmek için geri koştu. İmparatora hizmet eden onlar gibi haremağaları, efendileri tarafından en çok kirlenmekten ve küçümsenmekten korkarlar.”

Xiao Chiye soğuk çayını içti, “Meşgulüm.”

Li Jianheng bir “heh” sesi çıkardı, “Hâlâ önümde rol mü kesiyorsun? Sen, meşgul mü? İmparatorluk Ordusu dağılmak üzere. Böyle boş bir pozisyonda neyle meşgulsün?”

“İçmekle meşgulüm.” Xiao Chiye de güldü. Gözleri elindeki çaya bakıyordu. Yan profili biraz küstah görünüyordu. “Sonbahar geldiğinde, teftiş olacak. Sadece başkalarına biraz şarap vererek bu boş pozisyonu güvence altına alabilirim.”

“İnsan olmak,” Li Jianheng çubuklar ile ona işaret etti, “kendine lüks bir hayat yaşıyormuş gibi davranmak ve zamanını boşa harcıyormuşsun gibi yaşamaktır. Pan Rugui ve Dul İmparatoriçe’nin akrabaları hakkında ne dediler? Birbirleriyle ölümüne dövüşmekten bıkmadılar mı? Bunun zevki ne?”

“Evet.” Xiao Chiye’in gülümsemesi kötüleşti, “Bu sadece kendini daha stresli ve öfkeli yapmıyor mu?Eğlenmek hâlâ en tatmin edici şey.”

Li Jianheng onun gözlerine baktı ve de gülümsedi. “Öyleyse Sansür* ne oluyor? Kim dostumun görevini reddetmeye cüret eder ki? Majesteleri tarafından bizzat atandın. İmparatorluk emirlerini yerine getirerek etrafta dolaşıp çalışıyorsun. Buna ne dersin? Sonbahardan önce, evimde bir çiçek takdir ziyafeti sunacağım. Git ve hepsini davet et.”

“Acelemiz yok.” Xiao Chiye, Xiyuan orada mı diye bakındı ve saçakların yükselip alçalan katmanlarının köşesinde Zhao Zui TapınağıSalonu’nugördü. Kaşlarını çattı, “Burası Zhao Zui Tapınağı’na çok yakın,” dedi.

“Hâlâbunu düşünüyorsun, ha.” Li Jianheng, “O başparmak yüzüğü uzun zamandır kayıp.”

Xiao Chiye alışkanlık ile başparmağını okşadı.

“Shen Klanı’nın son üyesi beş yıldır hapiste ve ondan hiç haber yok. Majesteleri hiç, ölmediğini ya da delirip delirmediğini sormadı,” dedi Li Jianheng, “Eğer içeride hapsedilen ben olsaydım, beş yılı bırak sadece yarım ay içinde delirirdim.”

Xiao Chiye’in parmaklarının arası ağrıyordu. O adamdan bahsetmek gibi bir arzusu yoktu.

Tam o sırada, davul sesleri gölün kenarında yükseldi. Li Jianheng çubuklarını bir kenara attı ve onu daha fazla teşvik etmek için ayağa kalktı. “Hadi gidelim! Ejderha teknesi yarışı. Onlar bunun üzerine bahse girmişlerdir eminim!”

Xiao Chiye kalkmak üzereydi ama sonra Ji Lei’nin kalabalığın içinden aceleyle geçtiğini ve Pan Rugui’ye eğilip bir şey söylediğinigördü. Pan Rugui aniden kısa bir an için başını çevirdi. Sonra da masaya ağır bir yumruk attı.

Xiao Chiye hemen arkasındaki Chen Yang’e baktı.

Chen Yang şaşkınlıkla, “Va…”

“Majesteleri!” Ji Lei çoktan İmparator’un önünde diz çökmüştü. Temiz bir ses ile konuştu. “Korkarım ejderha teknesi yarışının devam etmesi mümkün değil. Bu mütevazı kişi İmparatorluk Muhafızları’nı devriyeye çıkarmıştı ve beklenmedik bir şekilde imparatorluk sarayında görevli Xiaofuzi’yi sudan çıkardık!”

İmparator Xiande şiddetle öksürdü ve Pan Rugui sırtını okşamak için öne çıktı. Ancak İmparator Xiande’in öksürmesi biraz hafiflediğinde,”Suda ne işi var?” diye sordu.

Ji Lei başını kaldırdı. İmparator Xiande’e mi yoksa Dul İmparatoriçe’ye mi baktığını kimse anlayamıyordu. Ağır bir sesle, “Boğulmuş,” dedi.

İpek mendillerini ağızlarını örtmek için kullanan imparatorluk cariyelerinin koltuğundan bir kargaşa yükseldi.

Bir anda, Li Jianheng masadaki çay fincanını devirdi. Panik içinde aldı ve Xiao Chiye’ye baktı. “Ben sadece diyordum ki…”

₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪

Yazarın Sözleri:

Xiande’nin Üçüncü Yılı’ndan Xiande’nin Sekizinci Yılı’na kadar bu bölümün başlangıcındaki zaman çizelgesi tam olarak beş yıldır.

NOTLAR

(*2)团领衫 (Tuán lǐng shān) veya 圆领袍 (Yuán lǐng páo) yuvarlak yakalı cübbe / kıyafet genellikle Ming Hanedanlığı yetkilileri tarafından giyilir.

(*3)乌纱帽 (Wūshāmà). Wusha şapkası veya siyah tüllü şapka, her iki tarafta ince, oval şekilli levhalarla iki kanat benzeri yanı olan siyah bir şapkadan oluşan Ming Hanedanı yetkililerinin şapkalarıdır.

 Wusha şapkası veya siyah tüllü şapka, her iki tarafta ince, oval şekilli levhalarla iki kanat benzeri yanı olan siyah bir şapkadan oluşan Ming Hanedanı yetkililerinin şapkalarıdır

(*5)遮阳帽 zheyang şapka; tipik olarak edebiyatçı veya akademisyen tarafından giyilen bir “güneşlik” şapka.

(*6)户科 Gelir Denetleme Bürosu, Altı Bakanlığı teftiş etmek ve denetlemek için kurulan Altı Denetim Bürosundan (Bakanlık 科) biri

(*6)科 Gelir Denetleme Bürosu, Altı Bakanlığı teftiş etmek ve denetlemek için kurulan Altı Denetim Bürosundan (Bakanlık 科) biri. (Ming Hanedanlığı’nda bunlar sırasıyla Personel, Maliye, Ayinler, Savaş, Adalet ve Bayındırlık ve İskânBakanlığı).

(*7)七品 Yetkililer, birinci derece en yüksek rütbe olmak üzere dokuz hiyerarşik sınıfta sınıflandırılmıştı. Maaşları rütbelerine göre değişiyordu.

(*8) Feodal Çin’de bir Çin hükümet yetkilisinin veya bürosunun merkezi veya ikametgahı. Aynı zamanda bir mahkeme olarak hizmet vermektedir.

(*9) 都察院 Sansür(*) olarak da bilinen Baş Gözetim Bürosu. (Her iki terimi birbirinin yerine kullanacağız). Baş Gözetim Bürosu doğrudan İmparator’a karşı sorumluydu ve görevleri arasında yetkilileri görevi kötüye kullanmaktan suçlamak, adli kayıtları kontrol etmek ve düzenli ve habersiz teftişler yapmak vardı. Yolsuzluk yapan memurları disipline ederken ve görevden alırken, memurların terfiyi hak edip etmediklerini değerlendirmek için Personel Bakanlığı ile işbirliği yaptı.

*Sansür, ilk olarak Qin Hanedanlığı döneminde kurulan antik Çin’de üst düzey bir denetim kurumuydu. Ming Hanedanlığı döneminde, Sansür, Altı Bakanlık ve beş Baş Askeri Komisyona paralel olarak merkezi bürokrasinin bir koluydu ve imparatora karşı doğrudan sorumluydu.

₪₪₪

(*14) 端午 Duanwu Festivali olarak da bilinen Ejderha Teknesi Festivali, ejderha botu yarışı, yapışkan pirinç köfteleri (zongzi) yemek gibi geleneksel gelenekleri olan bir halk festivalidir.

(*14) 端午 Duanwu Festivali olarak da bilinen Ejderha Teknesi Festivali, ejderha botu yarışı, yapışkan pirinç köfteleri (zongzi) yemek gibi geleneksel gelenekleri olan bir halk festivalidir

(*15)西苑 tam anlamıyla batı bahçeleri. 苑 ağaç yetiştirmek, hayvan beslemek vb. için bir bahçe veya imparatorluk kapalı bir alandır.

₪₪₪

(*18) 插柳 Aslında bir “清明插柳,端午插艾” sözü var, Qingming (Mezar Süpürme Günü) sırasında Sopaya Asılan Söğütve Duanwu (Ejderha Teknesi Festivali) sırasında Pelin Otu. Ancak Çin’in bazı bölgelerinde (örneğin kuzeybatı), kötülük ve hastalıkları önlemek için Ejderha Teknesi Festivali (Duanwu) sırasında söğüt asmak yaygın bir uygulamadır. Eskilerin gözünde pelin ve söğüt dallarının ikisi de kötülüğü savuşturmakla aynı işleve sahiptir.

Söğüt:

Pelinotu:

Pelinotu:

(*19) 角黍 jiaoshu, aynı zamanda 粽子 zongzi olarak da bilinir, bambu veya kamış yapraklarına sarılmış yapışkan pirinçten yapılmış piramit şeklinde bir hamur tatlısı (ejderha teknesi festivali sırasında yenir)

(*19) 角黍 jiaoshu, aynı zamanda 粽子 zongzi olarak da bilinir, bambu veya kamış yapraklarına sarılmış yapışkan pirinçten yapılmış piramit şeklinde bir hamur tatlısı (ejderha teknesi festivali sırasında yenir)

(*19) 角黍 jiaoshu, aynı zamanda 粽子 zongzi olarak da bilinir, bambu veya kamış yapraklarına sarılmış yapışkan pirinçten yapılmış piramit şeklinde bir hamur tatlısı (ejderha teknesi festivali sırasında yenir)

₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪

Çevirmen: littleowlsekai 

Editör: PebblesHive 

₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪